פסגה מפרצית בריאד בהשתתפות נשיא צרפת; קריאה לאיראן לקבל "החלטות אמיצות והכרחיות"

בריאד התקיימה אתמול פסגת מנהיגי מדינות ה- GCC (מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ). הפגישה כונסה לצורך התייעצות בין המנהיגים בסוגיית המשבר בתימן, וזאת לקראת פגישתם הצפויה בשבוע הבא עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בקמפ דיוויד.

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז – שעמד בראש הפסגה – אמר בנאומו, כי לנוכח האתגרים העכשוויים בפניהם ניצב האזור, יש להגביר את המאמצים להתמודד מול רצונן של "שאיפות חיצוניות… להרחיב את השפעתן ולפרוש את שלטונן כדי לערער את בטחון האזור ויציבותו, לזרוע מחלוקות [במקור: פיתן] עדתיות וליצור סביבה פוריה עבור הקיצוניות והטרור" – התייחסות מרומזת אבל ברורה למדי לאיראן, המואשמת על ידי מדינות המפרץ בחתרנות ובבחישה בענייניהן הפנימיים.

בנוגע למשבר בתימן, ציין המלך כי לאחר שמבצע "סופת הנחישות" השיג את מטרותיו, מבצע "השבת התקווה" נועד להביא את כל הצדדים התימניים אל שולחן המו"מ, וזאת בהתאם ליוזמה המפרצית ולהחלטת מועצת הביטחון מספר 2216. הוא הזמין את הצדדים היריבים בתימן להגיע לועידה בריאד (הועידה אמורה להתכנס ב- 17 לחודש). המלך בישר על הקמתו בסעודיה של מרכז לסיוע הומניטרי, שיתאם בין מאמציהם של האו"ם, ארגוני סיוע בינלאומיים ומדינות שונות להגשת עזרה לתימן.

למנוע מרוץ חימוש אזורי (המלך סלמאן, תמונת ארכיון, Ash Carter, flickr, ((CC BY 2.0, cropped
למנוע מרוץ חימוש אזורי (המלך סלמאן, תמונת ארכיון, Ash Carter, flickr, (CC BY 2.0, cropped

המלך הביע בדבריו את חששן של מדינות המפרץ מפני מאמציה של איראן לפיתוח ולהשגת נשק גרעיני, המהווים לדבריו איום "לא רק לשלום ולביטחון באזור, אלא לשלום ולביטחון העולמיים". הוא קרא לקהילה הבינלאומית, ולמדינות הנושאות ונותנות עם איראן בפרט, "לשאת באחריותן העצומה… ולקבוע כללים תקיפים שיערבו לשמירה על בטחון האזור ויציבותו, וימנעו את הסתערותו של האזור לעבר מרוץ חימוש".

בנוגע למלחמה בסוריה, אמר המלך כי יש ללכת בהתאם למתווה שנקבע בהצהרת "ז'נבה 1", והדגיש כי "לסמליו של המשטר הנוכחי" לא יהיה תפקיד בעתידה של סוריה.

סלמאן בן עבד אל-עזיז התייחס בדבריו גם לסוגיה הפלסטינית, וקרא לקהילה הבינלאומית למלא את תפקידה, לקבל החלטה במועצת הביטחון אשר תאמץ את יוזמת השלום הערבית, ולהטיל את כל כובד משקלה כדי שזו תתקבל.

באורח נדיר למדי, נכח בפסגה מנהיג לא-מפרצי – נשיא צרפת פרנסואה הולנד. הולנד הוא המנהיג האירופי הראשון הזוכה להשתתף בפסגת מנהיגי המפרץ מאז ייסוד ה- GCC ב- 1981 (והמנהיג הזר השני מאז ומעולם – נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינג'אד היה הראשון, והיחיד עד כה). המלך סלמאן ציין בדבריו, כי נוכחותו של אורח הכבוד מעידה על חוזקם של הקשרים בין מדינות המפרץ ובין צרפת, שלדבריו תרמה באופן פעיל ליציבותו של האזור.

הולנד הודה לנוכחים על ההזמנה שקיבל להשתתף בפסגה. הוא הביע את תמיכתה של צרפת בפעולותיה של הקואליציה בהובלת סעודיה, שנועדו להחזיר את היציבות לתימן ולהשיב את שלטונו הלגיטימי של הנשיא האדי על כנו. הוא הדגיש את מחויבותה של צרפת לעמוד לצידן של מדינות המפרץ בהתמודדותן מול האיומים הנשקפים להן, מחויבות הנובעת לדבריו לא רק בשל היותה ידידתן ובעלת בריתן, אלא "מפני שההגנה על אינטרסיכן משמעה הגנה על עצמנו". הולנד הוסיף, כי צרפת תמשיך למלא תפקיד בפתרון המשברים באזור.

בהתייחסו לסוגיית הגרעין האיראני, אמר הנשיא הצרפתי כי ארצו פועלת בזהירות ובעירנות למען השגת "הסכם חזק, בר קיימא וישים". הוא ציין, כי על איראן להתחייב שלא להשיג נשק גרעיני: "הדרך [להשגת הסכם] עדיין ארוכה, ואנו רוצים שתהיה שקיפות מלאה ומוחלטת". הולנד הביע את עמדתו, כי יש להסיר בהדרגה את הסנקציות מעל איראן תוך בחינה קפדנית של התנהגותה: "ההסכם שעלינו להגיע אליו אינו יכול לגרום לזעזועים במדינות האזור… אמברגו הנשק על איראן צריך להישאר, ואנו רוצים לשפוט את איראן במעשים ולא במלים".

בהודעה משותפת של מדינות המפרץ וצרפת, שפורסמה לאחר מכן, הובעה אחדות דעים בנוגע לסוגיות רבות, ובהן גינוי הטרור הבינלאומי לצורותיו וקריאה לאיראן לקבל "החלטות אמיצות והכרחיות כדי להרגיע את הקהילה הבינלאומית בדבר אופיה הפציפיסטי של תוכניתה הגרעינית".

לפני הגעתו לריאד הגיע (שלשום) הנשיא הולנד לביקור רשמי בקטר. בהודעה שהוציאו שתי המדינות לסיכום הביקור, נכתב כי הוא מביע את "עומק השותפות האסטרטגית והאיתנה בין שתי המדינות", וכי הוא נתן "דחיפה חדשה ושאפתנית ליחסים… בפרט בתחומי ההגנה והביטחון, בנוסף לתחום הכלכלי והתיירותי".

במהלך הביקור השתתפו הולנד ושליט קטר האמיר תמים בן חמד בטקס החתימה על חוזה למכירת 24 מטוסי קרב מדגם "ראפאל" לקטר, המיוצרים על ידי החברה הצרפתית "דאסו". שווי החוזה, הכולל גם את חימושם של המטוסים – 7 מיליארד דולר. חברת "דאסו" חתמה על חוזה דומה עם מצרים בחודש פברואר, ומגעים מתנהלים בנידון גם עם איחוד האמירויות הערביות.

(סוכנות הידיעות הסעודית וא"ס; א-שרק אל-אוסט; סוכנות הידיעות הקטרית קנ"א; העיתון הקטרי "וטן"; אל-ערבי אל-ג'דיד)