מרקל ושולץ קראו לסיים המו"מ לצירוף טורקיה לאיחוד האירופי; טורקיה: פופוליזם וצרות אופקים

תגובות זועמות בטורקיה בעקבות העימות הטלוויזיוני שנערך אמש בגרמניה בין הקנצלרית אנגלה מרקל לבין מרטין שולץ, לקראת הבחירות לפרלמנט שיתקיימו ב- 24 בספטמבר.

סקרים שבוצעו לאחר העימות מלמדים כי מרקל – מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית השמרנית (CDU) – ניצחה את שולץ, המועמד להחליפה מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD), והיא ממשיכה לעשות את דרכה בבטחה לקראת זכייה בקדנציה רביעית במספר.

חלקים נרחבים מהעימות הוקדשו לסוגיית ההגירה, אך המתיחות השוררת בחודשים האחרונים בין טורקיה וגרמניה זכתה גם היא למקום מרכזי, כששני המועמדים משמיעים הצהרות תקיפות נגד טורקיה ומותחים ביקורת חריפה על נשיאה, רג'פ טאיפ ארדואן. שולץ אמר כי טורקיה "חצתה את כל הקווים האדומים", וכי אם ייבחר לקנצלר – הוא יפעל להפסיק באופן רשמי את המו"מ על צירופה של טורקיה לאיחוד האירופי (שיחות שבפועל אינן מתקיימות יותר). מרקל נקטה בתחילה בנימה מעט יותר זהירה, אך בהמשך "יישרה קו" עם שולץ ואמרה כי "ברור שטורקיה אינה צריכה להפוך לחברה באיחוד האירופי". לדבריה, היא אינה רואה את טורקיה מצטרפת אי פעם לאיחוד, וכי "מעולם לא האמנתי שזה יקרה". היא הוסיפה כי תדבר עם מנהיגים נוספים באיחוד האירופי כדי לראות אם ניתן "להגיע לעמדה משותפת" כדי להביא לסיומן את השיחות על צירוף טורקיה לאיחוד, וכי תפעל להטיל "הגבלות אמיתיות" על הקשרים הכלכליים בין האיחוד האירופי לטורקיה. מרקל הבהירה, עם זאת, כי אין בכוונתה לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם טורקיה.

מרקל (קרדיט: Markus Spiske, flickr, CC BY 2.0)
מרקל (קרדיט: Markus Spiske, flickr CC BY 2.0)

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, מתח היום ביקורת על דבריהם של מרקל ושולץ. הוא כינה את העיסוק המופרז בעימות בנושא טורקיה כ"פופוליזם בשיאו" שעל אירופה להיפטר ממנו: "האם לפוליטיקאים הגרמנים אין מסרים אחרים מלבד טורקיה להציגם בפני בני עמם? כיצד הם יפתרו את הבעיות בגרמניה?". לדבריו, במקום לעסוק בטורקיה, הפוליטיקאים הגרמנים צריכים לעסוק בנושאים כדוגמת הגזענות הגואה בגרמניה ובאירופה, האסלאמופוביה והאנטישמיות, הכלכלה האירופית ועתידו של האיחוד האירופי. צ'בושולו הוסיף, כי אירופה חוזרת לערכים של פשיזם וחוסר סובלנות שאפיינו אותה בתקופה שלפני מלחמה העולם השנייה.

