עזה: פובליציסט שתקף את הנהגת חמאס – נעצר ויועמד לדיןכוחות הביטחון של החמאס ברצועת עזה עצרו השבוע (שלישי) את הפובליציסט והאינטלקטואל הפלסטיני עבדאללה אבו שרח', וזאת בשל פוסט ביקורתי שפרסם בעמוד הפייסבוק האישי שלו נגד הנהגת החמאס.

הרקע לפוסט הוא המצב הכלכלי הקשה ברצועת עזה, שאחד מביטוייו החריפים הוא המשבר המתמשך של החשמל. המשבר פרץ לפני מספר חודשים כתוצאה ממחלוקת שהתגלעה בין הרשות הפלסטינית לחמאס בנוגע לתשלום המס על הדלקים המועברים מישראל לעזה לצורך תפעול תחנת הכוח ברצועה. כתוצאה ממחלוקת זו, אספקת החשמל לבתים ברצועה (שגם בימים בתיקונם אינה כסדרה) ירדה לכ- 4-3 שעות ביממה בממוצע. המשבר הביא למחאות של תושבים ברצועה, שכללו גם יציאה להפגנות ברחובות ולעימותים עם כוחות הביטחון של החמאס; מאות אזרחים נעצרו, ביניהם אבו שרח' עצמו.

אבו שרח' ידוע בהשקפתו החילונית-דמוקרטית ונוהג לתקוף לא אחת את "האחים המוסלמים" ואת החמאס. הפוסט שהוביל למעצרו נכתב בעקבות הצהרה של סלאח אל-ברדויל, אחד מבכירי חמאס ברצועה, שאמר: "עמדנו איתן מול המצור במשך 11 שנים, ואנו מסוגלים לגלות אורך רוח עוד 11 שנים". ההתבטאות זכתה לגינויים בקרב גולשי הרשתות החברתיות, וגם אבו שרח' כתב ברוח זו. בפוסט שפורסם על ידו ביום שני, הוא טען כי בעוד האנשים הפשוטים ברצועה נאנקים תחת העול הכבד מנשוא, הנהגת החמאס וחברי הארגון חיים חיי רווחה:

"אדון אל-ברדויל, עזה אינה עומדת איתן. רק הנהגת החמאס חיה ברווחה. בתי 'מדינת חמד' [פרויקט שיכון בח'אן יונס, שנתרם על ידי קטר] נמכרים [בכסף] – למרות שהם נתרמו לעם. הסולר הקטרי [שמיועד לתפעול תחנת הכוח היחידה של רצועת עזה] לא מנע את גביית החשמל לכיסים שלכם. נכון שהחמאסניק חי חיים נוחים ומשגשגים, אבל העוול ממנו [סובלים] שאר האנשים – בלתי נסבל… אתם שולטים על עזה בברזל ובאש. עוד מעט החשמל יהיה [רק] שעתיים ביום. החזרתם את עזה לימי הביניים. כמובן, לך [אל-ברדויל] יש גנרטור של 50 קילו וסולר חינם, אבל לשאר האנשים – מהיכן [יהיה] להם? אתה יכול לעמוד איתן עוד עשרות שנים באמצעות השחיתות והעושק הללו, אבל שאר האנשים מתים…".

יום למחרת פרסום הפוסט, אבו שרח' נעצר. על פי דיווחים שונים בתקשורת הפלסטינית, הוא יועמד לדין על שהשמיץ את אל-ברדויל.

חירות לאבו שרח' (צילום מסך, טוויטר)
חירות לאבו שרח' (צילום מסך, טוויטר)

לאחר מעצרו של אבו שרח', פתחו גולשים ברשתות החברתיות במסע לשחרורו, תחת ההאשטאג "חירות לעבדאללה אבו שרח'". ואילו משפחתו המורחבת של האינטלקטואל העציר פרסמה היום הודעה, בה היא מגנה את המעצר, מטילה על החמאס את האחריות המלאה ודורשת את שחרורו המיידי של בנה. המשפחה מגנה בהודעתה את הפגיעה בחופש הביטוי, קוראת לפת"ח ולחמאס לאחד שורות, ומוסיפה כי את "המערכה והרובים שלנו" יש לכוון "אך ורק כלפי הכיבוש".