"סופת הנחישות" והמשבר בסוריה: לעבר כינונו של ציר סעודי-טורקי?

שלשום התפרסמו תמונות של זהראן עלוש, מפקד "ג'יש אל-אסלאם" (צבא האסלאם) – אחד מארגוני המורדים בסוריה – כשהוא נפגש באיסטנבול עם חכמי דת סורים הנמנים על האופוזיציה לשלטונו של בשאר אל-אסד.

"ג'יש אל-אסלאם" הינו ארגון סלפי, שמרכז כוחו ולחימתו האנטי-משטרית הינם באזור הע'וטה (الغوطة) המזרחית של דמשק. הארגון הוקם בסוף ספטמבר 2013 (כתוצאה ממיזוג של כ- 50 ארגוני מורדים) בהשראה ובמימון סעודיים, במטרה ליצור משקל-נגד ל"ג'בהת א-נוסרה" המקושרת לארגון "אל-קאעדה".

עלוש (תמונת ארכיון)
עלוש (תמונת ארכיון)

"אל-ערבי אל-ג'דיד" טוען היום, כי הביקור משקף היתכנותן של התפתחויות קרובות בזירת המלחמה בסוריה, וזאת כנגזרת של מבצע "סופת הנחישות". ניתן לאבחן זאת ב"דיפלומטיית הדילוגים" המתרחשת לאחרונה במשולש שבין ריאד, דוחה ואנקרה – בין היתר ביקורו בחודש שעבר של רג'פ טאיפ ארדואן בסעודיה, אשר סיים קרע ששרר בין הממלכה וטורקיה. מהלכי הדיפלומטיה, כך נדמה, נועדו ליצור ציר שיהיה בכוחו להניע מהלך צבאי משמעותי כנגד הצבא הסורי.

דובר "ג'יש אל-אסלאם" אסלאם עלוש מסר ל"אל-ערבי אל-ג'דיד", כי ארגונו מברך על ההתקרבות בין סעודיה וטורקיה, היות והיא תשפיע באופן חיובי על הגיזרה הסורית ותאיץ את קיצו של המשטר. לגבי ביקורו של מפקד "ג'יש אל-אסלאם" באיסטנבול – הדובר טוען כי הוא נועד להסיר את המצור של הצבא הסורי (שנמשך למעלה משנתיים) מעל תושבי אזור הע'וטה ודרום דמשק. הוא סירב להתייחס לשאלה באיזו דרך יצא עלוש מהע'וטה הנצורה והגיע לאיסטנבול.