צפו: לילות הרמדאן בדמשקמבט אחר על החיים בסוריה – לא דרך כוונות.

תושבי סוריה – החווים מאז 2011 את אימי המלחמה הארוכה, העקובה מדם וההרסנית שמתנהלת במדינתם – מנסים לשרוד את התופת ולהמשיך בחיי היום יום שלהם. והיכן שמתאפשר הדבר – אם בכלל – גם לנהל שגרה כל שהיא של תרבות פנאי. חודש הרמדאן מספק להם הזדמנות לעשות זאת.

כדי להיכנס לאווירה של לילות רמדאן ברחובות דמשק – נפתח במשהו מסוק אל-חמידיה, אחד השווקים המפורסמים של סוריה:

וגם זאת מהאווירה הדמשקאית של לילות הרמדאן – אמנם לא "ריקוד חרבות", אבל בכל זאת – שווה צפייה:

 

לאחר הפתיח האומנותי – נעבור לחלק הקולינרי: שיטוט ברשת מלמד שדמשק מבורכת במסעדות רבות, אם כי כמובן לא ניתן ללמוד מכך עד כמה הן מצליחות לספק פרנסה מכובדת לבעליהן. הרשתות החברתיות מהוות כלי נוח לקידום העסקים, וישנן מסעדות שעושות בו שימוש, בין היתר, לצורך פרסום תפריטים מיוחדים לכבוד סעודות האיפטאר (הארוחות הליליות השוברות את צום הרמדאן), ולשם העלאת סרטוני תדמית המציגים את המסעדה. מסעדות המכבדות את עצמן לא תסתפקנה אך ורק בהגשת מנות האוכל, אלא תצרפנה זמר ו/או להקה שינעימו את הערב ללקוחות, או כל סוג אחר של תכנית אמנותית.

הנה מספר דוגמאות מהצבעים והצלילים (לא מהריחות והטעמים…) של מסעדות דמשק בלילות אלו.

נפתח בעיר העתיקה של דמשק, ובמסעדת "חארתנא" (השכונה שלנו) הנמצאת בשכונת באב תומא.

 

וזו המסעדה "זואיא" (פינות), הממוקמת בקומת הכניסה של קניון "דמשקינו" שבשכונת כפר סוסה. המסעדה נפתחה במאי 2016.

 

ואם חשקה נפשכם במסעדת Multi Cuisine – קפצו למסעדת חבק שבפרבר דומר.

 

לאורך שנות הסכסוך, המשטר הסורי מנסה לשדר ככל האפשר אווירה של "עסקים כרגיל", ובאזורים שתחת שליטתו הוא ממשיך להפעיל מיזמי תיירות ותרבות, הזוכים לשיתוף פעולה מצדם של האזרחים. מבחינה זו, יציאתם של התושבים לבילויים משרתת אותו היטב מבחינה תעמולתית. ואכן, גולשים פרו-משטריים הפועלים ברשתות החברתיות עמלים להוכיח כי בשאר אל-אסד אינו דיקטטור עריץ ומדכא וכי "סוריה היא לתיירים – לא לטרוריסטים" – כנוסח ההאשטאג שיזם מיית'ם אל-אשקר, המציג עצמו כעיתונאי סורי שעבורו "סוריה במקום הראשון".

אל-אשקר מצרף באופן קבוע להאשטאג זה סרטונים ותמונות מהאזורים שבשליטת המשטר, המציגים את תרבות הפנאי הסורית (אגב, הוא מאוד אוהב בתי קפה…). האשטאג נוסף שחביב עליו ביותר הוא  – התנגדות באמצעות חיים – אליו הוא מקשר שלל של פעילויות תרבותיות, כלכליות, חברתיות, פילנתרופיות וספורטיביות המתקיימות ב'סוריה של בשאר'. כך, למשל, תמונתו של מרתון שהתקיים בסוף השנה שעברה בדמשק למען הפסקת האלימות נגד נשים.

והנה דוגמה ממש טרייה – מהיום: אל-אסד מבקר ב"תוצרת סוריה" (Made in Syria), פסטיבל תעשייתי-מסחרי המתקיים בדמשק לרגל הרמדאן, בהשתתפות 180 חברות תעשייה ומסחר.