סערה בטורקיה: חברים במפלגת האופוזיציה שתו אלכוהול באתר ההנצחה לקרב גליפולי

שר התרבות של טורקיה, נועמאן קורטולמוש, תובע מ"מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) – מפלגת האופוזיציה המרכזית בטורקיה – להתנצל באופן פומבי בפני העם הטורקי על התנהגותם של חברים במפלגה, שתועדו כשהם שותים משקאות אלכוהוליים באתר ההנצחה למערכה על חצי האי גליפולי.

האירוע המדובר, המעורר הדים סוערים בטורקיה, התרחש במהלך "קונגרס הצדק" שנערך השבוע על ידי ה- CHP. מנהיג המפלגה כמאל קיליצ'דרולו החליט על עריכתו של כינוס זה בעקבות "צעדת הצדק" בה פתח בחודש יוני: במשך מספר שבועות הוא צעד, עם אלפים מתומכיו, מאנקרה לאיסטנבול – מרחק של כ- 450 ק"מ – כדי למחות על הרשעתו בריגול של חבר מפלגתו, אניס ברברולו, ועל 25 שנות המאסר שנגזרו עליו. בסיומה של הצעדה, ב- 9 ביולי, קיימה המפלגת עצרת גדולה באיסטנבול. חברים ותומכים של ה- CHP התכנסו (החל מה- 26 באוגוסט) במחנה שהוקם באתר ההנצחה ללוחמי גליפולי, הממוקם בנפת צ'נקלה, ודנו בהרחבה בהיבטים שונים של סוגיית הצדק בטורקיה.

למרבה המבוכה, סגן יו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP), בולנט טוראן, פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונות וסרטון, בהם נראים מספר אנשים כשהם רוקדים ושותים אלכוהול במחנה. טוראן ציין כי העניין אינו נעוץ בשתיית האלכוהול אלא בחוסר הכבוד שהפגינו אנשים אלו במעשיהם כלפי עשרות אלפי החיילים העות'מאניים שמתו במהלך החודשים הארוכים של הקרבות בגליפולי. בסיומה של המערכה הארוכה, שהתנהלה במלחמת העולם הראשונה בין אפריל 1915 לינואר 1916, הדפו חיילי האימפריה העות'מאנית את הכוחות הבריטיים שפלשו לחצי האי.

לאחר נסיונות הכחשה ראשוניים, פרסם למחרת דובר ה- CHP, בולנט טזקן, הודעה כתובה, בה נאמר כי שלושה חברים במפלגה שצרכו אלכוהול באתר גליפולי יסולקו מן המפלגה. טזקן הוסיף כי עוד לפני תחילתו של הקונגרס פרסמה מפלגתו רשימה של 12 כללי התנהגות במהלך השהות במחנה, שהדגישו את משמעותו ההיסטורית של האתר ואת הצורך להתנהג בו באופן הולם: "שלושה אנשים, שהיו נחושים לצרוך אלכוהול, סולקו מיד מהמחנה ונאסר עליהם להיכנס בחזרה אל האתר. גם תהליך גירושם מהמפלגה החל, ושמותיהם יימסרו למוסדות המוסמכים. ללא ספק, התנהגות חצופה כמו זו נוגדת לחלוטין את הזיכרון המפואר של שהידי גליפולי שלנו ואת רוחו של קונגרס הצדק…".

דוברים שונים של ה- AKP מיהרו לנצל את התקרית כדי לנגח את המפלגה היריבה. במהלך ביקורו אתמול באתר ההנצחה לחללי גליפולי הגדיר שר התרבות קורטולמוש את התמונות שיצאו כ"מטרידות ביותר". הוא תבע מה- CHP לערוך חקירות משמעתיות פנימיות בנוגע לאירוע, אך הוסיף כי אין בכך די: "מה שאנו כאומה מצפים מה- CHP הוא שהם יתנצלו כלפיה באופן פומבי על התמונות המכוערות שהופיעו. אנחנו מקווים שה- CHP תתנצל בהקדם האפשרי ותעשה את מה שנדרש כדי להתאושש מהסצנה המכוערת הזו שהטרידה עמוקות את עמנו".

(המדיה הטורקית)