עסקת חילופי שבויים בין איראן ו"אל-קאעדה": איראן זורקת את האשפה?

ביום חמישי האחרון פרסם ה"ניו יורק טיימס" ידיעה, לפיה איראן שחררה מוקדם יותר השנה (ככל הנראה בחודש מרץ) חמישה בכירים של ארגון הטרור "אל-קאעדה" שהיו בחזקתה (כפי הנראה בסוג של מעצר בית). השחרור בוצע בתמורה לשחרורו של דיפלומט איראני, שנחטף בצנעא בירת תימן ביולי 2013 על ידי סניפו של "אל-קאעדה" בתימן.

הידיעה התבססה על בכיר אמריקני שסירב לחשוף את זהותו, והיא באה לאחר פרסום ראשוני בנושא בתחילת השבוע שעבר שהופיע ב"סקיי ניוז" והסתמך על מקורות מודיעין.

חמשת הבכירים, ששוחררו במה שנדמה כעסקה לחילופי שבויים, כוללים שלושה מחברי מועצת השורא של "אל-קאעדה", ובהם סייף אל-עאדל – קצין לשעבר בצבא מצרים, בשנות החמישים לחייו, האחראי על הפעילות הצבאית של "אל-קאעדה". את דרכו בשורות הטרור הוא החל בארגון "הג'יהאד האסלאמי" המצרי, והיה מעורב (שוב, ככל הנראה) ברצח נשיא מצרים אנואר א-סאדאת (אוקטובר 1981). אל-עאדל מופיע ברשימת המבוקשים של ה- FBI, ופרס של עד 5 מיליון דולר הוצע למי שיסייע בלכידתו. רזומה הטרור העשיר שלו כולל, בין היתר, את תכנון הפיגועים שבוצעו באוגוסט 1998 בשגרירויות האמריקניות בקניה ובטנזניה. הוא גם נטל חלק בחטיפתו בפקיסטן בשנת 2002 של העיתונאי האמריקני דניאל פרל (שהוצא בהמשך להורג על ידי חוטפיו).

תוצאות הפיגוע בשגרירות ארה"ב בטנזניה (US DoS, נחלת הכלל)
תוצאות הפיגוע בשגרירות ארה"ב בטנזניה (US DoS, נחלת הכלל)
אל-עאדל (FBI, נחלת הכלל)
אל-עאדל (FBI, נחלת הכלל)

לאחר מתקפת הטרור של ה- 11 בספטמבר 2001 (הפיגוע במגדלי התאומים), כיבושה של אפגניסטן והפלת משטר הטליבאן, נמלט אל-עאדל – כבכירי "אל-קאעדה" אחרים – לאיראן. לאחר חיסולו של אוסאמה בן לאדן (פקיסטן, 2011) על ידי יחידת "אריות הים" האמריקנית, הוא מונה למפקדו הזמני של "אל-קאעדה", עד למינויו הקבוע של איימן א-זוואהירי למפקד הארגון.

ממשלת איראן הגיבה לפרסומים האחרונים בהכחשה. מהצד השני לעסקה המדוברת – ארגון "אל-קאעדה" – לא יצאה הודעת תגובה.

על פי "הניו יורק טיימס", שחרורם של חמשת בכירי ארגון הטרור מדאיג למדי, לאור העובדה שדווקא בחודשים האחרונים "אל-קאעדה" ספג מכות קשות כאשר איבד לא מעט מבכיריו בהתקפות אוויר אמריקניות באזורים שונים ברחבי המזרח התיכון. כך, לדוגמה, נאסר אל-ווחיישי, סגנו של א-זוואהירי ומנהיג "אל-קאעדה" בתימן, חוסל בתחילת יוני על ידי מל"ט אמריקני. מוחסן אל-פאדלי, מבכירי "אל-קאעדה" ומייסד ומנהיג תא הטרור "ח'וראסאן" הפעיל בסוריה, נהרג בתחילת יולי. החזרתם לשטח של חמשת הבכירים עלולה לתת זריקת עידוד משמעותית ל"אל-קאעדה".

עבד א-רחמן א-ראשד, עורכו לשעבר של "א-שרק אל-אוסט", סבור כי יש קשר בין שחרורו של אל-עאדל ובין לכידתו בלבנון בחודש שעבר של אחמד אל-מורסל, מתכנן הפיגוע ב- 1996 באל-ח'ובר (מזרח סעודיה) כנגד מתחם מגורים של הצבא האמריקני. אל-מורסל, מפקד ארגון "גדודי חזבאללה החיג'אז", זכה במשך השנים לחסותה של איראן, אשר הואשמה על ידי ארה"ב וסעודיה בתמיכה ובסיוע לפיגוע. אל-מורסל נתפס בשדה התעופה של ביירות בהגיעו במטוס מטהראן, והוסגר לסעודיה.

במאמרו, המתפרסם היום בעיתון תחת הכותרת "איראן נפטרת מן האשפה שלה", טוען א-ראשד כי כחלק מהשלכות הסכם הגרעין שנחתם בחודש יולי, איראן פועלת 'לנקות שולחן', ולהיפטר מהאנשים שהיו חלק מהתגוששותה ארוכת השנים עם ארה"ב.

עם זאת, למרות שאיראן נפטרה "מהפסולת הרעילה הבולטת שלה בחודש אחד", א-ראשד אינו ממהר לברך על המוגמר ולקבוע כי מדובר בשינוי אסטרטגי ומדיני של איראן הנובע מרצונה להתפייס עם המערב. לדבריו, שינוי כזה יסתמן אך ורק אם בנוסף ל"אינדיקטורים חיוביים" אלו איראן תפסיק את תמיכתה בארגוני הטרור ובארגונים קיצוניים בכלל:

"זה אומר שאיראן תיפטר מארגונים סונים המקורבים אליה, כדוגמת חמאס ו'הג'יהאד האסלאמי', ותפסיק את תמיכתה בארגונים השיעים הקיצוניים בסעודיה, בחריין, כוויית ותימן. המבחן הגדול יהיה חזבאללה הלבנוני, לכל הפחות שתפסיק את תמיכתה הצבאית בו.

כאן עשויה איראן להשתנות באמת, ולהסכם הגרעין יהיו [בכך] מימדים עצומים על יציבותו של האזור. [אך] אני מטיל ספק [בכך], ואיני חושב למתקבלת על הדעת את האפשרות לשינוי זה מצידה של מדינה בה ממלאים 'משמרות המהפכה' תפקיד גדול, ואשר התמיכה בטרור האזורי היא הבסיס האסטרטגי שלהם. קרוב לוודאי, שאיראן החליטה לרצות את האמריקנים ולהיענות לדרישותיהם הנחשבות הכרחיות כדי להגיע לפיוס. היא נפטרת כעת אך ורק מכל מי שידיו מגואלות באופן ישיר בדמם של אמריקנים, ואת שאר הרוצחים היא תשמור תחת הכנסת האורחים שלה עד שתישא ותיתן עליהם בזמן המתאים".