פריסת המיליציות הפרו-איראניות ברמת הגולן הסורית / ד"ר אלי גליה

המתקפה הרחבה של כוחות צבא סוריה והמיליציות הנלוות אליהם על ארגוני המורדים במחוז דרעא, קודם באזור הלג'ה וכעת בחוראן, ממקדת את תשומת הלב לא רק במצבם ההומניטרי הקשה של תושבי האזור, שכרבע מיליון מהם כבר נסו מבתיהם לעבר הגבולות עם ירדן וישראל, אלא גם בהשתתפותם במתקפה של מיליציונרים הנתמכים בידי איראן. מבחינתה של ישראל, המתקפה הנוכחית החמירה עוד יותר את המצב שהיה מורכב ממילא, לפיו, מצד אחד היא ממשיכה לקוות שרוסיה תוכל להרחיק את המיליציות הללו מרחק עשרות ק"מ מהגבול שלה, אך מאידך, הטיהור הצפוי של כיסי המורדים בחוראן, משמעו שישראל מוכנה להשלים עם חזרת שליטתו של אסד בקו הגבול, תוך הבנה כי כוחותיו נתמכים בידי המיליציות השיעיות. ראוי להדגיש, כי במונח "מיליציות שיעיות" נכללים הן מיליציונרים סורים, בני המקום (שיעים, עלאווים או סונים שעברו שיעיזציה), הפועלים תחת המותג של "חזבאללה-סוריה" או "ההתנגדות האסלאמית בסוריה" (כדוגמת 'לוא 313 – סראיא אל-ערין' ו'הכוח הג'עפרי'), והן מיליציונרים אסייתיים-שיעים, לבנונים, עיראקים ואחרים, הפועלים בסוריה זה מכבר בתוך מסגרות מיליציוניות ייחודיות, בהכוונה ישירה של 'כוח אל-קודס' ממשמרות המהפכה האיראניים.

עוד קודם שהחלה המתקפה הסורית על דרעא, דווח על תנועה של כוחות מיליציוניים, מחזבאללה-לבנון ומארגונים אחרים, מדרעא צפונה לכיוון הריף המערבי של דמשק, אם בשל לחץ רוסי שהופעל עליהם ואם מטעמי זהירות מהפצצות ישראליות צפויות, אלא שכעבור ימים ספורים בלבד שבו המיליציונרים השיעים הללו על עקבותיהם, הפעם בכסות ובהסוואה של מדים סוריים. זאת ועוד, את הידיעות הללו ליוו דיווחים על אודות הטמעתן בהדרגה של מיליציות עיראקיות-שיעיות בתוך המסגרות הדיביזיוניות האורגניות של צבא סוריה, כדוגמת אלו של 'לוא אל-אמאם חוסין' בחטיבה 42 של דיביזיה 4 ו'לוא אבו פאדל אל-עבאס' בחטיבה 105 של דיביזיית 'משמר הרפובליקה' (ככל הנראה, חלק מתהליך של רה-ארגון, שנועד להגביר את מוטת השליטה בצבא ולצמצם את פעילותן העצמאית, לכאורה, של המסגרות המיליציוניות). שתי המיליציות העיראקיות הללו, שנלחמו לפני מספר חודשים בקרבות הע'וטה המזרחית של דמשק, עושות כעת מצפון לדרעא שכם אחד עם החטיבות הסוריות שקלטו אותן. מאהר עג'יב, מפקד 'לוא אבו פאדל אל-עבאס', נצפה לפני ימים אחדים ליד שתי העיירות החשובות אבטע ודאעל בחברת קצינים מחטיבה 105 הסורית. מיליציה נוספת שחשפה את השתתפות אנשיה בקרבות שהתחוללו לפני מספר ימים ליד העיירה בצרא אל-חריר הייתה המיליציה העיראקית-שיעית, 'לוא ד'ו אל-פקאר'. ידיעה שהובאה בהתבסס על מידע מודלף ציינה, כי גם מיליציונרים מחטיבת "הפאטימיון" האפגאנית התמקמו לפני שלושה שבועות בתוך שדה התעופה הצבאי של א-ת'עלה.

מפה מעודכנת שצירף ארגון ETANA (ארגון NGO סורי לקידום זכויות של חברה אזרחית) מביאה את מיקומן של המיליציות הפרו-איראניות בכמה עשרות אתרים ברחבי רמת הגולן הסורית, וזאת בהתבסס על מידע גלוי שנצבר בחודשים האחרונים. ככלל, מרבית הכוח המיליציוני הנ"ל, המצויד באמצעי לחימה מגוונים, החל מנשק קל וכלה בטנקים, משולב בתוך בסיסים סוריים: בסיסי קבע כדוגמת שדות תעופה (ח'לח'לה, א-ת'עלה ובלי), בסיסי הגנ"א (הגנה אווירית) וכן מפקדות של הדיביזיות היבשתיות ויחידות המשנה שלהן. חלקו האחר של הכוח המיליציוני ממוקם בשטחי כינוס ובחפ"קים שהוקמו לאחרונה במסגרת ההיערכות הצבאית הסורית לקראת שחרור האזור מידי ארגוני האופוזיציה. על פי מקורות של המורדים, בחלק מבסיסי הקבע שוהים לבד מהמיליציונרים גם "יועצים" איראניים ממשמרות המהפכה.

מן המפה ניתן ללמוד, כי המיליציות הפרו-איראניות פרוסות בתפרוסת רחבה: החל ממפקדת דיביזיה 1 בכסוה (מדרום לדמשק); עבור ביחידות משנה של דיביזיה 7: מהכפר הדרוזי אל-חצ'ר ועד "משולש המוות" (בקרבת העיירה דיר אל-עדס, הוא מפגש הגבולות המנהלתיים של מחוזות ריף דמשק, דרעא וקוניטרה) בואכה העיירה אל-בעת', הממוקמת בתוך שטח החיץ שבין ישראל לסוריה, ממזרח לקוניטרה – בתלים תל שעאר, תל בזאק ותל כרין, המשמשים להם קו הגנה ראשון; וכלה במפקדת דיביזיה 5 ויחידות המשנה שלה בעיירה אזרע ולאורך ציר האספקה והתגבור המרכזי מדמשק לדרעא. חלק מהמיליציונרים הפרו-איראניים הערוכים בגזרת דרעא נלחמים כעת בצמוד לכוחות הסוריים האורגניים, הנמצאים במערכים התקפיים, והמתקדמים בשעות אלה בריפים המזרחי והמערבי של המחוז במטרה להשתלט מחדש על מעוז המורדים האחרון בדרום המדינה, סמל ההתקוממות המהפכנית של 2011.

ד"ר אלי גליה חוקר וכותב על מימדיה השונים של מלחמת האזרחים בסוריה ומחבר הספר "ג'ורג' חבש – ביוגרפיה פוליטית"