סקר מזרח תיכוני: הלבנונים – הכי פחות מרוצים מחייהם

האתר הלבנוני "אל-אח'באר" מדווח על תוצאותיו של סקר שעשה אתר bayt.com (אתר לחיפוש עבודה במדינות המזרח התיכון) בשיתוף עם מכון הסקרים YouGov, ממנו עולה כי הלבנונים הם הכי פחות מרוצים מחייהם באופן כללי מבין עמי המזרח התיכון.

הסקר נערך בין ה- 6 וה- 22 בדצמבר 2016 תחת הכותרת "האושר באזור המזרח התיכון", בהשתתפות 3,747 אנשים מהמדינות הבאות: איחוד האמירויות הערביות, סעודיה, כוויית, עומאן, קטר, בחריין, לבנון, ירדן, מצרים, מרוקו, אלג'יר, תוניסיה וסוריה.

מממצאי הסקר עולה כי 6% בלבד מתושבי לבנון מרוצים לחלוטין מחייהם באופן כללי – השיעור הנמוך ביותר מבין המדינות שנסקרו. שיעור הלבנונים הבלתי מרוצים לחלוטין מחייהם באופן כללי הינו 11% – מקום אחד לפני המקום האחרון, אותו תופסת מרוקו עם 17% בלתי מרוצים.

פחות מאושרים (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)
פחות מאושרים (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)

הלבנונים והמצרים מחזיקים בשיעור הגבוה ביותר של אנשים הסבורים כי חיי היום יום שלהם קשים מנשוא – 26%. 50% מהלבנונים סבורים כי חייהם קשים במידה מסוימת (האחוז הגבוה ביותר). 3% בלבד מתושבי לבנון ותוניסיה סבורים כי חיי היום יום שלהם אינם קשים בכלל – האחוז הנמוך ביותר בקרב תושבי מדינות האזור שהשתתפו בסקר.

מניתוח של תוצאות הסקר עולה, כי שביעות הרצון הנמוכה של תושבי לבנון מחייהם נובעת בעיקר מגורמים כלכליים (יוקר החיים, המצב הכלכלי של לבנון כיום ובעיות הקשורות לעבודה): אלו ממלאים עבורם מקום מרכזי יותר ב'מדד האושר' לעומת גורמים חברתיים, ביטחוניים וסביבתיים.