קרבות באל-קלמון: האם הגיעה "שעת האפס"?

ביומיים האחרונים מגיעים דיווחים על קרבות המתנהלים בין המורדים הסורים ובין הצבא הסורי ונאמניו, ובהם ארגון החזבאללה, באזור אל-קלמון – הרכס ההררי האסטרטגי המשתרע בגבול שבין לבנון וסוריה.

בשבועות האחרונים התרבו הידיעות בתקשורת הערבית, והלבנונית בפרט, על מערכה קרובה באל-קלמון אליה מתכוננים שני הצדדים. החזבאללה ריכז אלפים מלוחמיו באזור הבקאע שבמזרח לבנון, כהכנה לקראת הכנסתם למערכה. על פי התכנון, כוחות אלו אמורים להיכנס לשטח לאחר ריכוך ארטילרי מסיבי שיתבצע מאזור הבקאע הלבנוני מזרחה, ולקבל סיוע אווירי של חיל האוויר הסורי במערכה נגד המורדים. גם המורדים פתחו בתקופה האחרונה בהכנות אינטנסיביות משלהם: ארגון "ג'בהת א-נוסרה" פרסם בימים האחרונים בחשבון הטוויטר שלו תמונות ממחנות האימונים של לוחמיו באזור, ובהם – בין היתר – הם מתאמנים בירי של טילי נ"ט.

המורדים מתאמנים (מתוך חשבון טוויטר של "ג'בהת א-נוסרה")
המורדים מתאמנים (מתוך חשבון טוויטר של "ג'בהת א-נוסרה")
"ג'יש אל-פתח - אל-קלמון"
"ג'יש אל-פתח – אל-קלמון"

נדבך נוסף בהכנותיהם של המורדים ל"שעת האפס" באל-קלמון בא לידי ביטוי בהודעה שפרסמו היום על הקמת גוף חדש בשם "צבא הכיבוש באל-קלמון" ("ג'יש אל-פתח"). מדובר בקואליציה מקומית המורכבת מקבוצות מורדים שונות, בדומה לאיחודי כוחות שביצעו המורדים בערים אידליב ובג'יסר א-שוע'ור ואשר הקנו להם הצלחה בשדה הקרב מול כוחות המשטר הסורי. "ג'יש אל-פתח" באזור אל-קלמון כולל את "ג'בהת א-נוסרה", "ג'יש אל-קלמון", "אחראר א-שאם" וגוף נוסף המכונה "ואעתסמו" (השליכו יהבכם).

(מתוך חשבון הטוויטר של "ג'בהת א-נוסרה")
אימוני המורדים (מתוך חשבון הטוויטר של "ג'בהת א-נוסרה")

על פי הידיעות המגיעות מהשטח, נדמה כי המורדים הקדימו את פקודת היציאה לקרב של נסראללה: אתמול בבוקר השכם הם פתחו בהתקפת-פתע על עמדות של הצבא הסורי וארגון חזבאללה בעיירות הסוריות אל-ג'ובה ועסאל אל-ורד (ובמקומות נוספים), הנמצאות באזור המערבי של אל-קלמון – קרוב לגבול עם לבנון. התנגשויות הדמים ממשיכות גם היום.

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" טוען, כי מתקפה זו נועדה לחבל במאמצים שעשה דווקא החזבאללה בימים האחרונים להגיע להסדר הפסקת אש עם פלגי מורדים קטנים בכפרים הנמצאים באזור המערבי של אל-קלמון. הפלגים הגדולים יותר, כדוגמת "ג'בהת א-נוסרה", סירבו להגיע להסדר והציתו את האש כדי למונעו (לידיעה זו אין אימות נוסף. "אל-ערבי אל-ג'דיד" מציין, כי חזבאללה מכחיש באופן קבוע כל מו"מ וקשר עם קבוצות המורדים השונות).

ולא בלי קשר לעימות המכריע באל-קלמון – שכאמור אולי כבר החל: ארגון "ג'בהת א-נוסרה" פרסם אתמול סרטון וידיאו, בו מופיעים חיילים שיעים מצבא לבנון, אשר נשבו במהלך הקרבות שהתחוללו באזור עיירת הגבול הלבנונית ערסאל באוגוסט 2014. במהלך קרבות אלו נפלו כ- 25 חיילים בשבי ארגוני דאע"ש ו"ג'בהת א-נוסרה". ארבעה מהם הוצאו להורג במהלך התקופה שחלפה מאז. הסרטון החדש נועד להפעיל לחץ פנים-לבנוני על חזבאללה: החיילים אומרים בו, כי הם ישלמו את המחיר באם חזבאללה וצבא לבנון ייכנסו למערכה בגיזרת אל-קלמון. חייל אחר אף מפנה קריאה לעדה השיעית בלבנון למרוד בחזבאללה.

ישלמו את המחיר? (מתוך הסרטון של "ג'בהת א-נוסרה")
ישלמו את המחיר? (מתוך הסרטון של "ג'בהת א-נוסרה")

 

 

 

 

 

ארגון החזבאללה נתון לניגוח בלתי פוסק מצד יריביו הפוליטיים בלבנון על מעורבותו הצבאית בסוריה לצידו של המשטר הסורי. הפוליטיקאי הלבנוני-סוני סעד אל-חרירי פרסם היום הודעה מטעמו, ובה הוא תוקף את כוונת החזבאללה להיכנס לסבב לחימה חדש בסוריה, הפעם באל-קלמון, שנועד אך ורק "להגן על העורף המערבי של בשאר אל-אסד לנוכח הקריסה הצבאית של צבא המשטר [הסורי]…". אל-חרירי מגנה את החזבאללה על שכהרגלו אינו שועה "לעצתם של השותפים במולדת, ופעם נוספת משליך מאחורי גוו את האזהרות הלבנוניות שלא להזמין את הבערה הסורית לתוך לבנון". סביר להניח שגם הפעם החזבאללה לא יתחשב בדעתו של אל-חרירי. נותר רק לראות, האם הוא יטיל כעת את כל כובד משקלו ל"מערכת האביב" המכרעת באל-קלמון אליה התחייב חסן נסראללה זה מכבר, או שידחה זאת לעיתוי נוח יותר מבחינתו.