נסראללה: החזבאללה ימשיך לפעול בסוריה; אל-חרירי: נסראללה משחק בגורל לבנון

מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה נשא אמש נאום בערוץ "אל-מנאר", בו התייחס למכלול של סוגיות אזוריות העומדות על הפרק, בין השאר לקרבות המתנהלים בימים האחרונים באזור אל-קלמון.

נסראללה החל את נאומו בנושא התימני. הוא פתח בדברי לעג כנגד סעודיה, שהכריזה (ב- 21 באפריל) על סיום מבצע "סופת הנחישות" לאחר שלדבריה הושגו כל מטרות המבצע. לדבריו, מדובר בהונאה סעודית מאחר והמבצע מהווה "כישלון סעודי ברור וניצחון תימני". הוא טען, כי המבצע הצבאי שיזמה הקואליציה בראשות סעודיה רק סיבך את המצב בתימן והקשה על היכולת להגיע לפתרון פוליטי. הוא הוסיף בהקשר זה, כי המבצע החדש עליו הודיעה סעודיה – "השבת התקווה" – נועד אף הוא להונות ולהסוות את הכישלון הסעודי בסיבוב הקודם.

נסראללה אמר עוד, כי התימנים נחושים ברצונם לעמוד מול התוקפנות הסעודית-אמריקנית, שמטרתה לשלוט על תימן. הוא הוסיף, כי הניסיון ללחוץ על הלוחמים התימנים באמצעות הריגת משפחותיהם והריסת בתיהם לא יצלח: לדבריו, מדיניות כושלת זו לא הועילה לישראל בעזה, ואף לא הצליחה להכניע את ההתנגדות בלבנון למרות ההרס אותו גרמה ישראל ב- 2006 [-במלחמת לבנון השניה].

נסראללה פנה בהמשך דבריו לעסוק בגיזרה העיראקית. הוא טען, כי ארה"ב איננה רצינית במאבק מול דאע"ש, ולמעשה היא מנסה לשתק את הממשלה העיראקית ואת כוחות הביטחון שלה בהתמודדותם מול הטרור הדאע"שי.

נסראללה איזכר בדבריו את טיוטת הצעת החוק שהוגשה לקונגרס האמריקני בשבוע שעבר, ולפיה יועבר סיוע צבאי ישיר לגורמי לחימה כורדים וסונים שלא באמצעות הממשלה המרכזית בבגדאד. הוא אמר, כי הצעה זו מעידה על שאיפתה של ארה"ב לחלק את מדינות האזור על פי בסיס אתני ועדתי – "תוכנית חלוקה מסוכנת" שמטרתה להשיג שליטה אמריקאית וישראלית על האזור. נסראללה טען, כי סעודיה תהיה הבאה בתור לאחר שהאמריקנים יגשימו את תוכניתם לחלוקתן של עיראק, סוריה ותימן. הוא הזהיר, כי תוכנית החלוקה האמריקנית תכניס את האזור למלחמות אזרחים אתניות שתימשכנה מאות שנים, וקרא להתנגד לתוכנית זו ולקוטעה באיבה.

בהתייחסו למתרחש בסוריה, המעיט נסראללה בחשיבות הישגיהם האחרונים של המורדים הסורים, בין היתר כיבושן לאחרונה של הערים אידליב וג'יסר א-שוע'ור (הנמצאת במחוז אידליב, בדרך שבין חלב לאל-לאד'קיה). הוא טען, כי מדובר בסיבוב אחד מני רבים במלחמה הארוכה, וכי הצבא הסורי משיג נצחונות רבים בגזרות אחרות וימשיך להשיג עוד נצחונות.

מזכ"ל החזבאללה דחה על הסף טענות הנשמעות לאחרונה, לפיהן איראן עומדת לנטוש את משטרו של בשאר אל-אסד, וטען כי מדובר בכזבים המופצים במסגרת "מלחמה פסיכולוגית". תעמולה זו נועדה, לדבריו, לפגוע "ברצון הסורי", בצבא הסורי ובבעלי בריתו. הוא הוסיף, כי אין גם כל סימן לכך שרוסיה שינתה את מדיניותה ביחס לסוריה.

