פסק הלכה של המופתי הפלסטיני: מותר לאסירים להתנגד להזנה בכפייה

המופתי של ירושלים והרשות הפלסטינית מוחמד חוסיין הוציא היום פסק הלכה (פתווה), המתיר לאסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל להתנגד להזנתם בכפייה.

בסוף החודש שעבר אושר בכנסת חוק המתיר, בכפוף לאישור משפטי נדרש, את ההזנה בכפייה של אסירים שובתי רעב שנשקפת סכנה חמורה לבריאותם.

פעיל "הג'יהאד האסלאמי" מוחמד עלאן, עורך דין בן 31 הנמצא במעצר מנהלי החל מחודש נובמבר 2014, שובת רעב מזה 55 יום. הוא אושפז בימים האחרונים בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, לאחר שמצבו הרפואי הידרדר. בצל החשש לאפשרות כי יוזן בכפייה, התגברו המחאות הפלסטיניות נגד הזנתו בכפייה ובקריאה לשחרורו. גם ארגוני או"ם שונים יצאו נגד הזנתו בכפייה של עלאן, וזאת בטענה כי מדובר בהפרה של הזכות השמורה לו לשבות רעב.

במקביל לכך, בשבועיים האחרונים גוברת מחאתם של האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל כנגד מדיניות השב"ס, שלדבריהם פועל נגדם בצעדי דיכוי: העברה שרירותית של אסירים בין בתי כלא ובין אגפים שונים באותו בית כלא, ובנוסף לכך עונשים שונים שהוטלו עליהם.

בין צעדי המחאה: שביתת רעב המונית. מקורות פלסטינים דיווחו היום, כי מספר שובתי הרעב בקרב האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל עלה ל- 148. הערב הודיעו 32 אסירי "ג'יהאד אסלאמי" מבתי הכלא נפחה ורימונים על הצטרפותם לשביתת הרעב. בכך עלה מספר שובתי הרעב ל- 180.

בהודעה לעיתונות טען "מועדון האסיר הפלסטיני", כי האסירים מוחים כנגד המסע שמבצע השב"ס להצרת צעדיהם וזכויותיהם. יו"ר "הרשות לענייני האסירים" ברשות הפלסטינית עיסא קראקע הזהיר היום מפני פיצוץ בבתי הכלא, וזאת לאור המצב המחמיר בהם בשל שביתת הרעב.

אמנם, בשעה האחרונה יוצאת הודעה מטעם "הרשות לענייני האסירים", כי האסירים הפלסטינים בכלא נפחה – השובתים רעב מזה שישה ימים – הפסיקו את שביתת הרעב למשך שבועיים, וזאת כדי לתת אורכה לשב"ס להיענות לדרישותיהם, ובכלל זאת החזרתם לאגפיהם המקוריים וביטול הסנקציות השונות שננקטו נגדם. צעד זה ננקט לאחר מו"מ ארוך עם הנהלת בית הכלא.

אמצעי לחץ מותר: השייח' חוסיין, ארכיון
אמצעי לחץ מותר: השייח' חוסיין, ארכיון

נשוב לפתווה מהיום של המופתי הירושלמי, שהינו הסמכות הדתית הרשמית הבכירה ביותר ברשות הפלסטינית: חוסיין מנמק את פסיקתו, בכך ששביתת הרעב של אסירים בבתי הכלא הישראלים והתנגדותם להזנה בכפייה הינן אמצעי לחץ כנגד הכיבוש, שנועדו להשיג את זכויותיהם ההומניטריות הלגיטימיות, ויש להתיר זאת במידה ואין מוצא אחר.

המופתי מוסיף בפסק ההלכה שלו, כי אסיר שמוצא את מותו במהלך שביתת רעב שנועדה להשיג את חירותו – נחשב לשהיד.

(מקורות עזר: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען"; "אל-ערבי אל-ג'דיד")