נשיא איראן לשעבר מוחמד ח'אתמי: דונלד טראמפ – סכנה לאנושות

נשיא איראן לשעבר מוחמד ח'תאמי תקף אתמול בחריפות את דונלד טראמפ, וזאת על רקע נאומו בסוף השבוע (ב- 13 באוקטובר) של הנשיא האמריקני, בו הודיע כי אינו מאשרר את הסכם הגרעין. טראמפ הבהיר בדבריו כי ללא הכנסת שיפורים בהסכם – הוא יבוטל. הוא גם תקף את איראן על תכנית הטילים הבליסטיים שלה ועל תמיכתה בארגוני טרור במזרח התיכון, הגדיר את "משמרות המהפכה האיראניים" כ"כוח הטרור המושחת של המשטר" והודיע על הטלת סנקציות נוספות נגדם.

בפגישה אתמול במשרדו עם סטודנטים מאוניברסיטת טהראן, דחה ח'אתמי את האשמותיו של טראמפ נגד ה"משמרות" ואמר כי מדובר בגוף ששורשיו נטועים במהפכה האסלאמית של 1979 ואשר מהווה עמוד יסוד בביטחון הלאומי של איראן.

הנשיא האיראני לשעבר – שדבריו פורסמו באתר המדיה הרשמי שלו – אמר כי העוינות של ארה"ב לאיראן ולעמה אינה דבר חדש. הוא הדגיש כי העלבתו של העם האיראני, ההתייחסות אל איראן כאיום והתכנון לפגוע בה אינם מקובלים על אף איראני: "באיראן יכולים להיות חילוקי דעות, אבל אין הבדל בהגנה על הכבוד של איראן, על עקרון המהפכה ועל האינטרסים הלאומיים העיקריים, ובעמידה נגד איומים חיצוניים".

ח'אתמי – איש המחנה הרפורמיסטי באיראן, שכיהן כנשיא בין השנים 2005-1997 – אמר עוד כי טראמפ הוא דמות גסה ובלתי מנומסת, המהווה "סכנה לאנושות שכל אחד חייב לעמוד מולה". הוא אמר כי הוא חש צער עבור העם האמריקני על שטראמפ נבחר לנשיאו, והוסיף כי לתחושתו "לפחות האליטות והמבוגרים [בארה"ב] אינם מאושרים עם אדם כזה, ואפילו מתביישים".

ח'אתמי הדגיש כי תכנית הטילים האיראנית נועדה אך ורק לצורכי הרתעה ולהגנה ולא למטרות תקיפה. ביחס לתכנית הגרעין של איראן, אמר הנשיא לשעבר כי ארצו אינה מחפשת לפתח נשק גרעיני. לדבריו, תכנית זו נועדה לפתח טכנולוגיה גרעינית לצרכים אזרחיים, ולאיראן שמורה הזכות לכך.

ח'אתמי התייחס גם לשימוש המכוון שעשה טראמפ בנאומו במונח "המפרץ הערבי" – כינוי שגרם לזעם רב באיראן. הנשיא האיראני לשעבר אמר כי מדובר בעלבון לעם האיראני ובהתעלמות מ"עובדה היסטורית", לפיה במשך אלפי שנים "המפרץ הזה היה המפרץ הפרסי. איננו אומרים זאת מתוך גזענות אלא כעובדה היסטורית, והעולם עצמו ופורומים בינלאומיים משתמשים במונח 'המפרץ הפרסי'".