רמדאן בקאהיר: הוחרמו קלטות וספרים בעלי אופי ג'יהאדיסטי ממסגדים

'כוננות רמדאן' בממשל המצרי.

מלחמת החורמה שמנהל המשטר המצרי ב"אחים המוסלמים" ובארגונים בעלי תפיסות ג'יהאדיסטיות איננה מסתכמת אך ורק במישור הבטחוני והמשפטי. הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי השמיע לא אחת במהלך שנת כהונתו את הכמיהה ל"מהפכה דתית למען הדת" שתחולל שינויים בשיח הדתי, כך שיהיה ניתן להתמודד בצורה עמוקה ושורשית עם ההקצנה הדתית והאלימות הנגזרת ממנה.

הצעדים בהם נוקט משרד ההקדשים (אוקאף) המצרי בימים האחרונים הינם פן נוסף במאבק האידיאולוגי נגד חדירתן של תפיסות ג'יהאדיסטיות לתוככי החברה המצרית.

במסגרת ביקורת שנערכה היום במסגד בקאהיר ליד כיכר רעמסס, החרים משרד ההקדשים כ- 2000 ספרים שמחבריהם משתייכים לזרמים קיצוניים.

ואתמול: בפעילות מיוחדת בשכונת "מדינת נסר" (Nasr City) שבקאהיר, הוחרמו ממסגדים בשכונה כ- 1000 קלטות שמע, המכילות שיעורים ודרשות של פעילים ובכירים סלפים ואח'ואניים. בין הדוברים בקלטות גם כאלו שנידונו למוות לאחר שהורשעו בהסתה לאלימות. הביקורת בוצעה בפיקוחו של מנהל מחלקת ההקדשים (אוקאף) בקאהיר השיח' גאבר טאיע, שהורה על הקמת ועדה שתבחן את תוכנן של הקלטות.

עוקבים מקרוב (תמונת מסגד בקאהיר. נחלת הכלל)
עוקבים מקרוב (תמונת מסגד בקאהיר. נחלת הכלל)

בראיון לערוץ הטלוויזיה ONtv אמר טאיע, כי במהלך חודש הרמדאן יעקוב משרד ההקדשים מקרוב וביתר קפדנות אחרי המתרחש במסגדים. לדבריו, מעקב זה נועד למנוע מגורמים קיצוניים לנצל את העובדה שהמסגדים עמוסים בחודש זה במתפללים כדי להפיץ את משנתם.

(ONtv; אל-יום א-סאבע; אל-פג'ר)