על רקע משבר אל-אקסא: שיחת טלפון בין שרי החוץ של טורקיה ומצרים

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו שוחח היום בטלפון עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי.

על פי גורמים דיפלומטיים במשרד החוץ הטורקי, השיחה עסקה בהתפתחויות הנובעות מהמגנומטרים שהציבה ישראל בכניסות למתחם הר הבית.

מדובר בשיחת טלפון נדירה לנוכח היחסים הצוננים בין שתי המדינות מאז שצבא מצרים הדיח בקיץ 2013 את נשיא מצרים דאז מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים". המשטר הטורקי מחשיב את משטרו של נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי כמשטר הפיכה.

צ'בושולו (תמונת ארכיון, Meghdad Madadi, Tasnim, CC BY 4.0)
צ'בושולו (תמונת ארכיון, Meghdad Madadi, Tasnim, CC BY 4.0)

נראה כי טורקיה מנסה בכל דרך אפשרית להיכנס לתוך המשבר. אתמול שוחח צ'בושולו בעניין עם שרי החוץ של פקיסטן, ירדן ואוזבקיסטן. ביום חמישי בערב שוחח נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. השיחה התקיימה לבקשתו של ארדואן, ובניגוד להמלצה של משרד החוץ לריבלין (המלצה בה תמך משרד ראש הממשלה) שלא לערוך שיחה זאת. ארדואן אמר לריבלין כי ההגבלות שהטילה ישראל על הכניסה למסגד אל-אקסא "אינן מתקבלות על הדעת" וביקש להסיר את המגנומטרים שהוצבו בכניסה להר הבית. ריבלין מצידו אמר כי הפיגוע בהר הבית היווה חציית קו אדום, וכי המגנומטרים נועדו למנוע הישנותן של מתקפות טרור. הוא הבהיר כי ישראל מצפה לשמוע גינוי טורקי לפיגוע, והדגיש כי ישראל שומרת ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים.

במסיבת עיתונאים שקיים היום בשדה התעופה הבינלאומי של איסטנבול, טרם צאתו למסע בן יומיים במפרץ (במהלכו יבקר בסעודיה, כוויית וקטר), אמר ארדואן כי העולם המוסלמי אינו יכול לשתוק לנוכח האירועים במסגד אל-אקסא. הוא גינה את "האלימות המוגזמת", כלשונו, בה נוקטים כוחות הביטחון של ישראל בעימותים מול הפלסטינים במזרח ירושלים, וקרא להם "להימנע מכל שימוש באלימות ולפעול בהתאם לחוק הבינלאומי ולערכים הומניים עקרוניים".

גם ראש הממשלה הטורקי בינאלי ילדרים מביע את דעתו בסוגיית אל-אקסא. בסדרת "ציוצים" בחשבון הטוויטר הרשמי שלו נאמר כי ההגבלות מכל סיבה שהיא על כניסתם של מוסלמים לאל-אקסא הינן "בלתי מקובלות". ילדרים הוסיף: "אנחנו מחכים שישראל תתחשב ברגישויות של העולם המוסלמי ותחזור בה מטעות זו מוקדם ככל האפשר".

ילדרים ציין עוד, כי "הטרור הוא איום משותף על כל האנושות. לטרור אין דת, שפה או גזע. אנו מגנים שוב בתוקף את הטרור". ראש הממשלה הטורקי התייחס גם להתקפות בימים האחרונים על בתי כנסת בטורקיה, וכתב: "אזרחינו היהודיים שחיים איתנו יחד מאות שנים הם אחד הגורמים החשובים ביותר של העושר החברתי שלנו. אנחנו יורשיה של ציוויליזציה שרואה את ההבדלים כעושר ללא קשר לדת, עדה, שפה וגזע. לכן, אנחנו לא מסכימים עם פעולות נגד מקומות התפילה של אזרחינו היהודים, ואנו קוראים לאזרחינו לנהוג במתינות".

ובתוך כך, מזכ"ל הליגה אחמד אבו אל-רייט אמר היום כי ירושלים היא "קו אדום שהערבים והמוסלמים לא יסכימו לפגיעה בו". הוא האשים את ישראל כי היא "משחקת באש" באמצה מדיניות וצעדים המכוונים לא רק נגד הפלסטינים אלא פוגעים בכל הערבים והמוסלמים. לבקשתה של ירדן, שרי החוץ של מדינות הליגה יתכנסו ביום רביעי לכינוס חירום מיוחד לדון במשבר.