מצרים: מתקפה עיתונאית על שיח' אל-אזהר

אחד מהמוטיבים העולים מעת לעת בנאומיו של נשיא מצרים א-סיסי הינה השאיפה לערוך שינויים ותיקונים בשיח הדתי, וזאת כחלק ממכלול הצעדים להתמודדות עם ההקצנה הדתית והאלימות הנגזרת ממנה. את כובד המשקל בסוגיה זו הוא מפנה לעבר הממסד הדתי הרשמי – ובכללו אל-אזהר.

110315G01תהליך כינונה של רפורמה דתית אינו מהיר וקל, וכנראה שיש כאלו שאיבדו את הסבלנות.

יוסף אל-חוסייני, מגיש התוכנית "רבותיי הנכבדים" (א-סאדה אל-מחתרמון) בערוץ הטלוויזיה המצרי ONtv, תקף הערב את שיח' אל-אזהר אחמד א-טייב וקרא לו להתפטר מתפקידו. לדבריו, א-טייב נכשל בעריכת "מהפכה אמיתית" במוסד, אותה יש לבצע באמצעות שינוי תוכניות הלימודים וחידוש השיח הדתי.

דברים תקיפים השמיע אתמול גם עמרו אדיב בתוכניתו "קאהיר היום" המשודרת בערוץ "אל-יום". אדיב קרא לא-טייב להתפטר, וזאת – לדבריו – בשל החולשה ואי העשייה שהוא מגלה בהתמודדות מול האידיאולוגיה הג'יהאדיסטית.

א-טייב עצמו נפגש היום עם שגריר ארה"ב במצרים סטיבן ביקרופט, והציב בפניו את הדרישה לפיה על ארה"ב להפסיק לתמוך בכוחות המערערים את היציבות ברחבי המזרח התיכון – דבר המנוגד לרצונם של עמי האזור.

על פי הדיווח שהובא בערוץ "אל-ערביה", א-טייב הוסיף כי על ארה"ב לפעול "להריסת חומת השנאה, [וזאת] כדי להשיב את אמון העמים בעקרונות שאמריקה טוענת כי היא מגינה עליהם, כדוגמת הדמוקרטיה, הזכויות והחירויות".