פיגוע באיסטנבול: לפחות 10 תיירים נהרגו; המחבל – איש דאע"ש

בפיגוע התאבדות שהתרחש הבוקר בכיכר סולטאן אחמט, באזור העתיק של איסטנבול, נהרגו לפחות 10 אנשים ונפצעו 15 נוספים.

הפיגוע אירע ליד הדיקילטאש [בטורקית: Dikilitaş] – כינויו של אובליסק מצרי עתיק, שהוצב במאה הרביעית לספירה על ידי הקיסר הרומאי תאודוסיוס הראשון. הכיכר, בה ממוקמים גם האיה סופיה ומסגד הסולטן אחמט [או "המסגד הכחול"], נחשבת לאחד מאתרי התיירות המרכזיים בטורקיה.

אזור הפיגוע (ארכיון, Maurice Flesier, wikicommons, CC BY-SA 4.0, cropped)
אזור הפיגוע (ארכיון, Maurice Flesier, wikicommons, CC BY-SA 4.0, cropped)

מהפרטים הידועים עד כה אודות מבצע הפיגוע – שחלקם נחשפו במהלך היום באופן פומבי על ידי הנשיא ארדואן, ראש הממשלה דבוטאולו וסגנו נעמאן קורטולמוש – עולה כי הפיגוע בוצע על ידי נביל פדלי, אזרח סורי שנולד ב- 1988 בסעודיה, ומשתייך לדאע"ש. פדלי לא היה נתון למעקב של הרשויות בטורקיה.

תשעה מבין הרוגי הפיגוע הינם תיירים מגרמניה. בין הפצועים – בנוסף לתיירים מגרמניה – גם תושבי פרו ונורבגיה. ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו התקשר לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, והביע את תנחומיו על הקרבנות. הוא עדכן אותה על האירוע הקשה, ואמר כי טורקיה תחלוק עם גרמניה בפרטים שיעלו מחקירת הפיגוע.

במהלך פגישה עם שגרירים טורקים בארמון הנשיאות באנקרה (במסגרת ועידת השגרירים השמינית שנפתחה אתמול), גינה נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את הפיגוע ואמר כי טורקיה תמשיך לגלות עמדה נחושה נגד הטרור.

בנאומו, שהועבר בשידור חי בטלוויזיה הטורקית, אמר ארדואן כי טורקיה מהווה מטרתם העיקרית של כל ארגוני הטרור באזור מכיון שהיא נלחמת בכולם באותה נחישות. הוא מתח ביקורת על רוסיה, שלדבריו אינה נלחמת בדאע"ש, שואפת להקים מדינה עלווית באזור אל-לאד'קיה, ומבצעת מתקפות נגד הטורקמנים. הנשיא הטורקי הפנה את חיצי ביקורתו גם כלפי איראן, באומרו כי היא הפכה את האזור למוקד של סכסוך עדתי ושואפת להצית בו תהליך מסוכן. לדבריו, היא מנצלת את ההתפתחויות במדינות כמו סוריה, עיראק ותימן כדי להרחיב את אזורי השפעתה.

("אנאדולו"; hurriyetdailynews ;todayszaman ;dailysabah ;TRT ;IHA)