מתקפה נגד המופתי הסורי שקרא להרוס שכונות בחלב

המופתי של סוריה אחמד בדר א-דין חסון מעורר בימים האחרונים סערה, וזאת בשל קריאתו הפומבית לירי על אוכלוסיה אזרחית.

הרקע להתבטאותו של חסון הינו המאבק המדמם הבלתי פוסק בין כוחות המשטר הסורי ובין המורדים על השליטה בעיר חלב – עימות הפוגע ללא הרף באזרחים חפים מפשע.

לפני כשבועיים (ב- 11 באפריל) נורו טילים על שכונת א-סולימאניה בעיר. שכונה זו, שרוב תושביה הינם ארמנים נוצרים, נמצאת בשליטת הצבא הסורי. לפחות תשעה בני אדם נהרגו כתוצאה מהירי. המשטר מיהר להאשים את גורמי האופוזיציה האסלאמיסטית בירי על השכונה מהאזורים שבשליטתם, ובמקביל הגיב באש נגדית קטלנית על אזורים אלו. מקורות מדיה אופוזיציוניים טענו מצידם כי כוחותיו של אל-אסד הם שירו על השכונה, וזאת במטרה להכתים את המורדים כטרוריסטים המפנים אש עדתית מכוונת כלפי העדה הנוצרית.

חסון: לעבור להתקפה (מתוך שידורי הטלוויזיה הסורית)
חסון: לעבור להתקפה (מתוך שידורי הטלוויזיה הסורית)

המופתי הסורי – שבתוקף תפקידו הינו חלק מהמערכת הממסדית הסורית, והידוע בגילויי נאמנותו למשטר – "צייץ" בעמוד הטוויטר שלו, כי "כל אזור ממנו יוצא הטרור יהיה 'מטרה', ועל האזרחים לעזוב אותו". בנוסף לכך, חסון – שהינו יליד חלב – עלה לשידור טלפוני נסער בטלוויזיה הסורית והאשים את המורדים בירי מכוון לעבר השכונה הנוצרית דווקא בתקופת חג הפסחא (השנה חגגו הארמנים את חגם ב- 12 וב- 13 לאפריל).

חסון הוסיף וקרא למקבלי ההחלטות לחדול מן העמדה המגנתית ולעבור להתקפה: להפציץ את האזורים שבשליטת האופוזיציה מהם נורית אש, גם כאשר יש בהם אוכלוסיה אזרחית, ולהורסם כליל: "אנו אומרים לאויבי אללה והאנושות [כי] דמנו לא יישכח ונשמותיהם של ילדינו לא תלכנה ריקם [=ללא נקמה]…".

חסון הוסיף ותקף בראיון זה (ובראיון מוקדם יותר באותו יום, ששודר בערוץ "אל-איח'באריה" הסורי) את טורקיה, קטר וסעודיה על הסיוע שהן מעניקות למורדים, ואמר כי משטרים אלו ישלמו את המחיר על הדם הנשפך בחלב ובסוריה כולה.

פסק ההלכה הפומבי של חסון זכה לגינוי, בראש ובראשונה מגורמי אופוזיציה. סגן יו"ר "הקואליציה הלאומית הסורית" הישאם מרוא אמר כי חסון מסית לטבח, וכי יש להביא את "פושעי המלחמה נגד העם הסורי ואת מוציאי הפתוות [פסקי ההלכה]" למשפט בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. מרוא הוסיף, כי דבריו של חסון אינם מפתיעים, ומעידים על אופיו של המשטר הנוקט ב"טרור מדינה מאורגן, המנצל את כל מוסדותיו האזרחיים, הצבאיים והדתיים בכדי להרוג אזרחים". הוא קרא לקהילה הבינלאומית לנקוט ב"צעדים יותר רציניים" מול הטרור המתרחב, שהגורם העיקרי לו הינו משטרו של בשאר אל-אסד.

פעילי אופוזיציה פתחו במסע ברשתות החברתיות נגד חסון, שכותרתו הינה ההאשטאג "חלב מוכחדת על ידי הפתווה של חסון". הגולשים הרבים מעלים את תמונות ההרס וההרג הממשיכות להגיע מחלב ומאשימים את המופתי באחריות לכך.

הממסד הדתי בטורקיה פרסם גינוי נחרץ לדבריו של חסון. חבר המועצה העליונה לענייני דת בטורקיה אחמד יאמאן אמר השבוע, כי דברים אלו סותרים את עקרונות דת האסלאם הדוגלת בסובלנות ובאי פגיעה בחפים מפשע. יאמאן הוסיף, כי מאז תחילת ההיסטוריה האסלאמית לא פורסמה פתווה כמו זו של חסון.

המסע התעמולתי כנגד חסון עושה שימוש גם במוטיב המתח הסוני-שיעי החותך בבשרו החי של הלבנט. האתר הסורי "כולנו שותפים" טען השבוע, כי הגיעו לידיו תמונות של המופתי הסורי מביקור שערך בלבנון במאי 2013 בהזמנת ארגון החזבאללה.

הפך לשיעי?
הפך לשיעי?

בתמונות נראה חסון באמצע שלב הסוג'וד – חלק התפילה בו המאמין המוסלמי כורע ומשתחווה – כשלצידו מטפחת. על פי הכתבה, מתמונות אלו עולה דבקותו של חסון הסוני בנוהג השיעי להשתחוות מבלי שהמצח יגע ישירות ברצפה (נוהג שלפחות חלק מהשיעים מקפידים עליו) – מה שמוכיח, לטענתה, כי הוא קיבל עליו את השיעה.

("אל-קודס אל-ערבי"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; חשבון הטוויטר של אחמד חסון; הטלוויזיה הסורית; "טורק פרס"; אתר "כולנו שותפים")