סעודיה: בית קולנוע ראשון נפתח הערב בריאד – לראשונה מזה 35 שנה

התרגשות רבה ותחושה של היסטוריה הערב בסעודיה: בתי הקולנוע חזרו אל הממלכה השמרנית לאחר 35 שנות היעדרות, וזאת במסגרת הרפורמות הכלכליות והחברתיות שמוביל יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

בדצמבר 2017 הודיעה סעודיה על הכוונה לאפשר את פעילותם של בתי קולנוע בשטחה ועל הענקה מיידית של רשיונות לפתיחתם, וזאת לאחר שבשנות השמונים (של המאה הקודמת) נאסרה פעילותם בלחצם של אנשי הדת. הממלכה חתמה על הסכם עם רשת בתי הקולנוע האמריקנית AMC לפתיחתם של כ- 40 בתי קולנוע בחמש השנים הקרובות. על פי התוכנית הסעודית, עד 2030 צפויים להיפתח כ- 350 בתי קולנוע ובהם כ- 2,500 אולמות הקרנה. המיזם הקולנועי השאפתני נועד לא רק לפתח את תרבות הפנאי הסעודית אלא גם להוות זרז חשוב להמרצתה ולגיוונה של הכלכלה הסעודית וליצירתם של עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים.

המהפכה הקולנועית מהווה עוד צעד ברפורמות הפתיחות של הנסיך מוחמד. בספטמבר 2017 פרסם המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז צו שביטל איסור של עשרות שנים והתיר לנשים לנהוג ברכב. הצו ייכנס לתוקף בחודש יוני השנה. לאחרונה גם הותר לנשים להיכנס למגרשים ולצפות במשחקי כדורגל.

שר התרבות הסעודי, עואד אל-עואד, התכבד – יחד עם מנכ"ל AMC, אדם ארון – בפתיחתו הרשמית של בית הקולנוע [וידיאו מצורף], הנמצא במיתחם הפיננסי על שם המלך עבדאללה (KAFD) בעיר הבירה ריאד. בטקס נכחו בכירים סעודים, דיפלומטים ואנשי תעשיית הקולנוע, זרים וערבים.

במהלך הטקס צפו הנוכחים בסרט שובר הקופות "הפנתר השחור" – תוך כדי אכילת פופקורן. ההקרנה הייתה סגורה עדיין לציבור הרחב; החל ממחר יוכלו אזרחי סעודיה לקנות כרטיסים לקולנוע.

מוקדם יותר החודש הודיע שר התרבות הסעודי כי ארצו תשתתף לראשונה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בעיר קאן, שייפתח בחודש הבא בצרפת. ההשתתפות הסעודית הראשונה בפסטיבל היוקרתי תכלול תשעה סרטים קצרים, שיתחרו במסגרת המוקדשת לסרטים קצרים.

(המדיה הסעודית)