צפו: נשיא טורקיה ארדואן נרדם במהלך מסיבת עיתונאים עם נשיא אוקראינה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הגיע אתמול (שני) בראשות משלחת רמת דרג לביקור רשמי בן יום אחד באוקראינה ונפגש בקייב עם עמיתו האוקראיני פטרו פורושנקו.

ביקורה של המשלחת הטורקית (שכללה, בין היתר, את רמטכ"ל צבא טורקיה חולוסי אקאר ושרים בכירים) התמקד ביחסים הבילטרליים בין טורקיה ואוקראינה ובהגברת שיתוף הפעולה הכלכלי ביניהן. ארדואן ופורושנקו ניהלו את הישיבה השישית של המועצה האסטרטגית בדרג גבוה ליחסי טורקיה-אוקראינה, ובסיומה חתמו על הצהרה משותפת.

למרות הרצון הברור של המשטר הטורקי לשמור על יחסים חמים עם רוסיה (כפי שבא לידי ביטוי, בין היתר, במהלכים משותפים לשתי המדינות בזירה הסורית), הצהיר ארדואן – במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם פורושנקו – כי ארצו תמשיך שלא להכיר בסיפוחו של חצי האי קרים על ידי מוסקבה, ותמשיך לתמוך בריבונותה ובשלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה. הוא הדגיש כי טורקיה רוצה בסיומו של הסכסוך במזרח אוקראינה מוקדם ככל האפשר, וכי בהקשר זה היא תומכת בהסכמי מינסקפורושנקו הודה לעמיתו על העמדה הטורקית בסוגיה, וציין כי הוסכם לתאם את הפעולות להגנת זכויותיהם של האוקראינים בקרים במסגרת המנגנונים הבינלאומיים.

ארדואן ניצל את ביקורו בקייב כדי להיפגש עם נציגי הקהילה הטטרית של חצי האי קרים. הוא הודה לאוקראינה על כך שהיא פועלת להגן על זכויותיו של המיעוט הטטרי בחצי האי.

מעבר להסכמי שיתוף הפעולה שנחתמו במהלך הביקור הקצר של המשלחת הטורקית, מה שבוודאות ייזכר ממנו הם הרגעים המביכים בהם ארדואן נתפס בעדשת המצלמה כשהוא מפהק ואף מנמנם במהלך דבריו של פורושנקו במסיבת העיתונאים.

[תמונת הנושא: מתוך אתר נשיא אוקראינה, CC BY 4.0]