עזה: פייסבוק נגד הקריקטוריסטית אומיה ג'וחא

אומיה ג'וחא היא קריקטוריסטית פלסטינית-עזתית, הנחשבת כיום לאחת מהמובילות בתחום זה בעולם הערבי.

ג'וחא, שנולדה ב- 1972 בעזה, הינה מתמטיקאית בהשכלתה. מזה כעשרים שנה היא עובדת כקריקטוריסטית, ועבודותיה מתפרסמות בעיתונות הפלסטינית והערבית. בעבר עבדה, בין השאר, בבטאון הרשות הפלסטינית "אל-חיאת אל-ג'דידה" וב"אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים.

ג'וחא היתה נשואה לראמי סעד, איש הזרוע הצבאית של החמאס ולוחם ביחידה קטנה שכונתה "יחידה 103" (שפעלה בתקופת האינתיפאדה השנייה). הוא נהרג ב- 2003 בקרב עם כוח צה"ל. מפקד היחידה ואאל עקילאן – שהיה נתון באותה שנה לנסיון חיסול שכשל – היה בעלה השני של ג'וחא. הוא מת ב- 2009 מסיבוכים רפואיים, לאחר שלא הותר לו לצאת מהרצועה דרך מעבר רפיח ולקבל טיפול רפואי. ג'וחא נשואה כעת בשלישית לסאבר אבו כרש, אסיר לשעבר, פעיל בתחום האסירים וכיום בכיר במשרד האסירים בעזה.

'סמלה המסחרי' של ג'וחא הוא "מפתח השיבה" הפלסטיני, אותו היא נוהגת להוסיף לקריקטורות שלה לצד שמה. הקריקטורות שלה הן פוליטיות, ומתאפיינות בחדות ההבעה והעברת המסרים, שמטבע הדברים אינם נעימים לעיניים ישראליות. בין היתר, היא מעלה על נס את המאבק הפלסטיני לשמירה על מסגד אל-אקסא, ומביעה תמיכה בפיגועים נגד ישראלים. אחד מ'נפגעיה' הוא נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי: כחלק מהנרטיב החמאסי, היא מאשימה באמצעות קולמוסה את מנהיגו של המשטר המצרי בשיתוף פעולה עם ישראל ובאחריות למצבה הקשה של הרצועה בעקבות סגירתו המתמשכת של מחסום רפיח.

ג'וחא פרסמה אתמול הודעה, לפיה היא קיבלה התראות מהנהלת פייסבוק בנוגע לקריקטורות שלה שפורסמו על ידה בעמודה האישי, ואשר גולשים התלוננו כי הן מסיתות לאלימות ולאנטישמיות. לדבריה, פייסבוק דרשה ממנה להפסיק להעלות את הקריקטורות שלה לעמוד, ואף החלה במחיקתם של פוסטים בהם הופיעו הקריקטורות המדוברות. היא אף טענה, כי העמוד שלה מאוים בהורדה.

אנטי-אומיה (צילום מסך)
אנטי-אומיה (צילום מסך)

ג'וחא טענה כי מדובר בפעולה של "הציונים", והוסיפה כי העמוד שלה נתון להתקפה מצד גולשים ציונים, המעלים אליו תגובות פוגעניות ותמונות "העוינות את סוגייתנו ואת זכותנו הלגיטימית להגן על מולדתנו". היא תקפה את פייסבוק על משוא הפנים שלה והיענותה ל"רצון הציונים", וביקשה מחבריה וידידיה לסייע לה. עמיתים לעבודה (כדוגמת הקריקטוריסט העזתי עלאא אל-לקטה), אך לא רק הם, אכן התגייסו לעזרתה, העלו פוסטים של תמיכה ויצאו נגד פייסבוק. בכיר חמאס עיזת א-רשק היה בין המוחים נגד "אויבי החירות", כהגדרתו.

בשעות הערב דיווחה ג'וחא למעריציה, כי "באופן מפתיע" פייסבוק הסירה את איומה להוריד את העמוד: "אשוב אליכם, השבח לאללה". היא הביעה את תודתה לכל מי שעמד לצידה – "ידידים, אומנים וסוכנויות ידיעות".

(עמוד הפייסבוק וחשבון הטוויטר של ג'וחא; watanserb; "א-שורוק", אלג'יריה)

#אומיה_מכחול_מולדת (צילום מסך, פייסבוק)
#אומיה_מכחול_מולדת (צילום מסך, פייסבוק)