מרוקו שיגרה לוויין ריגול ראשון לחלל (וידאו)

תחושת גאווה היום במרוקו, לאחר שיגורו המוצלח של לוויין מרוקני ראשון לחלל.

הלוויין, הנושא את השם "מוחמד השישי-A" (על שמו של מלך מרוקו), נבנה בחשאי בצרפת עבור ממשלת מרוקו. הוא שוגר ממרכז החלל האירופאי הממוקם בקורו (Kourou) שבגינאה הצרפתית.

הלוויין שוגר לפנות בוקר (שעון ישראל) באמצעות הטיל האיטלקי "וגה" (Vega), המופעל על ידי החברה הצרפתית Arianespace. מדובר בשיגור השלישי השנה שמבוצע באמצעות "וגה", והשיגור ה- 11 שלו מאז 2012.

משקלו של הלוויין כ- 1,110 ק"ג. הוא מסוגל לצלם כ- 500 תמונות ביום ולשולחן בכל שש שעות לתחנת הקרקע הנמצאת ליד הבירה רבאט, ועל פי פרסומים במרוקו הוא מיועד הן לשימושים אזרחיים והן לצרכים צבאיים. בתחום האזרחי, הוא יסייע במגוון תחומים, ובכללם: מיפוי וסקר קרקע, תכנון מרחבי, ניהול סביבתי, מניעה וניהול של אסונות טבע ואסונות אקלימיים, פיתוח קרקעי ופעילויות חקלאיות שונות. בתחום הצבאי הוא יסייע במעקב מודיעיני לאורך גבולות המדינה ולאורך חופי הים התיכון ובהתמודדות עם האתגרים הבטחוניים עימם מרוקו מתמודדת: הברחות והגירה בלתי חוקית, הסכסוך עם בדלני "חזית הפוליסריו" בחבל סהרה המערבית והלחימה בטרור הג'יהאדיסטי. כלי תקשורת באלג'יריה ובספרד העלו חששות מפני היכולות שהלוויין מקנה למרוקו לרגל אחרי מתקנים צבאיים ותנועות חיילים בשטחן.

בעקבות הסכם שנחתם בינה לבין ממשלת צרפת, ממשלת מרוקו הזמינה ב- 2013 שני לווייני תצפית בעלי רזולוציה גבוהה. הלוויין נבנה במשותף על ידי החברות הצרפתיות Thales Alenia Space ו- Airbus Defense and Space בעלות של כ- 500 מיליון אירו. הלוויין השני ישוגר לחלל בשנה הבאה, אף הוא באמצעות הטיל "וגה".

כרים תאג'מועתי, ראש המשלחת הממשלתית המרוקנית שנכחה בשיגור הלוויין בגינאה הצרפתית, אמר כי הוא חש "אושר עז והקלה" בעקבות הצלחת השיגור. לדבריו, מדובר בגאווה עבור תושבי מרוקו, ובראשם המלך מוחמד השישי.

מרוקו היא המדינה השלישית ביבשת אפריקה שמשגרת לוויין לחלל – לאחר מצרים ודרום אפריקה.

(Israel Defence ;Janes ;spaceflightnow ;spacenews ;northafricapost; אל-ערבי אל-ג'דיד; אל-קודס אל-ערבי)