משעל נפגש בסעודיה עם המלך סלמאן; הניה וא-זהאר בדרשות עיד אל-פיטר בעזה

ראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל נפגש הבוקר בריאד עם מלך סעודיה סלמאן עבד אל-עזיז.

משעל הגיע אמש לריאד בראשות משלחת, שכללה את בכירי חמאס מוסא אבו מרזוק, מוחמד נזאל וסאלח אל-עארורי. בפגישה השתתפו גם יורש העצר הסעודי מוחמד בן נאיף ושר ההגנה מוחמד בן סלמאן. הבוקר השתתפה המשלחת בתפילה עם המלך סלמאן.

מקור בכיר מסר לסוכנות הידיעות הפלסטינית ספ"א כי הפגישה בין הצדדים עסקה באחדות ובפיוס הפנים-פלסטינים, וכן במצב באזור ובזירה הפלסטינית. לדברי המקור, פגישה זו (כאחרות) נועדה ליצור שלב חדש ביחסים בין החמאס וסעודיה בראשות המלך סלמאן, שעלה לכס המלוכה בתחילת השנה.

סגנו של משעל, איסמאעיל הניה, ניצל את דרשת תפילת הבוקר של עיד אל-פיטר, אותה נשא במסגד בשכונת א-שג'אעיה בעזה, כדי להעביר מסר בנוגע לסוגיית האסירים הפלסטינים. הניה חזר על עמדת החמאס, כי ההתנגדות הפלסטינית לא תיכנס למו"מ חדש עם ישראל בנוגע לחילופי שבויים לפני שישראל תשחרר מבתי הכלא את אלו מבין משוחררי עסקת שליט (מ- 2011) שנעצרו שוב. לדבריו, מדובר ב- 54 אסירים שעל ישראל לשחרר ללא תנאי לפני שניתן יהיה להתחיל בדיון על עסקה חדשה.

עם זאת, הניה רמז לקיומה של אפשרות לעסקת חילופי שבויים קרובה עם ישראל, כאשר פנה לאסירים הפלסטינים הנמצאים בבתי הכלא בישראל ואמר כי חירותם קרובה.

הניה אמר עוד, כי ההתנגדות הפלסטינית – ובראשה הזרוע הצבאית של החמאס – התפתחה מבחינה איכותית, והיא חזקה יותר ממה שהיתה לפני שנה במהלך המלחמה האחרונה עם ישראל.

הניה ציין כי החמאס הפך ל"שחקן אזורי ומרכזי באזור", והוסיף כי רצועת עזה נמצאת על סיפם של השיקום, הסרת המצור ובניית נמל, וזאת מפני שכולם חוששים מפני פיצוץ מחודש. הוא אמר כי שכונת א-שג'אעיה היא סמל לעמידה האיתנה ולהקרבה, והבטיח לתושביה ולבעלי הבתים שנהרסו כי סבלם קרוב לסיום.

על סף שיקום? הרס ברצועת עזה, תמונת ארכיון (VOA, נחלת הכלל)
על סף שיקום? הרס ברצועת עזה, תמונת ארכיון (VOA, נחלת הכלל)

במישור הערבי והאסלאמי, הבהיר הניה כי תנועתו איננה מתערבת בענייניהן הפנימיים של מדינות ערביות ואסלאמיות, והיא פועלת לארגון מחדש של יחסיה ולטיהור האווירה עמן, וכן להתווייתה של אסטרטגיה ערבית למען ירושלים, אל-אקסא ופלסטין.

בכיר חמאס אחר, מחמוד א-זהאר, תקף במהלך דרשת הבוקר את הרשות הפלסטינית. הוא אמר, כי אש"ף – "הארגון לשחרור לפלסטין" – הפך ל"ארגון לשיתוף פעולה הבטחוני המקודש עם הכיבוש", וזאת לאחר שאימץ את אופציית המו"מ עם ישראל.

א-זהאר דיבר במסגד ברחבת הסראיא בעיר עזה. הוא טען כי ישראל מנסה להקל את המצור במקום לסיימו באופן מוחלט, והבהיר כי החמאס לא יסכים להמשך המצור, יהא המחיר אשר יהא, וכי ביכולתו להכאיב לכיבוש. א-זהאר קרא בדבריו להצתת גחלת ההתנגדות בגדה המערבית. בדומה להניה, גם הוא הדגיש כי החמאס אינו מהווה צד בקונפליקטים בין-ערביים, וכי הוא הבטיח למדינות ערב שנשקו יישאר "נקי" ויופנה אך ורק כלפי ישראל.

(ספ"א; palinfo; ערוץ "אל-אקסא"; אתר החמאס)