נשיא איראן רוחאני ושליט קטר האמיר תמים שוחחו שוב בטלפון



שיחת טלפון נוספת בין נשיאי איראן חסן רוחאני ושליט קטר האמיר תמים בן חמד.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא" מדווחת, כי שני המנהיגים בירכו איש את רעהו לרגל עיד אל-פיטר, ודנו בהתפתחות היחסים הכלכליים והפוליטיים בין שתי המדינות.

עוד נמסר כי שני האישים הביעו התנגדות לשימוש בלחץ ובסנקציות באזור, וכן הביעו את התנגדותם למצור שהוטל על קטר מצד סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין. שלוש המדינות, יחד עם מצרים, ניתקו בתחילת החודש את היחסים עם האמירות, והטילו עליה סנקציות.

קשריה הקרובים של קטר עם איראן – יריבתה המושבעת של סעודיה על ההגמוניה האזורית, ומי שמואשמת בערעור היציבות באזור ובהתערבות בענייניהן הפנימיים של מדינות המפרץ – היו אחת העילות שצוינו על ידי מדינות אלו לניתוק היחסים עם האמירות. המשבר הנוכחי פרץ בשל ציטוטים שנמסרו בשמו של האמיר תמים בסוכנות הידיעות הרשמית של קטר, לפיהם הוא תקף את המסר האנטי-איראני הבוטה שיצא מפסגת ריאד, הגדיר את איראן ככוח אזורי ואסלאמי שאי אפשר להתעלם ממנו וקרא לשתף עמה פעולה. קטר אמנם הכחישה את הדברים שיוחסו לשליט וטענה כי מדובר בפברוק שנגרם על ידי פצחנים (האקרים) שפרצו לאתר סוכנות הידיעות. אך שיחת טלפון שערך האמיר תמים כעבור מספר ימים עם נשיא איראן רוחאני רק הוסיפה שמן למדורה. המדיה האיראנית דיווחה כי האמיר הוא שיזם את השיחה כדי לברך את רוחאני על נצחונו בבחירות לנשיאות. השליט הקטרי צוטט כמי שתיאר את יחסיה של ארצו עם הרפובליקה האסלאמית של איראן כ"היסטוריים ומוצקים", ואמר כי "אין כל מכשול בדרך להעמקת יחסי איראן-קטר". הוא הוסיף כי "מו"מ ודיאלוג הם הדרך היחידה לפתור נושאים אזוריים". רוחאני מצידו קרא לשיתוף פעולה בין מדינות האזור לשם פתרון משברים ומאבק בטרור.

בסוף השבוע שעבר (ה- 17 ביוני) ביקר בקטר סגן שר החוץ האיראני חוסיין ג'אברי אנסארי. בין היתר הוא נפגש עם שר החוץ הקטרי מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני, ומסר לו מסר בעל פה מרוחאני לאמיר תמים. המסר מביע את הזדהותה של איראן עם קטר בכל הנוגע למצור שהטילו עליה שכנותיה, ואת נכונותה לסייע לה בכל מה שנדרש (והיא אכן כבר מסייעת – במשלוחי מזון, ובפתיחת המרחב האווירי שלה למטוסים קטריים, שהמרחב האווירי של מדינות המפרץ נסגר בפניהם). העיתון "אל-חיאת" דיווח על ידיעות מטהראן לפיהן סגן שר החוץ האיראני נפגש אף עם שליט קטר, ומסר לו ישירות את המסר מרוחאני.

ביקורו של סגן שר החוץ האיראני היה ביקור ראשון של בכיר איראני בקטר מאז פרץ המשבר במפרץ. שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, הסתפק בשיחת טלפון עם עמיתו הקטרי.

שיחת הטלפון השנייה בתוך פחות מחודש של שליט קטר עם רוחאני מגיעה יומיים לאחר שארבע המדינות שניתקו את היחסים עם קטר הציגו בפניה במשותף את דרישותיהן ונתנו לה אורכה של עשרה ימים למלאן. בין התביעות שהוצבו – הורדת דרג היחסים עם איראן.

[תמונת הנושא: pixabay, public domain]