סעד אל-חרירי בראיון ראשון מאז התפטרותו: עשיתי זאת מרצוני ולמען לבנון, אשוב לביירות בקרוב

ראש הממשלה המתפטר של לבנון, סעד אל-חרירי, העניק אמש (ראשון) ראיון ראשון לתקשורת מאז התפטרותו הדרמטית והמפתיעה עליה הודיע בריאד בסוף השבוע שעבר (ב- 4 בנובמבר).

אל-חרירי התראיין ל'ערוץ הבית' שלו שבבעלותו, "אל-מוסתקבל". את הראיון ערכה העיתונאית פולה יעקוביאן, שהגיעה לשם כך לביתו של אל-חרירי בריאד.

הראיון נועד להדוף את השמועות והידיעות שנפוצו בימים האחרונים – בעידודו ובליבויו של המחנה הפוליטי היריב לאל-חרירי בראשות החזבאללה – לפיהן הסעודים כפו עליו את ההתפטרות וכי הוא נמצא למעשה במעצר בית בריאד. נשיא לבנון מישל עאון אף טען, בשיחה עם שגרירים זרים, כי אל-חרירי נחטף בידי סעודיה וקרא לממלכה לספק הבהרות. אל-חרירי דחה הערב על הסף את הדברים והבהיר כי הוא אדם חופשי, וכי את הודעת ההתפטרות כתב בעצמו.

אל-חרירי אמר כי התפטרותו נועדה לשרת אך ורק את האינטרס של לבנון ותושביה. לדבריו, הוא רצה ליצור "הלם חיובי" כדי לעורר את הלבנונים לסכנה בה נמצאת מדינתם – סכנה הנובעת ממדיניותה של איראן שנועדה לדחוף את לבנון לזרועות הציר בראשותה. הוא חזר בראיון על המנטרה, לפיה האינטרס של לבנון טמון בהתרחקות מהסכסוכים האזוריים, וכי יש להתמקד בבנייתה של לבנון ומוסדותיה תוך ניהול דיאלוג פנימי. אל-חרירי הדגיש כי כל צעדיו בשנים האחרונות נעשו מתוך שכנוע מלא למרות שנגדוּ את האינטרס האישי והפוליטי שלו. עם זאת, הוסיף, בשלב הנוכחי לא ניתן עוד להבליג נוכח ההתרחשויות באזור ובשל החשש מפני סנקציות כלכליות שיוטלו על לבנון ואזרחיה בשל פעולותיו של ארגון החזבאללה מחוץ לשטח לבנון. הוא אמר כי אינו נגד החזבאללה כמפלגה פוליטית, אך אין זה אומר שמוקנית לו הזכות להרוס את לבנון. הוא תקף את מעורבותו של הארגון השיעי בתימן, ואמר כי על החזבאללה לוותר על חלק מעמדותיו, וזאת מתוך הבנה כי האינטרס העליון של לבנון הוא בשמירה על קשרים עם מדינות ערב האחרות: "המסר שלי ללבנונים הוא, שלבנון צריכה להיות העדיפות הראשונה והיחידה".

אל-חרירי אמר מספר פעמים כי הוא מתכוון לשוב בימים הקרובים ללבנון – בכפוף לדאגה לסידורי אבטחה נאותים עבורו ועבור משפחתו – וזאת בכדי להשלים את הליכי ההתפטרות בפני הנשיא מישל עאון, כנדרש על פי החוקה. עם זאת, הוא הוסיף כי עם חזרתו ישנס את מותניו לעבודה למען האינטרס הלבנוני כפי שהוא רואה אותו – קרי, שמירה על הנייטרליות של לבנון והרחקתה ממעורבות במאבקים האזוריים. הוא רמז כי אם מטרה זו תושג תוך הסכמה של החזבאללה – ישקול מחדש את התפטרותו.

במהלך הראיון – שכלל גם רגעים של דמע – חלק ראש הממשלה המתפטר של לבנון מחמאות לסעודיה ולהנהגתה בראשות המלך סלמאן ובנו. הוא אמר כי המלך מתייחס אליו כמו בן, וכי יש לו יחסים מצוינים עם יורש העצר, הנסיך מוחמד. הוא הדגיש את העובדה שסעודיה היא המדינה שהגישה את הסיוע הכלכלי הרב ביותר ללבנון מאז 2006. בהתייחסו לגל המעצרים בסעודיה, אמר אל-חרירי כי מדובר בעניין סעודי פנימי וכי התזמון בין מעצרים אלו להתפטרותו מקרי בלבד. הוא ציין כי סעודיה מסוגלת להילחם בשחיתות הודות למערכת המשפט הצודקת שלה, והביע את תקוותו כי גם בלבנון ניתן יהיה להיאבק בשחיתות.

אל-חרירי דחה ידיעות לפיהן עלי אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, איים עליו בפגישה שקיימו ביניהם בלבנון יום לפני התפטרותו. הוא הוסיף, כי הבהיר לולאיתי את התנגדותו להתערבותה של איראן בלבנון ובמדינות ערב.