קטר מביעה צער והפתעה על החלטת סעודיה, האמירויות, בחריין ומצרים לנתק יחסיהן עמהתגובה רשמית ראשונה מקטר על החלטתן של סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות הערביות ומצרים לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עמה.

ארבע המדינות הודיעו בשעות הבוקר המוקדמות על ההחלטה הדרמטית. הן מאשימות את קטר בערעור יציבותו של האזור ובתמיכה בארגוני טרור, בין היתר "האחים המוסלמים", "אל-קאעדה" ודאע"ש. ההחלטה כוללת את סגירת המרחב האווירי בפני מטוסים קטריים.

סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס הודיעה כי ריאד סגרה את גבולותיה – ביבשה, באוויר ובים – בפני קטר, וזאת במטרה "להגן על בטחונה הלאומי מפני סכנות של טרור וקיצוניות". הסוכנות מסרה, כי הקואליציה הערבית בהובלת סעודיה הנלחמת במורדים החות'ים בתימן הודיעה על סילוקה של קטר (שהייתה חברה בקואליציה) בשל תמיכתה בארגוני טרור "כולל אל-קאעדה ודאע"ש". לאזרחי קטר ניתנה אורכה של 14 יום לעזוב את שטח הממלכה.

סוכנות הידיעות הרשמית של בחריין הודיעה ברוח דומה, כי ניתוק היחסים נובע מהעובדה שקטר "מערערת את הביטחון והיציבות של בחריין ומתערבת בענייניה".

איחוד האמירויות הערביות העניקה לדיפלומטים של קטר אורכה של 48 שעות לצאת משטחה. סוכנות הידיעות האמירותית הרשמית וא"ם מסרה, כי אבו דאבי מאשימה את דוחה בכך שהיא "ממשיכה לתמוך, לממן ולחבק את הארגוניים הטרוריסטיים, הקיצוניים והעדתיים"

בדקות האחרונות הודיעה גם הממשלה הלגיטימית של תימן (בראשותו של הנשיא עבד רבו מנסור האדי), הנלחמת במורדים החות'ים-השיעים והזוכה לגיבויה של הקואליציה בהובלת סעודיה, על ניתוק היחסים עם קטר.

המשבר הנוכחי ביחסים בין קטר לבין מדינות המפרץ ומצרים החל לפני כשבועיים, בשל כתבה שפורסמה באתר סוכנות הידיעות הרשמית של קטר, "קנא", שייחסה לשליט המדינה, האמיר תמים בן חמד, התבטאויות חריפות נגד מדינות המפרץ ומצרים והבעת תמיכה באיראן. קטר הכחישה את המיוחס לאמיר, וטענה כי פצחנים (האקרים) פרצו לאתר "קנא" ושתלו בו ידיעה כוזבת. איחוד האמירויות, סעודיה ומצרים הודיעו מצדן על חסימת הכניסה בשטחן לאתרים קטריים, ובראשם ערוץ "אל-ג'זירה".

המשטרים הסוניים במפרץ מחשיבים מזה שנים את קטר ל"כבשה השחורה" והסוררת של האזור, וטוענים כי היא מתערבת בענייניהם הפנימיים ותומכת באופן פעיל בתנועת "האחים המוסלמים", השנואה עליהם ועל המשטר המצרי בראשותו של עבד אל-פתאח א-סיסי. לאחר שהצבא המצרי הדיח בקיץ 2013 את הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי והחל לרדוף את "האחים המוסלמים", בכירים אח'ואניים רבים מצאו מקלט בשטחה של קטר. היא גם מארחת את בכירי החמאס, ובראשם ח'אלד משעל (עד לא מכבר, ראש הלשכה המדינית של הארגון). מצרים ומדינות המפרץ מאשימות את ערוץ "אל-ג'זירה" בקידום האג'נדה הלעומתית של קטר, כפי שבא לידי ביטוי בסיקור האוהד והמקדם של אירועי "האביב הערבי" ב- 2011, ובקו מערכתי פרו-אח'ואני התוקף בהתמדה את המשטר המצרי. במרץ 2014 סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות אף נקטו בצעד דרסטי (אם כי לפרק זמן קצר יחסית, של שמונה חודשים), כאשר החזירו את שגריריהן מדוחה.

"צער עמוק": משרד החוץ בקטר
"צער עמוק": משרד החוץ בקטר

בהודעה שפורסמה מטעמו, משרד החוץ של קטר מביע את צערו העמוק ואת הפתעתו על החלטתן של המדינות המפרציות לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עם קטר ולסגור בפניה את המרחב האווירי שלהן. על פי ההודעה, מדובר בצעדים בלתי מוצדקים, המבוססים על טענות חסרות בסיס.

עוד טוען משרד החוץ הקטרי, כי קטר עומדת בפני מסע הסתה המבוסס על שקרים שמטרתו לפגוע בה: "קטר היא חברה פעילה במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC), מחויבת לאמנה שלה, מכבדת את ריבונותן של המדינות האחרות ואינה מתערבת בענייניהן הפנימיים, וכן היא ממלאת את מחויבויותיה במאבק בטרור ובקיצוניות".

משרד החוץ של קטר מוסיף, כי הצעדים שננקטו נגד קטר לא ישפיעו על חייהם של אזרחיה ואלו המתגוררים בה, וכי הממשלה תנקוט בכל הצעדים הדרושים כדי לדאוג לכך, ולסכל את הנסיונות לפגוע בחברה ובכלכלה של קטר.