פגישת המלך סלמאן עם ח'אלד משעל: "ירח דבש" סעודי-חמאסי, חששות איראניים ומצריים

הישג מעשי ראשוני לפגישה שנערכה בסוף השבוע בריאד בין משלחת חמאס בראשות ח'אלד משעל ובין מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז.

משלחת החמאס כללה, בנוסף למשעל, את בכירי הארגון מוסא אבו מרזוק, מוחמד נזאל וסאלח אל-עארורי. מהצד הסעודי השתתפו בפגישה יורש העצר הסעודי מוחמד בן נאיף ושר ההגנה מוחמד בן סלמאן.

מדובר בביקור רשמי ראשון של משעל בממלכה מזה שלוש שנים ובפגישה יוצאת דופן מסוגה בין הצדדים, לאחר שנים של מתח ביחסים ביניהם, המעידה על רצונם לפתוח "דף חדש".

מקור בכיר מסר לסוכנות הידיעות הפלסטינית ספ"א כי הפגישה בין הצדדים עסקה באחדות ובפיוס הפנים-פלסטינים, וכן במצב באזור ובזירה הפלסטינית.

בכיר חמאס איסמאעיל הניה אמר אתמול, כי הפגישה היתה "מוצלחת ופוריה". כלי תקשורת ערבים פרסמו כי הסעודים החליטו לשחרר אנשי חמאס המוחזקים מזה שמונה חודשים בבתי כלא בממלכה. מדובר בפעילים שעסקו בתחום איסוף צדקה ותרומות. "אל-ערבי אל-ג'דיד" טוען מפי "מקורות יודעי דבר", כי בין העצורים – שכבר שוחררו – נמצא בכיר חמאס שנעצר בהתאם לדרישה אמריקנית באשמת מימון טרור. שמו של הבכיר לא נמסר.

בראיון אתמול לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", אמר בכיר החמאס סלאח אל-ברדויל כי מדובר בשחרורם של ארבעה אנשי חמאס, שנעצרו לטענתו כ"תוצאה של אי הבנה". הוא הגדיר את הביקור כ"פריצת דרך" ביחסים בין החמאס וסעודיה, ואמר כי השלב החדש ביחסים בין שני הצדדים יסייע לסוגיה הפלסטינית בכללותה מבחינה "מדינית, מורלית וחומרית". אל-ברדויל ציין, כי ארגונים סעודים לא-ממשלתיים יוכלו כעת להגיש סיוע הומניטרי לפלסטינים, במיוחד ברצועת עזה. הוא הוסיף, כי סעודיה תמלא תפקיד בתהליך הפיוס הפנים-הפלסטיני באמצעות לחץ על הצדדים הפלסטינים.

ובתוך כך, דובר חמאס סאמי אבו זוהרי הכחיש היום טענה שהועלתה בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס", לפיה בפגישה החמאסית-סעודית הוסכם – לבקשת סעודיה – כי שבע מאות אנשי חמאס יטלו חלק במלחמה אותה מנהלת הממלכה בתימן נגד המורדים החות'ים.

בהצהרה לעיתונות מסר אבו זוהרי, כי מדובר בטענה שקרית: לדבריו, ההנהגה הסעודית לא ביקשה את השתתפות החמאס בלחימה בתימן, והחמאס כלל אינו חושב לעשות זאת. אבו זוהרי הוסיף, כי מדובר בהסתה כנגד החמאס שנועדה לפגוע בביקור המוצלח שערכה משלחת הארגון בסעודיה.

