סגן נשיא עיראק נורי אל-מאלכי נגד משאל העם הכורדי: לא נאפשר הקמת "ישראל שנייה"

סגן נשיא עיראק נורי אל-מאלכי קורא לכורדים בצפון עיראק לבטל את משאל העם אותו הם מתכוונים לקיים ב- 25 בספטמבר, ומזהיר כי ארצו לא תאפשר את הקמתה של "ישראל שנייה" באזור הכורדי האוטונומי.

אל-מאלכי אמר את הדברים בפגישה בלשכתו עם שגריר ארה"ב בעיראק, דגלאס סילימאן. על פי ההודעה שיצאה מלשכת התקשורת של אל-מאלכי, הוא הדגיש את הצורך בביטולו של המשאל, שצפוי לאשר ברוב קולות את התנתקותו של החבל הכורדי מהמדינה העיראקית ואת עצמאותו.

בדומה לבכירים עיראקיים אחרים (ובהם ראש הממשלה המכהן חיידר אל-עבאדי, שנכנס לתפקידו בקיץ 2014 במקומו של אל-מאלכי), שהביעו את התנגדותם לעריכת המשאל, סגן הנשיא העיראקי אמר כי מדובר בצעד לא חוקתי, והזהיר מפני ההשלכות המסוכנות הטמונות בו לבטחונה, ריבונותה ואחדותה של עיראק. אל-מאלכי הוסיף כי מדובר בצעד שאינו משרת את האינטרסים של העם העיראקי בכלל וגם לא את האינטרסים של הכורדים עצמם: "לא נאפשר את הקמתה של 'ישראל שנייה' בצפון עיראק".

אל-מאלכי (מימין) וסילימאן (משמאל) [מקור: לשכת התקשורת של אל-מאלכי]
אל-מאלכי (מימין) וסילימאן (משמאל) [מקור: לשכת התקשורת של אל-מאלכי]
הפוליטיקאי השיעי המקורב לאיראן קרא למנהיגי האזור הכורדי לכבד את רצונו של העם העיראקי הדוחה את עריכתו של המשאל, ולכבד את העמדות שמביעה הקהילה הבינלאומית בסוגיה זו התואמות את העמדה העיראקית.

בהצהרה שיצאה שלשום ממשרדו של דובר הבית הלבן, נאמר כי ארה"ב אינה תומכת בכוונה הכורדית לקיים את משאל העם לעצמאות. על פי לשון ההודעה, ארה"ב חזרה והבהירה למנהיגים הכורדים כי "המשאל מסיח את הדעת מהמאמצים להביס את דאע"ש ולייצב את השטחים המשוחררים". ההודעה קראה לכורדים לבטל את המשאל "ולהיכנס לדיאלוג רציני ומתמשך עם בגדאד".