משרד החוץ הסורי: המתקפה הישראלית הלילה – שלב חדש בתוקפנות נגד סוריה

גורם רשמי במשרד החוץ הסורי אומר כי המתקפה הישראלית הלילה מצביעה על שלב חדש בתוקפנות נגד סוריה.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א מדווחת מפיו של הגורם הרשמי, כי כניסתה של "הישות הציונית", כהגדרתו, לעימות ישיר באה לאחר שקודם לכן היא התחבאה מאחורי ארגוני הטרור ששירתו אותה כסוכנים. כעת, לאחר התבוסה שספגו ארגונים אלו מידיו של צבא סוריה, החל "שלב חדש בתוקפנות נגד סוריה", שלב בו "אמיצי הלב של הצבא הערבי הסורי" יעמדו מול ישראל באותה נחישות בה עמדו מול ארגוני הטרור: "ההתנהגות התוקפנית של הישות הציונית לא תצליח להחיות את התוכנית הקונספירטיבית הנוחלת תבוסה בסוריה, ותוביל אך ורק להגברת המתיחות באזור, מה שמהווה איום רציני על הביטחון והשלום הבינלאומיים".

מוקדם יותר פרסם הצבא הסורי הודעה רשמית, בה נאמר כי בהתקפה הישראלית אמש נהרגו שלושה חיילים ושניים נוספים נפצעו. על פי ההודעה, המתקפה הישראלית כוּונה כנגד מטרות צבאיות סוריות; תחנת מכ"ם ומחסן תחמושת נהרסו, ונגרם נזק פיזי למספר גדודי הגנה אווירית. עוד טענה ההודעה, כי "חלק גדול מהגלים הרצופים של הטילים הישראליים" יורט בהצלחה על ידי סוללות ההגנה האווירית של הצבא הסורי.

בניגוד להודעות הרשמיות היוצאות מסוריה, ובניגוד לדיווחים בכלי התקשורת בסוריה ובאיראן, לפיהם האש הישראלית כוונה כנגד מטרות של צבא סוריה, מדובר צה"ל נמסר כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו הלילה עשרות יעדים צבאיים של כוח "קודס" האיראני המשתייך ל"משמרות המהפכה". התקיפה באה לאחר שהכוחות האיראניים שיגרו כ- 20 רקטות לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל ברמת הגולן; מערכת "כיפת ברזל" יירטה מספר טילים, והשאר נפלו בתוך שטח סוריה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי התקיפה הישראלית התבססה על "מודיעין רחב ויכולות גבוהות מאוד של חיל האוויר". בין המטרות שהותקפו: אתרי ומוצבי מודיעין איראניים, מפקדות לוגיסטיות, מחנה צבאי איראני צפונית לדמשק, מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי באזור אל-כיסווה, מחסני נשק באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק, ועמדות תצפית ואמצעי לחימה באזור החיץ שבין סוריה וישראל. צה"ל גם תקף מספר סוללות הגנה אוויריות של צבא סוריה שפתחו בירי.

אילוסטרציה (דובר צה"ל)
אילוסטרציה (דובר צה"ל)

ובתוך כך, גולשים פרו-משטריים החלו להעלות לרשתות החברתיות את תמונותיהם של החיילים הסוריים שנהרגו במתקפה הישראלית הלילית. עד כה פורסמו ארבע תמונות עם שמותיהם של ההרוגים – אחד מהם קצין. ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי במתקפה נהרגו 23 בני אדם, חמישה מתוכם בלבד מקרב כוחות המשטר הסורי. לדבריו, מספר ההרוגים צפוי לעלות, היות ומצבם של חלק מהפצועים קשה מאוד.