נציב האו"ם לזכויות אדם: ישראל צריכה להפסיק את השימוש המופרז בכוח ברצועת עזה

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, הנסיך הירדני זיד בן רעד אאל חוסיין, אמר היום כי על ישראל לפעול שכוחות הביטחון שלה לא ישתמשו בכוח מופרז ברצועת עזה ולהעמיד לדין את האחראים לכך.

הנסיך הירדני אמר את הדברים בהתייחסו למספר הגבוה בחודש האחרון של נפגעים בקרב הפלסטינים ברצועת עזה בעימותים מול חיילי צה"ל, וזאת מאז החלו ב"תהלוכות השיבה" לעבר גדר הגבול בין הרצועה וישראל: 42 פלסטינים נהרגו ולמעלה מ- 5,500 נפצעו, בעוד מהצד הישראלי לא היו דיווחים על נפגעים. בין הנפגעים מאש חיה – גם ילדים: ארבעה הרוגים ו- 233 פצועים.

"מדי שבוע אנו עדים למקרים של שימוש בכוח קטלני נגד מפגינים בלתי חמושים", אמר הנסיך הירדני, "נדמה כי האזהרות של האו"ם ואחרים אינן זוכות להתייחסות, היות ולא נראה שחל שינוי בגישה של כוחות הביטחון [הישראליים] משבוע לשבוע".

הנסיך זיד ציין כי "השימוש בכוח מופרז נגד כל מפגין ראוי לגינוי, אבל ילדים נהנים מהגנה נוספת תחת החוק הבינלאומי. קשה לראות כיצד ילדים, גם כאלו המיידים אבנים, יכולים להוות איום של מוות מיידי או פציעה חמורה עבור כוחות ביטחון ממוגנים".

בכיר האו"ם הדגיש כי "מספר הנפגעים המזעזע שנגרם על ידי תחמושת חיה רק ​​מאשש את התחושה כי נעשה שימוש מופרז בכוח נגד מפגינים – לא פעם אחת, לא פעמיים, אלא שוב ושוב". לדבריו, "לכל מדינה יש החובה העיקרית של זכויות אדם להבטיח כי כל אובדן חיים ופציעה חמורה ייחקרו, והאחראים יועמדו לדין פלילי. חקירת האירועים בעזה חייבת למלא מטרה זו".

"אני מודאג מאוד", סיכם הנסיך הירדני, "שבסוף היום – וביום שישי הבא, ובשישי שאחריו – עוד פלסטינים בלתי חמושים שהיו הבוקר בחיים ייהרגו, רק בגלל שבזמן שמימשו את זכותם למחות, הם התקרבו לגדר או משכו את תשומת הלב של החיילים בצד השני. הכישלון של ישראל להעמיד לדין באופן עקבי את אנשי כוחות הביטחון שלה שביצעו הפרות מעודד אותם להשתמש בכוח קטלני נגד בני אדם בלתי חמושים גם כאשר הם אינם מהווים איום".

זיד בן רעד (תמונת ארכיון, flickr, CC BY-ND 2.0)
זיד בן רעד (תמונת ארכיון, flickr, CC BY-ND 2.0)

(אתר נציבות האו"ם לזכויות אדם)