לטענת "פארס", הבקשה הסעודית הועלתה בפגישה על ידי שר ההגנה מוחמד בן סלמאן האחראי על "התיק התימני" – המלחמה האווירית המנוהלת על ידי הקואליציה בהובלת סעודיה כנגד החות'ים – וזאת בשל נסיונם של לוחמי החמאס בלוחמה בשטח בנוי, שיכול להועיל לסעודיה במלחמה קרקעית אפשרית בתימן. משעל הגיב באומרו כי השתתפות פעילה של אנשיו תהווה "בעיה", אך הסכים לשתף פעולה עם סעודיה באימונם של כוחות מיוחדים ללוחמה בשטחים העירוניים וההרריים של תימן. לדברי "פארס", הוא אף הציע לשר הסעודי לבצע תוכנית למיקוש ההרים המצויים בקו הגבול שבין סעודיה ותימן, וזאת כדי למנוע את חדירתם של החות'ים לתוך הממלכה.

פרט נוסף על הפגישה אותו מסרה סוכנות "פארס" הוא הבקשה של משעל מבני שיחו הסעודים לקבל 20 מיליון דולר לחודש – עבור תושבי רצועת עזה ומנגנוני השלטון של החמאס ברצועה.

נראה, כי הדיווח של סוכנות "פארס" יש בו כדי לשקף את החשש האיראני מפני הידוק היחסים בין סעודיה והחמאס. למן עלייתו של סלמאן לכס המלוכה בראשית השנה, אימצה הממלכה מדיניות, המעמידה בראש סדר העדיפויות את הסכנה האיראנית הנתפסת כאיום ממשי – וזאת על חשבון המאבק ב"אחים המוסלמים" לשלוחותיהם השונות במדינות ערב. סעודיה שואפת לגייס למאבק באיראן השיעית את כל הכוחות הסונים האפשריים במזרח התיכון – הכולל את טורקיה וקטר (עימן היא חולקת אינטרס משותף של סיוע למורדים הסורים נגד משטרו של בשאר אל-אסד), וגם את התנועות השונות של האסלאם הפוליטי, ובראשן האח'ואן. חשיבות הקמתו של הציר הסוני גוברת כעת מאוד, לאור הסכם הגרעין שהושג לפני מספר ימים בין איראן והמעצמות, אשר צפוי לחזק את מעמדה המדיני והכלכלי של איראן מבחינה בינלאומית ואזורית.

עורך האתר המצרי "אל-בואבה" עבד א-רחים עלי טען אתמול, כי לפגישה של משלחת החמאס עם המלך סלמאן קדמה עבודת הכנה חשאית, שכללה פגישות מקדימות של משעל עם יורש העצר הסעודי, שר ההגנה של הממלכה ואנשי מודיעין סעודים, וכן שיחה שלו עם סלמאן מספר שבועות לפני הפגישה. לדברי הכותב, באמצעות "הפשרת הקרח" בין הצדדים, שואפת סעודיה לנתק את הקשר בין החמאס ואיראן, ובנוסף לכך למלא תפקיד מוביל בזירה הפלסטינית – הן במישור הפנים-פלסטיני (קידום תהליך הפיוס בין הפת"ח והחמאס) והן בסיוע לחידוש המו"מ הפלסטיני-ישראלי.

בכיר חמאס סלאח אל-ברדויל ניסה אתמול (בראיון לסוכנות "מען") לשכך את החששות האיראניים ביחס להתקרבות בין החמאס וסעודיה. הוא הבהיר, כי הביקור שערכו משעל ובכירי חמאס נוספים בריאד לא ישליך על יחסי הארגון עם איראן. הוא הדגיש כי החמאס אינו נוטל חלק ב"משחק הצירים", והוא שומר על יחסים עם כל מי שתומך בו "מבחינה פיננסית, צבאית ומורלית".

איראן איננה המדינה היחידה החוששת מהיתכנותו של "ירח דבש" ביחסי החמאס וסעודיה. מצרים – המצויה במאבק מתמשך נגד ארגוני הטרור הפועלים בשטחה, ובכללם "האחים המוסלמים" – זעה בחודשים האחרונים באי נוחות נוכח ההתקרבות שיזם המלך הסעודי ביחסי הממלכה עם האח'ואן, וסבורה כי מדובר בשגיאה הרת אסון ליציבות האזורית. המשטר המצרי דוחה על הסף גם את הלחץ הסעודי להגמיש באופן אסטרטגי את יחסו כלפי החמאס.

