קזחסטן: פרס נזרבייב הוענק לעבדאללה מלך ירדן

עבדאללה מלך ירדן הגיע היום לביקור רשמי בקזחסטן.

קזחסטן –  שרוב תושביה הינם מוסלמים-סונים – נשלטת ביד רמה על ידי הנשיא נורסולטן נזרבייב בן ה- 77 מאז 1991 (ולמעשה עוד משנות השמונים, כאשר הייתה עדיין חלק מברית המועצות), וסביב דמותו מתנהל פולחן אישיות: מוסדות חינוך נקראים על שמו, דיוקנו מופיע על שטרות כסף, ואפילו הועלתה הצעה (שאושרה בפרלמנט הקזחי) לקרוא את הבירה אסטנה על שמו.

ב- 10 באוקטובר 2016 הכריז נזרבייב על יוזמה חדשה: השקתו של הפרס הבינלאומי על שם נזרבייב לעולם חופשי מנשק גרעיני ולביטחון גלובלי. במעמד ההכרזה על הפרס החדש הודיע הנשיא הקזחי כי הזוכה הראשון הוא עבדאללה מלך ירדן. הוא נימק זאת במחויבותו של המלך לביטחון ולשלום העולמי, שבאו לידי ביטוי בקליטתם של למעלה ממיליון פליטים סוריים בשטח ירדן, ובפעילותו להפוך את המזרח התיכון לאזור של שלום המפורז מנשק גרעיני.

בתחילת הפגישה שהתקיימה היום בין שני האישים בארמון הנשיאות אקורדה (Akorda) שבאסטנה, העניק נזרבייב את הפרס למלך עבדאללה. הוא ציין את השותפות האמינה והידידותית המאפיינת את היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות (שהחלו ב- 8 בפברואר 1993) ואת התמיכה ההדדית שהן מעניקות זו לזו בזירה הבינלאומית. הוא שיבח את התפקיד שירדן ממלאת בקליטת הפליטים הסוריים בשטחה ואת תרומתה הפעילה לתהליך אסטנה העוסק בפתרון המשבר בסוריה. נזרבייב אמר כי המלך הינו בבחינת "שגריר לשלום בעיני העולם" והביע תקווה כי ימשיך למלא תפקיד בהשגת ביטחון ויציבות במזרח התיכון ושמירת השלום באזור. עבדאללה מצידו הביע את הערכתו לפועלו ולתרומתו של נזרבייב בהתמודדות עם אתגרי הנשק הגרעיני, בקידומו של דיאלוג בין-דתי ובפתרון סכסוכים. הוא הודה על קבלת הפרס ואמר כי הוא מהווה הכרה ב"מאמציהם של כל הירדנים, הפועלים ומקריבים קרבנות למען עתיד עולמנו המשותף".

במהלך הפגישות שקיימה בקזחסטן המשלחת הירדנית בראשותו של המלך עבדאללה, נידונו ההתפתחויות במזרח התיכון והדרכים לקדם את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. במהלך הביקור, נחתמו הסכמים לשיתוף פעולה בילטרלי, בין השאר בתחומים של הגנה אזרחית, משפט, מאבק בטרור ובפשע המאורגן ומאבק בסחר בסמים.

[תמונת הנושא: ארמון הנשיאות אקורדה באסטנה, קזחסטן. flickr, public domain]