סעודיה: תחרות יופי לגמלים במסגרת פסטיבל מורשת


בסעודיה נפתח בתחילת השבוע פסטיבל הגמל על שם המלך עבד אל-עזיז, המתקיים בעיר רומאח, כ- 120 ק"מ צפונית-מזרחית לבירה ריאד.

ראשיתו של הפסטיבל ב- 1999, כאשר קבוצה של בדואים מקומיים ערכה תחרות יופי לגמלים. האירוע זכה בהמשך לתמיכתה של משפחת המלוכה הסעודית, והודות לפופולריות הגוברת שלו הוא הפך לפסטיבל מורשת, המאורגן בחסות הקרן למחקר וארכיונים על שם המלך עבד אל-עזיז (דארת אל-מלכ עבד אל-עזיז) – קרן שהוקמה ב- 1972 בצו מלכותי, והפועלת לקידום מחקר ההיסטוריה, הגאוגרפיה, הספרות והמורשת של הממלכה בפרט ושל המדינות הערביות והמוסלמיות בכלל.

פסטיבל הגמל מציג בפני המבקרים בו מגוון דרכים להתחבר אל התרבות הסעודית ומסורותיה הבדואיות. הוא מאפשר ללמוד על התפקידים החשובים שמילא הגמל לאורך ההיסטוריה בחייהם של תושבי האזור – בין היתר, כאמצעי תחבורה עיקרי, כמקור של מזון ושתייה וכבהמת עבודה – ועל ערכו הסמלי והיותו מקור של גאווה עבורם.

בנוסף לתחרות היופי לגמלים –  שהגמל הזוכה בה יגרוף לכיס בעליו סכום "צנוע" של 114 מיליון ריאל (30 מיליון דולר) – הפסטיבל כולל מגוון של אירועים תרבותיים ובידוריים, ובהם: תערוכה שתציג את ההיסטוריה של תפקיד הגמל כ"ספינת המדבר"; "קרנבל גמל", במסגרתו יוכלו המבקרים ללמוד כיצד לרכב על גמל; מכירה פומבית יומית של גמלים; תחרויות נושאות פרסים בתחומי הצילום (בשיתוף עם "נשיונל גאוגרפיק"), השירה העממית והציור; שוק עם למעלה מ- 100 דוכנים, בהם יוצעו למכירה מוצרי תרבות ומורשת: מזון, מוצרי עור, בשמים ותבלינים, אוהלים, שטיחי קיר ועוד; וגם מגוון רחב של סדנאות לילדים (ציור וקליגרפיה ערבית, פיסול, הופעות תיאטרון, עיצוב תכשיטים ועוד), שמטרתן לחבר את הדור הצעיר אל המורשת והתרבות של האזור.

הפסטיבל צפוי למשוך אליו כ- 30 אלף בעלי גמלים (יחד עם הגמלים, כמובן…) וכ- 2 מיליון מבקרים ממדינות המפרץ ומרחבי העולם. הוא יימשך 28 ימים ויינעל באמצע החודש הבא.

(אתרי הפסטיבל והקרן על שם המלך עבד אל-עזיז; saudigazette; arabnews; טוויטר; "אל-ערביה")

(תמונת הנושא – צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של הפסטיבל)