מרוקו הודיעה על ניתוק היחסים עם איראן

השר לענייני חוץ ושיתוף פעולה בינלאומי של מרוקו, נאסר בוריטה, הודיע היום כי ארצו מנתקת את היחסים עם איראן, וזאת בשל תמיכתה של הרפובליקה האסלאמית ב"חזית הפוליסריו" – תנועה הפועלת מאז שנות השבעים של המאה הקודמת לעצמאותו של חבל הסהרה המערבית ממרוקו.

בוריטה אמר במסיבת עיתונאים כי חזר מטהראן מפגישה עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, במהלכה הודיע לו על החלטתה של מרוקו לנתק את היחסים עם איראן. בוריטה נפגש אחרי הצהריים עם השגריר האיראני ברבאט ודרש ממנו לעזוב באופן מיידי את המדינה. שגריר מרוקו בטהראן כבר עזב את איראן.

השר המרוקני אמר כי ניתוק היחסים נובע בשל קשריה של איראן – באמצעות ארגון החזבאללה הלבנוני –  עם "חזית הפוליסריו", קשרים שלדבריו מאיימים על בטחונה ויציבותה של מרוקו. בוריטה ציין כי לארצו יש ראיות מוצקות, לפיהן איראן והחזבאללה מספקים נשק ל"חזית הפוליסריו" וגורמי חזבאללה מאמנים את אנשיה בלוחמת גרילה. הוא הוסיף כי לרבאט יש מידע לפיו דיפלומטים בשגרירות האיראנית באלג'יריה סייעו לקשר בין החזבאללה והפוליסריו.

בוריטה (תמונת ארכיון, State Department, flickr, Public Domain)
בוריטה (תמונת ארכיון, State Department, flickr, Public Domain)

בוריטה הדגיש כי הצעד המרוקני ננקט אך ורק משיקולים בילטרליים, ואין לו קשר להתפתחויות אזוריות או בינלאומיות. יצוין, כי היחסים בין שתי המדינות נותקו על ידי מרוקו ב- 2009, על רקע טענתה למעורבותה של איראן השיעית בנעשה בבחריין (שהרוב השיעי שבה נשלט על ידי בית המלוכה הסוני), אך היחסים חודשו בהדרגה החל מ- 2014.

"חזית הפוליסריו" הוקמה בשנת 1973 בדרישה לעצמאות עבור חבל הסהרה המערבית, שהיה תחת שלטונה של ספרד. בשנת 1975, לאחר עזיבתה של ספרד, כבשה מרוקו את החבל; בתגובה, הקימה "חזית הפוליסריו" את "הרפובליקה הדמוקרטית הערבית של הסהרה" ופתחה במאבק גרילה נגד מרוקו. ב- 1979 הכריזה מרוקו על סיפוחו הפורמלי של החבל. סיפוח זה אינו מוכר מבחינה בינלאומית, ו"חזית הפוליסריו" נחשבת על ידי האו"ם כנציגתם של תושבי החבל. המלחמה בין הצדדים הסתיימה בהסכם הפסקת אש ב- 1991, אך הסכסוך לא תם: מרוקו דבקה בדרישה לריבונות על החבל ומוכנה להעניק אוטונומיה נרחבת, בעוד "חזית הפוליסריו" – הנתמכת על ידי אלג'יריה – דורשת לערוך משאל עם לקביעת גורלו של החבל. בשטח, השליטה על החבל נחלקת בין מרוקו והפוליסריו, כשכוח משקיפים של האו"ם מפריד בין הצדדים.

(hespressmapexpressmedi1tvle360; אל-קודס אל-ערבי)