עזה: העירייה סגרה דוכן על חוף הים – בעליו ניסה להתאבד

סיפור אנושי מרצועת עזה, שמסעיר ביממה האחרונה את הרשתות החברתיות והפך גם לכלי לניגוח פוליטי.

צעיר עזתי בשם מוחמד תחסין אבו עאסי, בעל דוכן נייד לממכר תירס על חוף ימה של עזה, ניסה אתמול להתאבד באמצעות בליעת רעל ואושפז במצב קשה בבית החולים א-שיפא בעזה, וזאת לאחר שנתקל פעמים רבות בידה הנוקשה של משטרת האכיפה העירונית. (יצוין, כי ככל הנראה זו אינה הפעם הראשונה בה אבו עאסי נוקט בצעד נואש זה).

אחיו של אבו עאסי מתאר כיצד העיריה פעלה באופן עקבי נגד נסיונותיה של המשפחה בת 18 הנפשות לפרנס את עצמה באמצעות הדוכן. לדבריו, המשטרה העירונית החרימה לא אחת את הדוכן ואף שברה אותו. האח מתאר את קשיי הפרנסה מהם סובלים רבים בשל האבטלה והעוני הכבדים, וקורא לרשויות לחדול מלהפריע לאלו המנסים אך ורק להביא פת לחם עבור בני ביתם.

גולשי הרשתות החברתיות מביעים הזדהות עם אבו עאסי, אך התקרית הפכה גם ל"אייטם" פוליטי. כך, למשל, חשבון הטוויטר של תנועת הפת"ח יצא נגד "השערוריה של עיריית חמאס".

ואילו "החזית העממית לשחרור פלסטין" ברצועה קראה לראש עיריית עזה להקים ועדת חקירה כדי לבדוק את האירוע האחרון אשר היווה את הזרז לנסיון ההתאבדות, ובמהלכו תקפו אנשי משטרת העירייה את אבו עאסי, הרסו את הדוכן הנייד שלו והחרימו את כסאות הנוח אותם הציע עבור קהל לקוחותיו. "החזית" קובעת בהודעתה, כי לא ניתן להצדיק מתקפה זו כנגד הצעיר, שניסה למרוד בתנאי החיים הקשים ולהתפרנס מזיעת אפו מבלי לבקש עזרה מאיש: "אירוע זה חשף במלואו את סבלו של הדור הצעיר".

הדוכן השבור (פייסבוק)
הדוכן השבור (פייסבוק)

מטעמה של עיריית עזה נמסרה היום תגובה רשמית, הפותחת באיחולי החלמה מלאה לאבו עאסי. העירייה מבהירה כי היא עושה – כמיטב יכולתה ובאמצעיה המוגבלים – לשרת את התושבים, וכי היא מנסה לאזן בין הצורך שלהם להתפרנס ובין הצורך לדאוג לכך שלטובתם לא ישרור בעיר תוהו ובוהו. בהתאם לעיקרון זה, מותרת פעילותם של למעלה מ- 30 דוכנים על חוף ימה של עזה, למרות אי חוקיותם, ובתנאי שהסדר והניקיון נשמרים במקום. מנוסח התגובה משתמע, כי זו לא הפעם הראשונה שאבו עאסי 'עבר את הגבול' באופן שלא ניתן היה להשלים עמו. ההודעה מציינת, כי העיריה אינה יכולה להשלים עם פתיחתם של כסאות באופן המפריע לעוברים ושבים.

האתר החמאסי "א-ריסאלה" דיווח הערב, כי המשרד (החמאסי) לשלטון מקומי ברצועת עזה הודיע על הקמת ועדת חקירה בפרשה. המשרד מביע בהודעה את צערו על האירוע, ואומר כי הוא יפעל ליישום החוק תוך התחשבות בנסיבות הקשות העוברות על תושבי עזה. הוועדה תגיש את המלצותיה לגורמים הנוגעים בדבר.

חוף לא שקט (חוף עזה, ארכיון. EmanH, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
חוף לא שקט (חוף עזה, ארכיון. EmanH, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

מצבו של אבו עאסי השתפר היום, ובכיר חמאס מחמוד א-זהאר הגיע לבקרו בבית החולים. א-זהאר הבטיח למשפחה לעקוב אחרי הבעיה הספציפית של אבו עאסי ולפעול לפתרונה.

(מקורות: המדיה הפלסטינית והרשתות החברתיות)