פוטין באיסטנבול: נחתם הסכם "הזרם הטורקי" בין רוסיה וטורקיה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין קראו הערב במסיבת עיתונאים באיסטנבול להפסקתה המהירה של שפיכות הדמים בסוריה.

פוטין הגיע היום לביקור ראשון בטורקיה מאז הקרע שנוצר בינה ובין רוסיה בעקבות הפלת מטוס הקרב הרוסי על ידי הטורקים בנובמבר 2015. הוא השתתף בקונגרס האנרגיה העולמי שנערך באיסטנבול, ולאחר מכן נועד עם ארדואן. מסיבת העיתונאים שערכו שני האישים מעידה על עליית מדרגה ב"ירח הדבש" הנוכחי ביחסים בין שתי המדינות, שחודשו בסוף חודש יוני לאחר שארדואן התנצל בפני פוטין על הפלת המטוס.

שני האישים הודיעו במסיבת העיתונאים, כי הסכימו להגביר את המאמצים כדי להגיע לנורמליזציה מלאה ביחסים בין רוסיה וטורקיה. פוטין ציין, כי ממשלת רוסיה החליטה להסיר את האיסור שהוטל (בעקבות המשבר ביחסים) על יבוא של מספר מוצרי חקלאות מטורקיה.

ארדואן ופוטין השתתפו בטקס בילטרלי, בו חתמו שר האנרגיה הטורקי בראט אל-בייראק ועמיתו הרוסי אלכנסדר נובאק על הסכם "הזרם הטורקי" – פרויקט שאפתני להעברת גז מרוסיה לטורקיה ולאירופה דרך הים השחור. הפרויקט הוקפא על ידי רוסיה בסוף השנה שעברה בעקבות הפלת המטוס הרוסי. על פי המתווה הנוכחי, הוא יכלול הנחת שני צינורות, שיספקו (כל אחד מהם) 15.75 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז בשנה – האחד לצריכה טורקית מקומית, והשני (שיעבור אף הוא בשטח טורקיה) עבור אירופה. תאריך היעד לסיום הפרויקט – דצמבר 2019. פוטין ציין במסיבת העיתונאים, כי הוסכם שטורקיה שתשלם מחיר מופחת על הגז.

התקדמות ביחסים בין טורקיה ורוסיה חלה גם במישור הצבאי והמודיעיני: שני האישים הסכימו לחזק את הקשרים בין הצבאות וגופי המודיעין של שתי המדינות. לדברי פוטין, מוסקבה נכונה לפתח שיתוף פעולה צבאי-טכני בקנה מידה נרחב עם אנקרה, ושני הצדדים בוחנים כעת מספר תוכניות בהקשר זה. שני האישים דנו גם בתוכנית להקמתו של כור גרעיני באקויו (נפת מרסין, דרום טורקיה) להפקת חשמל, שייבנה על ידי רוסיה. ארדואן אמר במסיבת העיתונאים, כי המו"מ בנושא זה יימשך כמתוכנן. המפעל באקויו יהיה תחנת הכוח הגרעינית הראשונה של טורקיה.

כאמור, הפגישה בין ארדואן ופוטין עסקה בהרחבה גם במשבר בסוריה. השניים דנו במבצע הצבאי "מגן הפרת" אותו מנהלת טורקיה בשטח סוריה בשבועות האחרונים (מאז ה- 24 באוגוסט) ובאפשרויות לשיתוף פעולה לצורך אספקת סיוע הומניטרי לתושבי העיר חלב. פוטין אמר, כי הוא ועמיתו הסכימו על הצורך להגיש סיוע לתושבי העיר ועל תמיכה בהצעתו של שליח האו"ם לסוריה סטפן דה מיסטורה להרחקת המורדים החמושים מחלב במטרה להפסיק את האלימות. הוא הוסיף, כי העמדה הרוסית גורסת שהמעבר להסדר פוליטי צריך להתבצע מוקדם ככל האפשר.

(RT; ספוטניק; טאס"ס; "אנאדולו"; "אל-ערביה"; "אל-ג'זירה")

[תמונת הנושא: אתר הקרמלין, CC BY 4.0]