קטר חתמה עם ארה"ב עסקה בסך 12 מיליארד דולר לקניית מטוסי F15מנפלאות הדיפלומטיה.

שרי ההגנה של ארה"ב וקטר חתמו בוושינגטון על עסקה למכירת מטוסי F15 לקטר.

בהודעה שפורסמה מטעמו של שר ההגנה הקטרי, ח'אלד אל-עטיה, נאמר כי העסקה עליה חתם עם עמיתו האמריקני ג'יימס מאטיס כוללת 36 מטוסי F15 בשווי של 12 מיליארד דולר. לדבריו, העסקה מבטאת את "מחויבותה ארוכת הטווח של קטר לעבוד עם ידידינו ובעלי בריתנו בארה"ב לשם חיזוק קשרינו הצבאיים, במטרה לתמוך בשיתוף הפעולה האסטרטגי במלחמה שלנו נגד האלימות הקיצונית וכדי לחזק את הביטחון והיציבות באזור שלנו ובעולם. אנחנו מאמינים שהסכם זה יחזק את יכולתה של קטר להביא לה ביטחון, ובה בעת להקל את הנטל המוטל על כתפיהם של הכוחות המזוינים האמריקניים בפעולותיהם למאבק באלימות הקיצונית…".

"מחויבות ארוכת טווח": אל-עטיה (צילום מסך, טוויטר)
"מחויבות ארוכת טווח": אל-עטיה (צילום מסך, טוויטר)

ההודעה הוסיפה – בשפה שנועדה בוודאי להנעים לאוזניו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ – כי העסקה תיצור 60 אלף מקומות עבודה חדשים בארה"ב.

בהודעה שהוציא הפנטגון נאמר כי העסקה תגביר את "שיתוף הפעולה הבטחוני ואת יכולת הפעולה ההדדית" בין שתי המדינות.

יצוין כי העסקה, שאושרה בנובמבר 2016 על ידי מחלקת המדינה האמריקנית, כללה במקור מכירה של עד 72 מטוסים בסך כולל של 21.1 מיליארד דולר

החתימה על העסקה מגיעה בשיאה של המתיחות במפרץ, לאחר שסעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות הערביות (ביחד עם מצרים) ניתקו בשבוע שעבר את היחסים עם קטר והטילו עליה סגר ימי, יבשתי ואווירי. בעוד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע במהלך המשבר מספר פעמים את תמיכתו בצעדים נגד קטר, ואפילו לקח עליהם את הקרדיט לעצמו, מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון היה זהיר יותר. בסוף השבוע הוא אף קרא לשכנותיה של קטר להקל מעליה את המצור.

בפנטגון לא אהבו את דבריו של טראמפ נגד קטר, שבשטחה נמצא בסיס אל-עודייד – הבסיס הצבאי הגדול ביותר של ארה"ב באזור, בו נמצאים 11 אלף חיילים אמריקניים. הפנטגון הוציא בשבוע שעבר הודעה המשבחת את קטר על "מחויבותה המתמשכת לביטחון האזורי". סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה הערב (רביעי) כי שתי ספינות מלחמה של הצי האמריקני הגיעו לדוחה בירת קטר כדי להשתתף בתרגיל משותף עם הצי האמריקני. לדברי "רויטרס", לא ברור אם מדובר בתרגיל שנקבע מראש או שמדובר בצעד של הפנטגון שנועד להביע תמיכה באמירות.