פובליציסט סעודי יוצא נגד בריטניה וצרפת: צריך לשבח את החלטת טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין

סעודיה מיהרה אמש להודיע כי היא מברכת על הכרזתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על פרישת ארצו מהסכם הגרעין עם איראן, וכי היא תומכת בצעד בו נקט להחזרת הסנקציות הכלכליות על המשטר האיראני. כמותה עשו גם בחריין ואיחוד האמירויות הערביות.

בהודעה רשמית שפורסמה מטעם הממלכה נאמר כי אומנם היא תמכה בעבר בהסכם הגרעין, שנחתם ביולי 2015 בין איראן והמעצמות, אך תמיכה זו הייתה מבוססת על הרצון לעשות את "כל הצעדים האפשריים" כדי למנוע את הפצתו של נשק להשמדה המונית במזרח התיכון בפרט ובעולם בכלל: "עם זאת, המשטר האיראני ניצל את ההטבות הכלכליות שניתנו כתוצאה מהסרת הסנקציות, והשתמש בהן כדי להמשיך בפעולותיו לערעור יציבותו של האזור, בפרט על ידי פיתוח הטילים הבליסטיים שלו ועל ידי תמיכה בארגוני טרור באזור, כולל החזבאללה והמיליציות החות'יות… הממלכה חוזרת ומאשרת את תמיכתה באסטרטגיה עליה הודיע בעבר הנשיא טראמפ כלפי איראן, ומקווה כי הקהילה הבינלאומית תנקוט עמדה תקיפה ומאוחדת נגד המשטר האיראני…".

העמדה הרשמית של סעודיה זוכה לגיבוי ולהדהוד בעיתונות הסעודית, המביעה היום סיפוק רב מההחלטה האמריקנית – בכותרות הכתבות, בקריקטורות ובמאמרי דעה. כך, לדוגמה, פייסל עבאס, עורך העיתון הסעודי בשפה האנגלית "ערב ניוז" (Arab News), מביע תמיכה גורפת בטראמפ תוך כדי שהוא מכוון חיצי ביקורת לעבר המדינות הנוספות השותפות להסכם שמתחו ביקורת על הנשיא האמריקני.

"עם כל הכבוד לחתומים האחרים על עסקת הגרעין עם איראן, יש לשבח את החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מההסכם ולתמוך בה, לא למתוח עליה ביקורת. מה שטראמפ עשה הוא בהחלט צעד בכיוון הנכון, היות והוא הציב בראש את הביטחון והאינטרסים של בעלות בריתה האזוריות של ארה"ב – דבר שקודמו הטועה, ברק אובמה, התעלם ממנו באופן שנוי במחלוקת…

פריז ולונדון אולי אינן אוהבות את החלטתו של טראמפ, אבל כיצד הצרפתים או הבריטים היו מרגישים אם ערי הבירה שלהם היו נתונים לאיום ישיר מצד האיראנים? הבה ונזכור שהסיסמה הרשמית של המיליציות החות'יות בתימן, הנתמכות על ידי איראן, היא 'מוות לאמריקה'. הטילים החות'יים – שסופקו על ידי איראן – תקפו לאחרונה את ריאד, בירתה של הממלכה [הסעודית]…

לפיכך, במקום לבקר את טראמפ, מעצמות העולם צריכות להתאחד, ולהגיע [להחלטה]: או סנקציות או הסכם מתוקן שמגביל הן את שאיפותיה הגרעיניות של איראן והן את יכולתה לגרום אנרכיה.

גירסה 2.0 של עסקת הגרעין תהיה יותר ממבורכת, בפרט היות ובמקרה הזה – המצב של 'אין עסקה' טוב בהרבה מעסקה רעה".

וכאמור, גם הקריקטוריסטים הסעודיים תורמים את חלקם לאווירת שביעות הרצון נוכח פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין. כך, למשל, אמג'ד רסמי (קריקטוריסט "א-שרק אל-אוסט") מתאר את הסכם הגרעין ככנפיים של "משמרות המהפכה האיראניים" שקוצצו כעת על ידי האמריקנים.

ובקריקטורה הבאה (היוצר: פהד) מתואר הסכם הגרעין כשטיח (פרסי?) שֶהיד האמריקנית משכה אותו מתחת לרגליו של המשטר האיראני, המיוצג בדמותו של נשיא איראן חסן רוחאני.

[תמונת הנושא: דונלד טראמפ בנאומו אתמול, צילום מסך מערוץ היוטיוב של הבית הלבן]