קטר: סעודיה מונעת מאזרחינו להיכנס למסגד הגדול במכהקטר ושכנותיה במפרץ ממשיכות להחליף האשמות ביניהן על רקע ניתוק היחסים והסגר שהטילו סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, בחריין ומצרים על קטר.

ראש הוועדה הלאומית בקטר לזכויות אדם (NHRC), ד"ר עלי בן סמיח' אל-מרי, טען אתמול כי שלטונות סעודיה מונעים מאזרחי קטר להיכנס אל המסגד הגדול בעיר מכה (אל-מסג'ד אל-חראם), בו נמצאת הכעבה (האבן הקדושה למוסלמים).

במסיבת עיתונאים שכונסה אמש בדוחה בירת קטר, אמר אל-מרי כי קיבל טלפונים מאזרחים קטריים שעלו לרגל למכה, שהתלוננו כי בשל ההחלטה הסעודית לנתק את היחסים עם קטר לא הותר להם להיכנס למסגד במכה, והם נדרשו לעזוב. לדבריו, אחד מאזרחים אלו שהצליח בכל זאת להיכנס אל המסגד גורש מן הכעבה. אל-מרי אמר כי מדובר בהפרה של הזכות לחופש פולחן דתי המוקנית על פי האמנות הבינלאומיות.

אין כניסה לקטרים? הכעבה (תמונת ארכיון, Amalia Fonk Utomo, flickr, CC BY 2.0)
אין כניסה לקטרים? הכעבה (תמונת ארכיון, Amalia Fonk Utomo, flickr, CC BY 2.0)

בניסיון להפעיל לחץ על סעודיה, האמירויות ובחריין, או לכל הפחות 'להרוויח נקודות' וסימפטיה במישור הבינלאומי, דוברים קטריים רשמיים חוזרים וטוענים בימים האחרונים כי ההחלטה לנתק את היחסים עם קטר אינה אך ורק סוגיה דיפלומטית, אלא יש בה משום הפרה בוטה של זכויות אדם בסיסיות.

בהודעתן על ניתוק היחסים, קבעו מדינות המפרץ כי על אזרחי קטר לעזוב את שטחן תוך שבועיים, ובדומה לכך על אזרחיהן לעזוב את קטר בתוך אותו פרק זמן. על פי הנתונים שמוסרים פקידים בקטר, להחלטה זו השלכה מיידית על אלפי משפחות, בהן אחד מבני הזוג הוא קטרי והשני הינו סעודי, בחרייני או אמירותי. ההחלטה על ניתוק היחסים ומניעת חופש התנועה בין קטר לשכנותיה עלולות להפריד בין בני זוג ולקרוע הורים מילדיהם.

על פי הדיווח בערוץ "אל-ג'זירה", ישנן קרוב ל- 6,500 משפחות מפרציות בהן אחד מבני הזוג הוא אזרח קטר, ואשר עומדות כעת בפני סכנת פירוד. זאת בנוסף לאלפים נוספים המתגוררים בארבע מדינות אלו (קטר ושלוש שכנותיה שניתקו עמה את היחסים) שזכויותיהם השונות (לחופש תנועה, מגורים, עבודה, לימודים וקניין) עומדות להיות מופרות.

שר החוץ של קטר, מוחמד בן עבד א-רחמן א-ת'אני, אמר שלשום (במסיבת עיתונאים בגרמניה, עם עמיתו הגרמני זיגמר גבריאל) כי המצור שהוטל על ארצו הינו עונש קולקטיבי, המהווה הפרה של המשפט הבינלאומי ושל החוק ההומניטרי.

במסיבת העיתונאים אמש בדוחה, אמר יו"ר הוועדה הלאומית בקטר לזכויות אדם כי הגוף הממשלתי בראשו הוא עומד קיבל עד כה תלונות מ- 700 משפחות הקובלות על סכנת הקרע המיידית המרחפת מעליהן. זאת בנוסף לאזרחים העומדים לאבד את מקומות עבודתם או סטודנטים שייאלצו להפסיק את לימודיהם האקדמיים. אל-מרי פירט את הצעדים בהם נקט ארגונו (וימשיך בכך) כדי להתמודד עם המשבר: בין היתר, שכירת משרד עורכי דין בינלאומי שיגיש תביעות לפיצויים בשמם של המתלוננים העומדים להיפגע, ומגעים עם הוועדה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה ועם ארגונים לא-ממשלתיים לזכויות אדם.

ותגובה מצד הסעודי: סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס דיווחה, כי המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז הורה לטפל במקרים הומניטריים של משפחות 'מעורבות' של בני זוג קטרים-סעודים, וזאת מתוך "הערכה לעם הקטרי האח". בהתאם להוראה זו, משרד הפנים הקצה מספר טלפון מיוחד לקבלת פניות בנידון.