מצרים: עונש מוות למוחמד מורסי ובכירי אח'ואן אחרים

בית משפט פלילי בקאהיר גזר היום עונש מוות על נשיא מצרים לשעבר מוחמד מורסי, וזאת בכתב האישום המכונה "הפריצה לבתי הכלא". בפרשה זו נידונו למוות בכירי אח'ואן נוספים, ובהם "המדריך הכללי" מוחמד בדיע וסגנו רשאד אל-ביומי, יו"ר מפלגת "החירות והצדק" [הזרוע הפוליטית של האח'ואן, שהוצאה באוגוסט 2014 מחוץ לחוק] מוחמד סעד אל-כתאתני וסגנו עסאם אל-עריאן. 94 נאשמים – רובם אינם אזרחי מצרים – נידונו למוות בהיעדרם, ביניהם פוסק ההלכה הסוני יוסוף אל-קרדאוי המקובל כסמכות ההלכתית הבכירה של האח'ואן. שמונה נאשמים נוספים נידונו לשנתיים מאסר עם עבודת פרך.

בכתב אישום נוסף, המכונה "הריגול הגדול", נידונו מורסי, בדיע ואחרים למאסר עולם. 16 בכירי אח'ואן נידונו למוות בתיק זה, שלושה מתוכם בלבד נמצאים בכלא במצרים ונכחו בבית המשפט בעת הקראת גזר הדין: סגן "המדריך הכללי" ח'יירת א-שאטר, מוחמד אל-בלתאגי ואחמד עבד אל-עאטי שהיה מנהל לשכתו של מורסי. שני נאשמים נידונו בפרשה זו לשבע שנות מאסר.

בחודש שעבר (ב- 16 במאי) מסר בית המשפט את פסיקתו בשני כתבי האישום. הוא הטיל עונשי מוות על מורסי ו- 105 נאשמים נוספים בפרשת הפריצה לבתי הכלא. בהתאם לנוהל במצרים, הועברו גזרי הדין החמורים לחוות דעתו (שאינה מחייבת) של המופתי המצרי שאוקי עלאם טרם אישורם הסופי היום בערכאה זו.

בתיק המכונה "הריגול הגדול" הואשמו מורסי ואחרים בתכנון קשר עם החמאס, חזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים, כדי לבצע פיגועי טרור במצרים ולפגוע בכך בעצמאותה ובאחדותה של המדינה. בית המשפט קבע, כי הנאשמים הקימו ארגון ששאף לשנות את המשטר בכוח, וכי חלק מהם הסתנן בדרכים בלתי חוקיות לרצועת עזה כדי לקבל בה אימונים צבאיים.

בתיק המכונה "הפריצה לבתי הכלא", הואשם מורסי (יחד עם רבים נוספים) באחריות לניצול המהומות שהתחוללו במדינה בתחילת 2011 כדי לארגן פריצה לבתי כלא ובריחה המונית של אסירים – ובהם אנשי "האחים המוסלמים", חמאס וחזבאללה (מורסי עצמו שהה אז בכלא ואדי א-נטרון, והיה בין האסירים הבורחים). רוב הנאשמים – חלקם אנשי חזבאללה וחמאס – כלל אינם נמצאים במצרים, והם נידונו בהיעדרם (בתוכם איימן נופל, בכיר בזרוע הצבאית של החמאס). בית המשפט קבע, כי בפרשה זו האח'ואן והחמאס קשרו קשר לביצוע מעשי פשע, שכללו תקיפת שוטרים והריגתם, הצתת אש בבתי הכלא, גניבת תכולתם והברחתם של אסירים.

דבק בשלטון. מוחמד מורסי - תמונת מתקופת הנשיאות (צילום: Wilson Dias/ABr, Agência Brasil, wikicommons, CC BY 3.0 BR)
דבק בשלטון. מוחמד מורסי – תמונת מתקופת הנשיאות (צילום: Wilson Dias/ABr, wikicommons, CC BY 3.0 BR)

במסגרת הקראת גזר הדין, ניצל השופט שעבאן א-שאמי את ההזדמנות כדי להציג את תפיסתו של בית המשפט ביחס לאירועים שהתחוללו במצרים בשנים האחרונות. הוא אמר, כי האח'ואן פעלו תחת מסווה הדת כדי לשנות את המשטר במצרים. לדבריו, ב- 30 ביוני 2013 העם המצרי יצא במהפכה עממית נגד משטר "האחים המוסלמים" בראשות מורסי, וזאת כדי לבנות חברה מלוכדת. למרות זאת, הנשיא האח'ואני דבק בשלטון, והצבא שהדיח אותו כעבור מספר ימים – ב- 3 ביולי – פעל למעשה על פי הרצון העממי, בכדי לסיים את המאבק והפילוג הפנימי. א-שאמי קבע, כי החל מה- 30 ביוני 2013 מורסי חדל מלשמש כנשיא.

גזרי הדין שנפסקו היום נתונים לאפשרות של ערעור.