מצרים: שלושת עיתונאי "אל-ג'זירה" נידונו במשפט חוזר לשלוש שנות מאסר

בית משפט בקאהיר גזר היום שלוש שנות מאסר על שלושה עיתונאים של ערוץ "אל-ג'זירה". יחד עימם נידונו לתקופת מאסר דומה שלושה נאשמים אחרים, ושניים נוספים זוכו. גזר הדין כפוף לאפשרות ערעור.

שלושת העיתונאים הורשעו – במסגרת התיק המכונה "תא מאריוט" (על שם בית המלון ממנו פעלו, על פי כתב האישום) – בשידור ידיעות כוזבות במהלך הסיקור התקשורתי של מחאת "האחים המוסלמים" לאחר הדחתו של הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי בקיץ 2013. הם הורשעו גם בעבודה ללא רישיון.

השלושה נעצרו בסוף 2013, והואשמו בתמיכה ובסיוע ל"אחים המוסלמים" באמצעות עבודתם העיתונאית. ביוני 2014 נגזרו עליהם עונשי מאסר כבדים, שנעו בין שבע ועשר שנים. גזר הדין גרר אחריו ביקורת בינלאומית חריפה, על רקע הטענה כי מדובר בכתב אישום פוליטי במסגרת מאבקו של המשטר המצרי ב"אל-ג'זירה" בשל הסיקור המוטה של הערוץ נגדו ואהדתו ל"אחים המוסלמים".

בחודש פברואר האחרון, פיטר גרסט – אחד משלושת הנאשמים שהינו אזרח אוסטרליה – גורש לארצו. כעבור מספר ימים שני עמיתיו, מוחמד פהמי ובאהר מוחמד, שוחררו בערבות מבית הכלא. בהוראת בית משפט לערעורים בקאהיר, התקיים בחודשים האחרונים משפט חוזר לשלושתם. גרסט לא נכח היום באולם בית המשפט בזמן הקראת גזר הדין על ידי השופט חסן פריד. שני עמיתיו, שנכחו במקום, הועברו לאחר מכן למעצר.

בית המשפט קבע בגזר הדין, כי אין להחשיב את שלושת הנאשמים כעיתונאים מכיון שלא נרשמו כחברים באגודת העיתונאים המצרית וגם לא ביקשו לקבל רשיונות עבודה כעיתונאים זרים. בגזר הדין נקבע עוד, כי השלושה השתמשו בציוד שידור בלתי מורשה כדי לשדר ידיעות כוזבות במטרה לפגוע במצרים.

גזר הדין המחודש מעורר גם הפעם מחאות בינלאומיות. ערוץ "אל-ג'זירה" גינה את פסיקת בית המשפט והגדירה כמתקפה על חופש העיתונות. ארגון "אמנסטי" מסר, כי ההאשמות כלפי השלושה היו תמיד פוליטיות וחסרות בסיס. איש הארגון פיליפ לותר הגדיר את שני העיתונאים העצורים כאסירי מצפון.

מקנדה יצאה תגובה ממשלתית המביעה אכזבה מגזר הדין והקוראת לשחרורו המיידי של פהמי, שהינו אזרח קנדי.

השר הבריטי לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה טוביאס אלווד פרסם הודעה, בה הביע דאגה עמוקה מגזר הדין וחשש כי הוא יערער את האמון בהתקדמותה של מצרים לעבר יציבות.

האיחוד האירופי הגדיר את גזר הדין כ"נסיגה" בתחום חופש הביטוי במצרים, וקרא לשחרור העיתונאים.

בראיון מיוחד לתוכניתה של למיס אל-חדידי "כאן הבירה", ששודר לפני שעה קלה בערוץ המצרי CBC, אמרה עורכת הדין של מוחמד פהמי, אמל קלוני, כי היא מאוכזבת מגזר הדין מאחר ואין כל בסיס להרשעה. היא קראה לנשיא המצרי א-סיסי לשים קץ לפיאסקו, כהגדרתה, ולממש הבטחות שהשמיע בעבר לפיהן בסיום התהליך המשפטי הוא יחון את העיתונאים.

(מקורות: המדיה המצרית; "אנאדולו")