מקורה של הגישה העוינת שמפגין המשטר המצרי כנגד החמאס (למעט שינויים טקטיים, כמו פתיחתו לעיתים נדירות של מעבר רפיח) נעוץ בעמידתו הנלהבת של הארגון הפלסטיני לצידו של משטר "האחים המוסלמים" בראשותו של הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי. לאחר הדחתו של מורסי בקיץ 2013, הואשם החמאס כי סייע לאח'ואן בניצול ההפגנות והמהומות שאירעו במצרים בראשית 2011 כדי להשתלט על המדינה. לאחרונה הוציא בית משפט בקאהיר גזרי דין מוות נגד מורסי ובכירי אח'ואן נוספים, וכן נגד אנשי חמאס וחזבאללה (בהיעדרם), בתיקי "הריגול הגדול" ו"הפריצה לבתי הכלא". החמאס אף מואשם באופן תדיר בסיוע לטרור המופעל בצפון סיני נגד כוחות הצבא המצרי. (החמאס, אגב, מכחיש בתוקף לכל אורך הדרך כי הוא מעורב בנעשה במצרים, וטוען כי באופן עקרוני הוא אינו מתערב בענייניהן הפנימיים של מדינות ערב, וכי הנשק שלו מכוון אך ורק כלפי ישראל.)

האתר המצרי "אל-וטן" מדווח היום על "ההיבט המצרי" של הפגישה שלשום בריאד. הידיעה, הנשענת על מקורות אח'ואניים, טוענת כי ח'אלד משעל ביקש ממלך סעודיה ללחוץ על נשיא מצרים א-סיסי שלא ליישם את עונשי המוות שהוצאו כנגד מורסי ובכירים נוספים של "האחים המוסלמים". משעל טען, כי מימוש גזרי הדין יהווה ייצור סכנה חמורה למדינות ערב, ובפרט למדינות המפרץ, וזאת בשל זריקת המרץ שתינתן בכך לארגוני ג'יהאד ובראשם דאע"ש.

על פי הדיווח ב"אל-וטן", משעל ביקש מהמלך סלמאן לשכנע את המשטר המצרי ואת "האחים המוסלמים" לשבת לשולחן המו"מ בחסות סעודית ולתווך למען השגת פתרון פוליטי למשבר ביניהם. כמו כן, משלחת החמאס ביקשה כי סעודיה תלחץ על מצרים לבצע הקלות במעבר הגבול.

מקורות פלסטיניים מדווחים, כי הסעודים הבטיחו לבכירי החמאס לנקוט צעדים מעשיים לשיקומה של רצועת עזה ולהקל על סבלם של אלו שנפגעו במלחמה שהתחוללה בקיץ שעבר בין ישראל והחמאס.

"אל-ערבי אל-ג'דיד" מדווח היום על הצפוי בעתיד הקרוב ביחסי החמאס וסעודיה: בהסתמכו על גורם סעודי המקורב למקבלי ההחלטות בממלכה, טוען העיתון כי הצדדים הסכימו ביניהם לערוך פגישה נוספת – שמועדה טרם נקבע, אך היא אמורה לעסוק בין היתר בהחייאתה של יוזמת השלום הסעודית/הערבית לסיום הסכסוך הישראלי-ערבי. עוד הוסכם על כינונו של "קו תקשורת פתוח" בין שני הצדדים.

בתשובה לשאלה האם ההתפתחות האחרונה ביחסי החמאס וסעודיה קשורה לרצונה של הממלכה לכונן גוש ערבי בהנהגתה, השיב המקור הסעודי כי החמאס אינו מצוי בעמדה בה הוא יכול להוות בעל ברית היות שאינו מדינה ואין לו צבא, "אך בה בעת זוהי תנועה בעלת ערך מוסרי הנגזר מההיסטוריה שלה בהתנגדות מול האויב הציוני".

(מקור עזר: "ערבי 21")