עמאן: קו אוטובוס מהיר במימון צרפתי

בעמאן בירת ירדן נחתם שלשום הסכם למימון פרויקט מערכת אוטובוסים מהירה [BRT], שעלותו 166 מיליון דולר.

מימון הפרויקט ייעשה באמצעות הלוואה שתוענק לעיריית עמאן על ידי "הסוכנות הצרפתית לפיתוח" (AFD) – גוף צרפתי ממשלתי שמטרתו להילחם בעוני ולקדם פיתוח כלכלי במדינות מתפתחות. ההלוואה תינתן בריבית נמוכה ובתנאי החזר נוחים: החל מ- 2019 ועד 2033.

הפרויקט כולל את הקמתו של נתיב תחבורה ציבורית (נת"צ) באורך 25 ק"מ, בו יסעו 150 אוטובוסים רבי קיבולת. הוא אמור להסיע כ- 200 אלף נוסעים ביום.

בראיון לסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה", אמרה שגרירת צרפת בירדן קרולין דומא כי ההסכם שנחתם יאפשר תחבורה נקייה ומודרנית עבור למעלה משלושה וחצי מיליון תושבי עמאן (לא כולל תיירים ומבקרים), וזאת בעלות הגיונית.

דומא הוסיפה, כי יישום הפרויקט יתרום באופן משמעותי להשגת שאיפתה של עמאן להפוך ב- 2020 ל"עיר ירוקה". לדבריה, מעבר לשיפור זרימת התנועה בעיר, הפרויקט ישפר את איכות החיים והסביבה של תושבי העיר באמצעות עידודם לעבור לשימוש בתחבורה הציבורית. היא ציינה, כי כ- 60% מתושבי צרפת משתמשים בתחבורה ציבורית.

עיריית עמאן אחראית על הכנת התשתית הפיזית לפרויקט. חברת מגזר פרטי, שתיבחר במכרז, תספק את האוטובוסים, מערכות המידע והתשלום, התפעול והתחזוקה.

על ההסכם חתמו המנהלת האזורית של סוכנות AFD למזרח התיכון וצפון אפריקה מארי הלן לואזון וראש עיריית עמאן עאקל בלתאג'י.

היעד לסיום הפרויקט – תוך 30 חודשים.

פרויקט BRT - תמונת אילוסטרציה (רוברט מקונל, נחלת הכלל)
פרויקט BRT – תמונת אילוסטרציה (רוברט מקונל, נחלת הכלל)