צפו: ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי בעיר מוסול

ביקור של מנצח.

ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי הגיע היום לעיר מוסול, כדי להעניק את הגושפנקה הכמעט סופית לכיבושה המלא של העיר מידי ארגון דאע"ש.

מברך: אל-עבאדי (צילום מסך, חשבון הטוויטר שלו)
מברך: אל-עבאדי (צילום מסך, חשבון הטוויטר שלו)

אל-עבאדי התחיל את סיורו במערב העיר (בגדה המערבית של נהר החידקל). הוא נפגש עם חיילים ומפקדים של הכוחות המיוחדים שנלחמו לשחרורה של העיר ובירכם על השגת הניצחון. משם עשה את דרכו מזרחה: בסרטון כאן הוא נראה באזור המזרחי, בדרכו לבניין ממשל המחוז.

הקרב על מוסול, שנחשבה לבירת דאע"ש בעיראק, החל לפני למעלה משמונה חודשים. בחודש ינואר השנה השלימו הכוחות העיראקיים ובעלי בריתם את כיבוש חלקה המזרחי של העיר, ופתחו בחודש שלאחר מכן במערכה לכיבוש מערב העיר. בסוף החודש שעבר (ב- 29 ביוני) הודיעה הטלוויזיה העיראקית הממלכתית על תבוסתו הסופית של ארגון דאע"ש בעיר מוסול ועל נפילת "מדינת המיתוס". ההודעה באה לאחר כיבושו של מסגד א-נורי בעיר העתיקה של מוסול, ונועדה לשדר מסר סמלי של "תמונת ניצחון" מהמקום בו הכריז שלוש שנים בדיוק קודם לכן מנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי על הקמת הח'ליפות האסלאמית. אך בימים שלאחר מכן המשיכו הכוחות העיראקיים למגר כיסים אחרונים של התנגדות דאע"שית בעיר העתיקה של מוסול (במערב העיר).

תושבי עיראק וכלי התקשורת שלה ציפו במהלך היום לנאום פומבי של אל-עבאדי ממוסול, בו יכריז על הניצחון הסופי בעיר – אך התבדו. לשכת התקשורת של ראש הממשלה העיראקי פרסמה דברים שאמר במפקדת מחוז נינווה, לפיהם הניצחון ודאי ו"זו שאלה של זמן עד שנודיע לעם שלנו על הניצחון הגדול". לדבריו, נותרו עוד "כיס או שניים" בהם אנשיו של ארגון הטרור המובס עדיין מחזיקים: "במהלך 24 השעות האחרונות נהרג מספר גדול של אנשי דאע"ש. כוחותינו נלחמים באומץ כדי לשחרר את האזרחים שדאע"ש מחזיק בהם כמגן אנושי בכ- 50 עד מאה בתים…".

למרות זאת, החגיגות בעיראק – שכבר החלו לפני מספר ימים – נכנסו היום להילוך עוד יותר גבוה. גולשי הרשתות החברתיות התפנו, בין היתר, להעלות תמונות של שמחה מגדות החידקל, וזאת לאחר שחיילי הצבא הגיעו היום אל גדתו המערבית של הנהר והניפו את הדגל העיראקי.

ותמונות קצת פחות סימפטיות, שלא מעט מהן מועלה אף הוא לרשת – מראות מההרס הכבד השורר במערב מוסול.

[עודכן: 23:20]