סעודיה: אושר תקציב המדינה ל- 2016; הועלו מחירי הדלק לאזרחים

בישיבה שכונסה היום בארמון אל-ימאמה בריאד בראשותו של המלך סלמאן עבד אל-עזיז, אישרה ממשלת סעודיה את תקציב המדינה לשנת 2016.

בדברים שנשא במהלך הישיבה – ואשר שודרו בערוץ החדשות הממלכתי – אמר המלך סלמאן, כי התקציב החדש מבטא את הירידה במחירי הנפט, את האתגרים הכלכליים האזוריים והבינלאומיים, ואת חוסר היציבות במדינות השכנות. הוא הוסיף, כי התקציב מהווה את התחלתה של תכנית עבודה מקיפה לבנייתה של כלכלה איתנה, אשר תתבסס על מקורות הכנסה מגוונים, תביא לגידול במספר מקומות העבודה, ותחזק את השותפות בין המגזר הפרטי והמגזר הציבורי.

על פי ההערכות העומדות בבסיס התקציב החדש, הגירעון בשנת 2016 יסתכם ב- 326 מיליארד ריאל סעודי – 87 מיליארד דולר

מנתונים נוספים שפורסמו היום בממלכה, עולה כי הגירעון התקציבי בשנה החולפת הסתכם ב- 98 מיליארד דולר. הנדי א-סחימי, יועץ במועצה הסעודית לעניינים כלכליים ולפיתוח, אמר היום במסיבת עיתונאים בריאד כי בהתחשב בהוצאות יוצאות הדופן שנעשו במהלך השנה – והגיעו ל- 260 מיליארד דולר – הגירעון אינו חריג.

ובצעד שנעשה מספר שעות לאחר אישור תקציב 2016, הודיע משרד האוצר הסעודי על העלאתם של מחירי מוצרי הדלק והאנרגיה לאזרחים. לדוגמה: מחירו של ליטר בנזין 95 אוקטן הועלה מ- 0.60 ריאל ל- 0.90 ריאל (0.24 דולר), ומחירו של ליטר בנזין 91 אוקטן הועלה מ- 0.45 ריאל ל- 0.75 ריאל. הועלו גם תעריפי החשמל למגזר החקלאי, לארגונים ולמוסדות צדקה, וכן מחירי המים.

למרות העלייה התלולה במחירי הדלקים, מדובר עדיין במחירים נמוכים למדי בהשוואה למקומות אחרים בעולם, וזאת בשל סבסודם לאזרח על ידי הממשלה. המחירים החדשים ייכנסו לתוקף החל ממחר.

צמצומן של הסובסידיות הממשלתיות המוענקות לאזרח על מוצרי האנרגיה נועד להקטין את הלחץ על התקציב הממשלתי. העלאת מחיריהם של מוצרי הדלק, האנרגיה והמים תימשך בהדרגה בחמש השנים הבאות. מדובר באחת הרפורמות המבניות העומדות לאימוץ ולביצוע במהלך השנים הבאות, ואשר תכלולנה גם את הפרטתם של מגזרים שונים.

("אל-וטן", סעודיה; "א-שרק", סעודיה; "אל-ערבי אל-ג'דיד")