ועוד תגובות במערכת הפוליטית הטורקית לעימות אמש בין מרקל ושולץ: השר לענייני האיחוד האירופי, עומר צ'ליק, קרא לפוליטיקאים בגרמניה להפסיק להשתמש בשפה חסרת אחריות, שלדבריו מנסה להרעיל את היחסים בין שתי המדינות ומהווה "בעיה רצינית" לגרמניה. בסדרה ארוכה של "ציוצים" בחשבון הטוויטר האישי שלו, יצא צ'ליק נגד פוליטיקאים גרמנים המנסים "להקיף את אירופה עם חומת ברלין הבנויה מפופוליזם": "פוליטיקאים אלו אינם מודעים מהו האיחוד האירופי, הם חושבים שהאיחוד האירופי הוא 'ארצות הברית של גרמניה'". צ'ליק כיוון במיוחד את חיציו לעברו של שולץ: הוא המליץ לו לקרוא יותר על הפופוליזם, "שהרס את הרפובליקה של ויימאר", וטען כי דבריו על הפסקת המו"מ עם טורקיה על צירופה לאיחוד האירופי מהווים "התקפה על ערכי היסוד של האיחוד האירופי".

איבראהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה ארדואן, הגיב אף הוא באמצעות הטוויטר על דבריהם של מרקל ושולץ אמש בעימות. לדבריו, "המתקפה בגרמניה ובאירופה על טורקיה וארדואן, תוך התעלמות מבעיותיהן היסודיות והדחופות, משקפת את צרות האופקים של אירופה. ההתנגדות באירופה לטורקיה הפכה למכשיר של הקלה באמצעות יצירת אויב 'אחר' ודחיית הבעיות היסודיות. חברות שמגדירות את עצמן באמצעות יריב אחר לעולם לא ימצאו את זהותן… הכניעה של הפוליטיקה הגרמנית המרכזית לפופוליזם, לדחיקה של האחר לשוליים ולעוינות רק מזינה את האפליה והגזענות… לא משנה איזו מפלגה תזכה בבחירות בגרמניה, מכיוון שכעת ברור איזו מנטליות תנצח". קאלין סיים בהבעת תקווה כי "האווירה הבעייתית הזו, שבאמצעות אופק פוליטי צר מקריבה את היחסים הטורקיים-גרמניים – תשתנה בקרוב".

היחסים בין טורקיה וגרמניה הידרדרו בחודשים האחרונים לשפל חסר תקדים, השובר בכל פעם שיאים חדשים. גרמניה (וכמוה גם מדינות נוספות באיחוד האירופי) מתחה לא אחת ביקורת על טורקיה בשל מסע המעצרים והטיהורים הנרחב שמבצע המשטר הטורקי ברחבי המדינה מאז נסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016. בגרמניה שורר במיוחד זעם רב על מעצרם של אזרחים גרמניים – האחרון שבהם רק לפני מספר ימים. בין העצורים: העיתונאי דניז יוג'ל (שנעצר בסוף פברואר), העיתונאית מסאלה טולו (שנעצרה בסוף חודש אפריל) ופעיל זכויות האדם פטר שטודטנר (שנעצר בחודש שעבר).

טורקיה מצידה דורשת מגרמניה להסגיר לידיה אלפי אנשים התומכים ו/או משתייכים לתנועתו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן, המואשם על ידי המשטר הטורקי באחריות להפיכה. בחודש מרץ השווה ארדואן את מדיניותה של גרמניה לזו של גרמניה הנאצית. התבטאותו באה לאחר שגרמניה לא אפשרה לו ולבכירים טורקיים אחרים לנאום בפני האזרחים הטורקיים הרבים המתגוררים בה ולשכנעם לתמוך באישור השינויים בחוקה הטורקית במסגרת משאל העם שנערך ב- 16 באפריל (השינויים, המחזקים את מעמד הנשיא והופכים בפועל את המשטר בטורקיה למשטר נשיאותי, עברו לבסוף ברוב דחוק). בסוף החודש שעבר הוא כינה את המפלגות החברות בקואליציה של מרקל (ה- CDU, ה- SPD ומפלגת ה"ירוקים") כ"אויבות" של טורקיה, וקרא לטורקים המתגוררים בגרמניה שלא להצביע עבורן בבחירות. בכירי המערכת הפוליטית הגרמנית, בראשם מרקל, מיהרו לגנות את דבריו ואמרו כי מדובר בהתערבות בענייניה הפנימיים של גרמניה.