פרשת אסלות הזהב: ארדואן הגיש תביעת דיבה נגד קיליצ'דרולו

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגיש תביעת דיבה נגד מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" האופוזיציונית (CHP) כמאל קיליצ'דרולו.

קיליצ'דרולו טען בסוף השבוע, כי האסלות בארמון הנשיאות החדש – שנבנה בתקופת כהונתו של ארדואן כראש ממשלה מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AK) – עשויות או מצופות מזהב.

דבריו של קיליצ'דרולו נאמרו במסגרת מסע הבחירות לפרלמנט הטורקי, שתתקיימנה בראשית השבוע הבא. האופוזיציה מאשימה את המפלגה השלטת ואת ארדואן בבזבוזם של כספי ציבור, והארמון המפואר – הכולל למעלה מ- 1150 חדרים – מהווה אחד מאמצעי הניגוח הפוליטיים בהם היא משתמשת.

ארדואן הגיב שלשום לדברים. בראיון שהעניק לערוץ טלוויזיה מקומי אמר הנשיא הטורקי, כי הוא מזמין את קיליצ'דרולו לבקר בארמון ולחפש אסלות מזהב.

העימות בין שני האישים נמשך גם אתמול. בנאום שנשא בעיר ארזורום פנה ארדואן (באופן רטורי) אל קיליצ'דרולו, ותהה מתי הגיע לארמון וביקר את האסלות מזהב: "האם ניקית אותם, וכך אתה יודע שהן מזהב?".

קיליצ'דרולו לא נותר חייב. הוא הגיב ואמר: "אני מנשק את עיניהם של מנקי האסלות הללו, העובדים שמפרנסים את ילדיהם". הוא הוסיף, כי "אינו עוסק בארמונות, בוודאי לא באסלות מזהב", ואמר כי הוא מכיר את תאבונו של ארדואן "לזהב, לדולרים ליורו ולהונאה".

אסלות מזהב? ארמון הנשיאות החדש באנקרה, 2014 (צילום: Ex13, wikicommons, CC BY-SA 4.0)
אסלות מזהב? ארמון הנשיאות החדש באנקרה, 2014 (צילום: Ex13, wikicommons, CC BY-SA 4.0)

עורך דינו של ארדואן, מועמר ג'מאלאולו, אמר היום כי במסגרת תביעת הדיבה נגד קיליצ'דרולו, מרשו דורש פיצוי בסך 100 אלף לירות טורקיות [כ- 37 אלף דולר].

ועוד עניין משפטי הקשור בארדואן: הנשיא הטורקי הגיש היום תביעה משפטית נגד העיתון הטורקי "ג'ומהוריית" (עיתון אופוזיציוני לממשלת ה- AK) ועורכו ג'אן דנדאר.

הרקע לתביעה: העיתון הציג בסוף השבוע באתר האינטרנט שלו סרטון וידיאו מתחילת 2014, ובו נראים כוחות ביטחון טורקים המוצבים בגבול עם סוריה כשהם עורכים חיפוש במשאיות האמורות להכניס סיוע הומניטרי לסוריה, ומגלים כלי נשק ותחמושת. מדובר בפרשה שמתגלגלת בטורקיה מזה מספר חודשים. התחקיר, עליו חתום דנדאר, הביא הוכחות מצולמות לטענה לפיה סוכנות המודיעין הטורקית הלאומית [MIT ] עסקה בהעברת סיוע צבאי למורדים הסורים הנלחמים במשטרו של בשאר אל-אסד. טורקיה הרשמית הכחישה את הדברים: ראש הממשלה אחמט דבוטאולו טען, כי מדובר בסיוע לוגיסטי לטורקמנים בסוריה הנאנקים תחת עולו של המשטר. הוא הוסיף, כי מדובר ב"סוד מדינה", ואין זה עסקו של אף אחד מה היה במשאיות.

ארדואן סיפק גירסה דומה לדבוטאולו, כאשר טען כי משאיות המודיעין הטורקי הכילו סיוע לטורקמנים בסוריה. הוא האשים בפומבי את "ג'ומהוריית" במעורבות בפעולת ריגול, ואיים על דנדאר כי ישלם מחיר כבד על הפרסום. במסמך שהגיש אחד מעורכי דינו בשמו לתביעה הכללית החוקרת את הפרסום, מואשמים העיתון ועורכו בהפצת תמונות ומידע שקריים ובפעולה נגד האינטרסים הלאומיים.

למרות הכל, העיתון עומד מאחורי החשיפה, וטוען כי הברחת נשק לארגונים קיצוניים במדינה שכנה מהווה פשע בהתאם לחוקים הטורקיים והבינלאומיים. הוא קורא לארדואן ולדבוטאולו להתנצל בפני העם על ששיקרו לו.

כמאל קיליצ'דרולו התייחס אף הוא לפרשה. בדברים שאמר אתמול לעיתונאים, תקף אתמול מנהיג "מפלגת העם הרפובליקנית" את דבריו של ארדואן, וציין כי זו הפעם הראשונה שנשיא טורקי מאיים בגלוי על עיתונאי שחשף שקר. הוא קרא לו להתנצל על שקריו לעם הטורקי.

קיליצ'דרולו קבע כי סרטון הוידיאו מעורר שאלות רבות, והוסיף כי ידיהם של הנשיא וראש הממשלה מוכתמות בדם.

(מקורות: סוכנות הידיעות DHA, טורקיה; "אל-ערביה"; hurriyetdailynews; "א-ספיר", לבנון)