עיד אל-פיטר לאחר הסכם וינה: איראן במהלך דיפלומטי לשיפור מעמדה האזורי

נשיא איראן חסן רוחאני שוחח אתמול בטלפון עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. השניים דנו, בין היתר, בהסכם הגרעין שהושג בוינה בין איראן והמעצמות.

במהלך השיחה הודה רוחאני לטורקיה על שיתוף הפעולה שלה עם איראן בשנים הקודמות, במאמצים לפתור את חילוקי הדעות בנוגע לסוגיית הגרעין האיראני. הוא אמר כי חשיבות ההסכם נעוצה בכך שהוא יאפשר לאיראן לשפר את יחסיה עם שכנותיה, ובפרט עם טורקיה. רוחאני ציין את חשיבותו של שיתוף הפעולה בין שתי המדינות כדי להחזיר את היציבות לאזור, ואמר כי יש להגביר שיתוף פעולה זה בתחום המאבק בטרור באזור ועקירתו מהשורש.

ארדואן בירך את עמיתו על ההישגים בתחום הגרעין, והביע את נכונות ארצו לשתף פעולה עם איראן בסוגיות אזוריות.

בשיחה היום עם כתבים, בצאתו מתפילת חג עיד אל-פיטר במסגד באסטנבול, התייחס ארדואן לשיחתו עם רוחאני. הוא אמר כי הסכם וינה מהווה התפתחות חשובה עבור השלום והיציבות במזרח התיכון, והוסיף כי להסכם תהיה השפעה חיובית על היחסים הבילטרליים בין טורקיה ואיראן.

והיום: הנשיא רוחאני שוחח בטלפון עם שליט עומאן הסולטאן קאבוס. הוא בירכו לרגל תום חודש הרמדאן, והודה לו על התפקיד הקונסטרוקטיבי שממלאת ארצו בפתרון משברים באזור. הסולטאן העומאני בירך על ההסכם שהושג בוינה.

"בסיס מוצק". זריף השבוע בוינה עם שר החוץ האמריקני קרי (State Department, Public Domain)
"בסיס מוצק". זריף השבוע בוינה עם שר החוץ האמריקני קרי (State Department, Public Domain)

ב"ציוץ" בחשבון הטוויטר שלו השבוע, כתב שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף – החתום על ההישג האיראני בוינה – כי ההסכם מהווה "בסיס מוצק", שעליו יש להתחיל ולבנות כעת. נדמה, כי איראן אכן החלה במסע דיפלומטי, שנועד לנצל את הסכם הגרעין כמקפצה לשיפור יחסיה עם המדינות השכנות (זאת בנוסף ליציאתה ממשבצת 'המצורע הבינלאומי').

במסר ששיגר היום לשרי החוץ של המדינות המוסלמיות, אמר זריף כי ההסכם ההיסטורי –  אשר סיים באופן דיפלומטי את "המשבר המלאכותי", כהגדרתו – מהווה הזדמנות לקידומו של שיתוף פעולה אזורי ובינלאומי חדש. זריף הביע תקווה להתפתחותם של ביטחון, שגשוג ושלום במדינות המוסלמיות ולכך שהקיצוניות והאלימות כנגד מוסלמים יגיעו לקיצן.

דוברת משרד החוץ האיראני מרזיה אפח'ם מסרה אתמול לסוכנות הידיעות האיראנית "אירנא", כי זריף מתכנן לבקר במדינות האזור, וזאת במטרה לחזק את קשריה של איראן עם שכנותיה ולנהל עימן דיאלוג והתייעצויות בכל הנוגע להתפתחויות האזוריות. היא ציינה, כי בשל סדר יומו העמוס של השר ביקורים אלו יתקיימו רק לאחר עיד אל-פיטר (באיראן החג יתחיל רק מחר).

ובינתיים, דרשן יום השישי במסגד טהראן, השיח' מוחמד עלי קרמאני, הזהיר היום מפני "תירוצים חסרי בסיס" שיועלו על ידי מדינות במערב במטרה לחזור בהן מהמחויבויות שנטלו על עצמן בהסכם הגרעין ולהשיב את הסנקציות על איראן לקדמותן. הוא אמר, כי מדובר בטקטיקה מערבית אפשרית, שהדיפלומטים האיראנים צריכים להיזהר מפניה. קרמאני קרא לצוות המו"מ האיראני לגלות ערנות בשמירה על הקווים האדומים ששורטטו בסוגיה זו על ידי המנהיג העליון עלי ח'אמנאי.

קרמאני ציין עוד, כי הזעם שמפגינות ישראל וסעודיה כלפי ההסכם מהווה ההוכחה הטובה ביותר לחשיבותו. הוא הגדיר את ההסכם שהושג כגאווה גדולה לאיראן ולעמה, ואמר כי תוצאות אלו הושגו בשל עמידתו האיתנה של העם מול הלחצים הכלכליים והסנקציות שהופעלו על ידי האויב. לדבריו, עמידה זו גרמה לממשל האמריקני להתייאש מנסיונותיו להכניע את איראן באמצעים אלו.

("אירנא"; todayszaman; חשבון הטוויטר של חסן רוחאני; "פארס"; tasnim; חשבון הטוויטר של זריף)