נסראללה ציין, כי החזבאללה נכנס לשדה הקרב הסורי מתוך הבנה שמדובר בהגנה על סוריה, לבנון וכל האזור. הוא טען כי החזבאללה השתתף לאחרונה בקרבות באזורים סוריים בהם לא השתתף קודם לכן, והבהיר – תוך שהוא פונה ישירות ל"עמנו בסוריה" – כי הארגון ימשיך לפעול בסוריה ויימצא בכל מקום בו נוכחותו תהיה דרושה.

נסראללה חתם את נאומו בהתייחסות לקרבות המתנהלים בימים האחרונים באזור האסטרטגי של אל-קלמון – הרכס ההררי המשתרע בגבול שבין סוריה ולבנון. שלשום בבוקר פתחו המורדים הסורים בהתקפת-פתע על עמדות של הצבא הסורי וחזבאללה באזור המערבי של אל-קלמון. נסראללה טען כי ארגונו לא הופתע מהמתקפה, וכי הוא נחוש לטפל במצב באל-קלמון הדורש פתרון יסודי, היות והמדינה הלבנונית – לטענתו – אינה מסוגלת לטפל בתוקפנותן של מיליציות המורדים החמושות כנגד שטחי לבנון וכנגד אזרחיה וחייליה. נסראללה הבהיר, כי ארגונו לא יכריז באופן רשמי על עיתוי המתקפה אותה הוא מתכנן, ולא על הדרך, המקום והמטרות שלה. לדבריו, כאשר המערכה באל-קלמון תחל, היא "תדבר בעד עצמה".

נסראללה דחה את ההתנגדות הנשמעת בקרב חוגים פוליטיים יריבים בלבנון כלפי מעורבותו של חזבאללה במלחמה בסוריה בכלל ובאל-קלמון בפרט. הוא טען, כי המתנה בעניין זה עד להגעה לקונצנזוס לבנוני היתה מביאה לנוכחות מוגברת של המורדים הסורים באזורים לבנוניים רבים. הוא הבהיר כי המנדט לפעילות זו של החזבאללה הינו "הומניטרי, מוסרי ודתי", וציין כי "אנחנו משלמים את מס הדם כדי שהאנשים יחיו בכבוד ובביטחון".

"על שפת התהום"? (נסראללה, ארכיון)
"על שפת התהום"? (נסראללה, ארכיון)

אחד מיריביו הפוליטיים של נסראללה, הפוליטיקאי הסוני סעד אל-חרירי, מיהר להגיב אמש על נאומו של נסראללה. התגובה המפורטת, הכוללת עקיצות ואלמנטים של מתקפה אישית כנגד נסראללה, הועברה באמצעות חשבון הטוויטר שלו.

אל-חרירי יצא נגד מעורבותו העמוקה של נסראללה בחזית התימנית. הוא טען כי נסראללה מתייחס למבצע "סופת הנחישות" כ"תבוסה אישית שלו ושל התוכנית האיראנית בתימן", והוסיף כי הוא "עוסק בנושא התימני כאילו הוא מדבר על הדאחיה או על נבטיה, ומתנהג כאילו הוא המנהיג בפועל של התנועה החות'ית". אל-חרירי הוסיף, כי העיסוק האובססיבי של נסראללה בתימן מעיד, כי הוא מונה לפני שנים על ידי איראן כאחראי ובעל החסות על המיליציה החות'ית "אנסאר אללה".

אל-חרירי תקף עוד את נסראללה על כך שהאינטרס הלבנוני נמצא אצלו בתחתית סדר העדיפויות – "אחרי האינטרסים של איראן בתימן, עיראק וסוריה". הוא טען, כי נסראללה 'מוחק' את הממשלה, הצבא ומוסדות המדינה בלבנון כאילו אינם קיימים, וכי להשקפתו החזבאללה הוא מקבל ההחלטות במדינה: לדבריו, נסראללה מתייחס לגבולות לבנון כאילו הם רכוש פרטי של חזבאללה, והוא יכול לעשות בהם כאוות נפשו "ולקנות ולמכור מלחמות כרצונו". בהמשך להודעה שפרסם מוקדם יותר אתמול, ואשר גינתה את מעורבותו הצבאית של החזבאללה בסוריה בכלל ובגיזרת אל-קלמון בפרט, טען אל-חרירי כי נסראללה "משחק בגורלה של לבנון על שפת התהום". הוא קרא לו להכריז על "נסיגה ממלחמות האזרחים הערביות ומהקונפליקטים בתימן, עיראק וסוריה".