משבר העובדים הפיליפינים בכווית: כווית הודיעה על גירוש השגריר הפיליפיני

משרד החוץ של כווית הכריז אתמול כי שגריר הפיליפינים, רנאטו וילה, הינו אישיות בלתי רצויה (פרסונה נון גרטה) והודיע לו כי עליו לעזוב את המדינה בתוך שבוע. בנוסף, השגריר הכוויתי במנילה, סאלח אחמד א-זויח', נקרא לחזור לכווית סיטי לשם התייעצויות.

המשבר בין כווית והפיליפינים פרץ במלוא עוזו לאחר שבחודש פברואר התגלתה בכווית סיטי גופתה של ג'ואנה דמאפליס, אזרחית הפיליפינים בת 29 שהועסקה בכווית כעוזרת בית. הגופה התגלתה במקפיא בדירתם של בני הזוג שהעסיקו אותה – נאדר עיסאם עסאף, אזרח לבנוני, ואשתו הסורית מונה. בעקבות צו מעצר שהוציא האינטרפול ומרדף בינלאומי שנוהל אחריהם, נעצרו השניים בדמשק. עסאף הועבר לביירות, ובסוף חודש מרץ נמסר כי הוא הודה שרצח יחד עם אשתו את דמאפליס. בית משפט בכווית דן החודש את עסאף ואשתו למוות בהיעדרם.

כ- 260 אלף אזרחי הפיליפינים עובדים בכווית. המקרה של דמאפליס אינו המקרה הראשון של התעללות בעובדים מצידם של מעסיקיהם הכוויתים, ובמספר מקרים אף דווח על התאבדויות של עובדים בשל ההתעללות שספגו. מאז נכנס לתפקידו ב- 2016, נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה מתח ביקורת חריפה על שלטונות כווית על שאינם עושים די כדי לטפל בתופעה הקשה. בתגובה למציאת גופתה של דמאפליס (למעלה משנה מאז התקבל הדיווח על היעלמה) אסרו הרשויות הפיליפיניות על אזרחיהן לנסוע לכווית לצורכי עבודה. הן אף הודיעו על החזרתם מכווית של יותר מאלף עובדים פיליפינים.

מאז פרוץ המשבר התנהל משא ומתן בין שתי המדינות במטרה להגיע להסכמות על כללי עבודה חדשים להעסקתם של עובדים פיליפינים, שיקנו להם יתר הגנה. אחת הדרישות שהעלה הצד הפיליפיני בשיחות הייתה לאפשר לעוזרות בית להחזיק בדרכוניהן ובטלפון הנייד שלהן, שבמקרים רבים מוחרמים על ידי המעסיקים.

למרות ההתקדמות שנרשמה בשיחות בין הצדדים והציפיה לחתימת הסכם בשבועות הקרובים, חלה בימים האחרונים החרפה במשבר, וזאת בשל דברים שאמר השגריר הפיליפיני לעיתונות הכוויתית, לפיהם השגרירות מסייעת לעובדים שמעסיקיהם מתעללים בהם. דבריו של השגריר באו בעקבות סרטון שהופץ ברשת (למרבה העניין, באמצעות משרד החוץ הפיליפיני), בו נראים אנשי השגרירות מבריחים עובדות ועובדים פיליפיניים מבתי מעסיקיהם.

כווית הגיבה בחומרה על התבטאותו של וילה ועל 'מבצע החילוץ': המשטרה המקומית עצרה ארבעה עובדים בשגרירות הפיליפינית בשל מעורבותם בעידודן ובשכנוען של עוזרות בית לברוח מבתי מעסיקיהן. שלושה צווי מעצר הוצאו נגד דיפלומטים בשגרירות, והשגריר וילה זומן פעמיים למשרד החוץ הכוויתי לבירור ולהבעת מחאה חריפה על דבריו. וילה עצמו התנצל באופן פומבי. גם שר החוץ הפיליפיני, אלן פיטר קייטאנו, התנצל על פעולותיהם של עובדי השגרירות, אך הוסיף שהשגרירות נאלצה לסייע לעובדים שחייהם נתונים בסכנה.

למרות ההתנצלויות, ולמרות פגישה שהתקיימה בין נשיא הפיליפינים דוטרטה לשגריר הכוויתי במנילה, הודיע אתמול כאמור משרד החוץ הכוויתי על גירושו של השגריר הפיליפיני. בהודעה רשמית זועמת שהוציא, גינה המשרד את "ההפרה הבוטה והחמורה" של כללי ההתנהגות הדיפלומטיים מצידה של השגרירות הפיליפינית. לדברי ההודעה, הפעולות הבלתי חוקיות שביצעה השגרירות מנוגדות לחוק הכוויתי ולאמנות הבינלאומיות, ומהוות התערבות בענייניה הפנימיים של כווית. ההודעה הוסיפה, כי בפני השגריר הפיליפיני הוצגה דרישה מפורשת למסור את שמותיהם של האזרחים הפיליפינים שעסקו בהברחתם של עובדים, אך הדרישה לא זכתה למענה.

בהודעת תגובה שהוציא היום משרד החוץ של הפיליפינים נאמר כי המשרד העביר לשגרירות כווית במנילה את "הפתעתו הגדולה ואי שביעות רצונו הגדולה" על סילוקו של השגריר הפיליפיני מכווית. דוברו של נשיא הפיליפינים, הארי רוק, מסר במסיבת עיתונאים כי ארצו "מוטרדת" מההתפתחויות האחרונות, ובכללן סילוקו של השגריר הפיליפיני מכווית: "אנו מקווים שהתפתחות זו לא תוביל להרעה נוספת בקשרים הבילטרליים בין שתי המדינות. אנו מקווים שזו הדרך של כווית להביע את כעסה על [התקרית, עליה] שר החוץ [הפיליפיני] אלן קייטאנו כבר התנצל, ואנו מאמינים ומקווים שהזמן ירפא את כל הפצעים ויוביל לנירמולם של היחסים".

(סוכנות הידיעות הכוויתית ynet ;KUNA"אל-ג'רידה", כווית; וושינגטון פוסט; gulfbusiness ;saudigazette; אתר משרד החוץ הפיליפיני; rappler)

[תמונת הנושא: כווית. Sharq, flickrCC BY 2.0​]