משפחת שאול לנתניהו: הסכם עם החמאס ללא החזרת השבויים יהיה ללא תוקף מעשי ומוסרי

משפחתו של חייל צה"ל אורון שאול, שנהרג במהלך מבצע "צוק איתן" וגופתו מוחזקת בידי ארגון החמאס, פרסמה היום מכתב פומבי חריף הממוען לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הקבינט המדיני-בטחוני.

הרקע למכתב הוא הידיעות על התקדמות שנרשמה במאמצים של מצרים והשליח המיוחד של האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, לכונן הסדרה ארוכת טווח בין ישראל והחמאס שתוביל לרגיעה בגבול בין רצועת עזה וישראל. משלחת חמאס בראשות סאלח אל-עארורי נכנסה אמש לרצועת עזה לאחר יומיים של מגעים שניהלה בקאהיר. מקורות פלסטיניים טוענים כי על פי המסתמן הרגיעה לא תכלול בשלב הראשון את החזרת גופותיהם של שאול ושל סרן הדר גולדין, שנהרג אף הוא ב"צוק איתן" וגופתו נמצאת ברצועת עזה.

עקב המצב בדרום, נתניהו החליט שלא לצאת בשבוע הבא לביקורו המתוכנן בקולומביה. הקבינט המדיני-בטחוני אמור להתכנס ביום ראשון, לשמוע על התקדמות המגעים ולקבל החלטות בנוגע להסדר המתגבש. במכתבה לנתניהו ולשרי הקבינט, מבהירה משפחת שאול כי "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בע"פ שהתקבלו. זיכרו – כל זאת יחזור אלינו כבומרנג".

המשפחה מוסיפה: "על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו. רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי. הסכם שלא יכלול את השבת בנינו משול לבניית בניין רב קומות ללא יסודות. בנינו הם לב ליבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו, הדבר ייתן כוח בידי אויבנו להפר את ההסכם מעת לעת (טפטופים) ללא חת".

משפחת שאול פונה במכתב גם לאזרחי ישראל ולתושבי עוטף עזה בפרט: "בנינו יצאו להגן עליכם בנפשם ובגופם, להם היה את האומץ והגבורה. על כן אתם נדרשים בתוקף המוסר והמצפון להתנגד להסכם שיפקיר את בנינו. הגם שאם הוא לא יכלול את בנינו סופו של ההסכם הוא לכליה. הסכם ללא השבת בנינו לא יביא לשקט ורגיעה לה אנו מייחלים".

המכתב מסתיים בפנייה ישירה לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת. לו פעלתם במצפון נקי ולב טהור וללא שיקולים זרים, כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית, מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד משמעי: לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו אות קלון היא למדינת ישראל".

משפחתו של הדר גולדין הפגינה שלשום מול מטה האו"ם בירושלים, וזאת במלאת ארבע שנים למותו בקרב ולחטיפת גופתו על ידי החמאס. לאה, אמו של הדר, הקריאה מכתב שהועבר לשליח האו"ם מלאדנוב. במכתב דורשת המשפחה ממלאדנוב לפעול להפסקת הפרת זכויות האדם והמשפט ההומניטרי הבינלאומי המבוצעת על ידי החמאס והרשות הפלסטינית ולדאוג להשבתו של הדר לקבורה. במכתב צוין כי הדר נחטף על ידי החמאס במהלך "הפסקת אש הומניטרית" שנתמכה על ידי האו"ם: "הבן שלי", אמרה גולדין, "לא היה קורבן של המלחמה בעזה, אלא קורבן של הפסקת האש ההומניטרית… אנחנו דורשים את הזכות לבצע את המעשה הסופי של כבוד האדם, הזכות לקבורה נאותה".

חיילי צה"ל במבצע "צוק איתן" (IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)
חיילי צה"ל במבצע "צוק איתן" (IDF, flickr, CC BY-SA 2.0)