עיתון סעודי: קטר העניקה שוחד לנשיא לבנון מישל עאון כדי שינקוט במדיניות אנטי-סעודית

העיתון הסעודי "אל-וטן" פרסם הבוקר ידיעה, לפיה נשיא לבנון מישל עאון קיבל מקטר שוחד בסך 75.2 מיליון ריאל (כ- 20 מיליון דולר), במסגרת עסקה לפיה הוא 'יישר קו' עם מדיניותה של האמירוּת התומכת בארגון החזבאללה ויפעל במסגרת תפקידו נגד מדיניות החוץ הסעודית.

על פי "מקור בכיר" (שהעיתון אינו מציין כל פרט עליו), שליח קטרי הגיע לפני שבועיים לארמון הנשיאות בבעבדא עם מזוודה מלאה כסף אותה העביר לעאון. לטענת המקור, קבלת הכסף היוותה את הזרז לעמדה האנטי-סעודית בה נקט עאון במשבר הנוכחי בלבנון, כאשר האשים את סעודיה כי ראש הממשלה המתפטר סעד אל-חרירי מוחזק בריאד שלא מרצונו.

"אל-וטן" טוען עוד, כי בנוסף לרכישת נאמנותו של עאון, קטר מעבירה כסף לארגון החזבאללה לצורכי מימונו וחימושו. הכסף מועבר בדרכים עקיפות: באמצעות אגודות צדקה בלבנון, וכן באמצעות מזוודות כסף המוכנסות ללבנון על ידי חברי פרלמנט השייכים לחזבאללה ולמפלגת "הזרם הפטריוטי החופשי" – המפלגה שמישל עאון עמד בראשה עד היבחרו לנשיא, ומהווה בעלת ברית של החזבאללה.

זאת ועוד: על פי "המקור הבכיר", המימון האיראני לחזבאללה הידלדל בתקופה האחרונה בשל הסנקציות הכלכליות המוטלות על איראן ובשל התמיכה המסיבית שהיא מעניקה למורדים החות'ים בתימן; קטר, כך נטען, הפכה ל"זרוע כלכלית" של טהראן המשלימה עבורה את החסר.

נדמה כי את הידיעה בעיתון הסעודי – שאין לה אישור ממקורות אחרים – יש לראות כחלק מהמאבק שמנהלת סעודיה נגד איראן וקטר. פרטי הדיווח "נתפרו" היטב כדי שיהלמו את טענותיה השונות של הממלכה נגד קטר (המואשמת, בין היתר, על ידי מדינות "הרביעייה הערבית" שניתקו עימה את היחסים בכך שחברה לאיראן וכמי שמממנת ומעודדת טרור) ונגד איראן (על מעורבותה בלבנון ובתימן). הנשיא הלבנוני, המואשם בקבלת שוחד, משלם את המחיר על העמדה שהביע נגד סעודיה.

עאון בביקור בקטר, לצידו של האמיר תמים בן חמד, ינואר 2017 (צילום מסך, סוכנות קנ"א)
עאון בביקור בקטר, לצידו של האמיר תמים בן חמד, ינואר 2017 (צילום מסך, סוכנות קנ"א)