פומפאו למשטר האיראני: צאו מסוריה, הפסיקו את תוכנית הטילים הבליסטיים; רוחאני: מי אתה שתקבע לאיראן ולעולם?

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נשא היום נאום תקיף, בו הציג את את האסטרטגיה החדשה של ממשל טראמפ כלפי איראן לאחר פרישתה של ארה"ב מהסכם הגרעין והציב רשימת דרישות בלתי מתפשרת מהמשטר האיראני.

בתחילת נאום מדיניות החוץ הראשון שלו מאז נכנס לתפקידו, אמר פומפאו כי החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפרוש מההסכם נבעה "מסיבה פשוטה: הוא [ההסכם] נכשל בהבטחת בטחונו של העם האמריקני מפני הסיכון שיוצרים מנהיגי הרפובליקה האסלאמית של איראן. לא עוד! לא עוד יצירת עושר עבור הקלפטוקרטים [מנהיגים מושחתים] האיראנים. לא עוד השלמה עם טילים שנוחתים בריאד וברמת הגולן. לא עוד התפשטות של כוח איראני ללא גביית מחיר. לא עוד".

פומפאו ציין כי חשיפת ארכיון הגרעין האיראני על ידי ישראל הוכיחה כי "איראן שיקרה במשך שנים" בנוגע לקיומה של תוכנית לפיתוח נשק גרעיני, וכי היא חתמה על ההסכם "שלא בתום לב". הוא פירט את השלכותיו ההרסניות של ההסכם שנחתם ביולי 2015 בין המעצמות ואיראן עבור העולם בכלל והמזרח התיכון בפרט. לדבריו, ההימור האסטרטגי שנטל ממשל אובמה – לפיו הסכם הגרעין ימריץ את איראן להפסיק את פעולותיה החתרניות ולהתאים את עצמה לנורמות הבינלאומיות – נכשל כישלון חרוץ; במקום זאת, המשטר האיראני השתמש בכסף שזרם לכיסיו הודות להסכם הגרעין כדי לממן 'מלחמות באמצעות שליחים' ברחבי המזרח התיכון "ולמלא את כיסיהם של משמרות המהפכה, חזבאללה, חמאס והחות'ים".

פומפאו בנאומו היום (flickr, State Department photo/ Public Domain)
פומפאו בנאומו היום (flickr, State Department photo/ Public Domain)

מזכיר המדינה האמריקני הבהיר כי ארצו תפעיל "לחץ פיננסי חסר תקדים" שיגרום למשטר האיראני להיאבק על השארת הכלכלה שלו בחיים. לדבריו, אם משטר זה לא ישנה את דרכו – הסנקציות תהיינה "החזקות ביותר בהיסטוריה". בנוסף, הממשל האמריקני יפעל – בשיתוף פעולה עם בעלי בריתו האזוריים – להרתיע את התוקפנות האיראנית: "נבטיח את חופש השיט במימי האזור. נפעל למנוע פעילות סייבר איראנית זדונית. נאתר את הפעילים האיראניים ואת שלוחי החזבאללה שלהם הפועלים ברחבי העולם ונמחץ אותם. לאיראן לא תהיה עוד לעולם יד חופשית לשלוט במזרח התיכון". פומפאו הוסיף כי חלק בלתי נפרד משינוי המסלול אותו נדרשת איראן לעשות הוא שיפור היחס לאזרחים: "בסופו של דבר, המשטר האיראני יצטרך להביט לעצמו במראה. תושבי איראן, במיוחד הצעירים שבהם, להוטים יותר ויותר לשינוי כלכלי, פוליטי וחברתי… אנחנו מצפים, שהמשטר האיראני יתעשת ויתמוך – לא ידכא – את השאיפות של אזרחיו שלו".

פומפאו הדגיש כי הממשל האמריקני לא ישא ויתן על הסכם הגרעין, וכי כל הסכם חדש שיושג צריך לוודא לא רק שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני אלא גם להרתיע את "התנהגותו הזדונית של המשטר": "לא נחזור על הטעויות של משטרים קודמים… גל ההרס האיראני באזור בשנים האחרונות הוא הוכחה לכך שאי אפשר להפריד את שאיפותיה הגרעיניות של איראן מתמונת הביטחון הכוללת". הבכיר האמריקני הבהיר כי על איראן למלא 12 דרישות יסודיות, הנובעות מ"התנהגותה הזדונית". דרישות אלו כוללות, בין היתר: הפסקה מוחלטת של העשרת אורניום; מסירת דיווח מלא ל"סוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית" על המימדים הצבאיים שהיו חלק מתוכנית הגרעין האיראנית ונטישת מסלול זה לצמיתות; מתן אפשרות כניסה לפקחי הסוכנות לכל האתרים ברחבי איראן – ללא הגבלה; הפסקת תוכנית הטילים הבליסטיים; שחרור כל האזרחים האמריקנים – וכן אזרחים של בעלות בריתה של ארה"ב – העצורים באיראן באשמות שווא; הפסקת התמיכה בארגוני טרור מזרח תיכוניים – כולל חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני; הפסקת התמיכה במורדים החות'ים ופעולה למען השגת הסדר פוליטי בתימן; הוצאת כל הכוחות הפועלים בסוריה תחת פיקוד איראני; הפסקת התמיכה בארגוני טרור כדוגמת הטליבאן ואל-קאעדה; הפסקת ההתנהגות המאיימת נגד שכנותיה של איראן, וכן הפסקת האיומים להשמיד את ישראל.

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב הערב על נאומו הקשוח של פומפאו, באומרו כי העולם של היום לא יסכים שארה"ב תקבע עבורו, מכיוון שהמדינות כיום נהנות מעצמאות: "מי שהיה אתמול מרגל הפך היום לשר חוץ ורוצה להחליט עבור כולם. מי אתה שתקבע מה על איראן והעולם לעשות? התקופה של דיבורים כמו אלו – חלפה. העם האיראני שמע מאות פעמים דיבורים כאלו ולא התייחס אליהם".

רוחאני – שדיבר בפני מרצי אוניברסיטאות ורופאים במהלך סעודת איפטאר (ארוחת הערב השוברת את הצום היומי של חודש הרמדאן) – טען, כי ממשל טראמפ החזיר את ארה"ב 15 שנה לאחור, לתקופתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן, וכי הוא חוזר על התבטאויותיו של ממשל זה מ- 2003. הוא הוסיף, כי ארצו סיכלה "מזימה גדולה" של ארה"ב, שחשבה כי פרישתה מהסכם הגרעין תביא את איראן לנקוט בצעד דומה ולפרוש מההסכם; פרישה שכזו, לדבריו, הייתה מחזירה את סוגיית הגרעין למועצת הביטחון ומובילה להטלת סנקציות על איראן שהיו מבודדות אותה מבחינה בינלאומית.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, הגיב אף הוא על נאומו של פומפאו. בציוץ בחשבון הטוויטר האישי שלו, כתב זריף כי הדיפלומטיה האמריקנית – ה"כלואה באשליות ובמדיניות כושלת" – חוזרת על טעויות העבר שלה, ולכן תוצאות מדיניות זו עבור ארה"ב תהיינה גרועות כבעבר, זאת בעוד איראן פועלת עם שותפותיה להשגת פתרונות לעידן שאחרי ההסכם ממנו פרשה ארה"ב.

ועוד תגובה איראנית לנאומו של פומפאו, עליה דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס": פקיד איראני בכיר אמר לסוכנות, כי דבריו של מזכיר המדינה האמריקני מעידים על כך שממשל טראמפ שואף ל"שינוי משטר" באיראן.