קרובו של בשאר אל-אסד נעצר הערב ליד אל-לאד'קיה

הטלוויזיה הסורית דיווחה היום, כי סלימאן הילאל אל-אסד, קרוב משפחתו של הנשיא הסורי, נעצר הערב על ידי כוחות ביטחון של המשטר הסורי. על פי ידיעה שהובאה באתר "הארגון הסורי לזכויות אדם", אל-אסד נתפס בחווה על הדרך שבין עיר החוף אל-לאד'קיה והעיירה הסמוכה אל-קרדאחה.

ביום חמישי האחרון בערב (ה- 6 באוגוסט) ירה סלימאן אל-אסד למוות באיש חיל האוויר הסורי, הגנרל חסאן א-שייח', ברחובות אל-לאד'קיה. הירי הרצחני בוצע על רקע של 'תקרית כביש' בין השניים: אל-אסד זעם על שא-שייח', שנסע בכביש לפניו, לא אפשר לו לעקוף אותו (גירסה אחרת טוענת, כי זעמו של אל-אסד התעורר בשל כך שא-שייח' עקף אותו). לבסוף, אל-אסד עקף בפראות את א-שייח' בכיכר אל-אזהרי שבעיר, בלם את רכבו בפתאומיות, ירד מהרכב וירה בגנרל לעיני ילדיו.

הילאל, אביו של הרוצח ובן דודו של הנשיא, היה מפקד כוח "ההגנה הלאומית" (א-דיפאע אל-וטני) באל-לאד'קיה – מיליציה מקומית המשמשת כזרועו הארוכה והבריונית של המשטר, כמותה פזורות עוד ברחבי סוריה (בעגה המקומית: השביחה). הוא נהרג בשנה שעברה בקרבות מול המורדים. הבן סלימאן ידוע באזור כאיש זרוע המטיל את אימתו על התושבים.

סלימאן אל-אסד (מתוך הפייסבוק)
סלימאן אל-אסד (מתוך הפייסבוק)

הרצח הצית את זעמם של חלקים לא מבוטלים בעדה העלווית של מחוז אל-לאדק'יה – הדומיננטית באזור. תושבים יצאו למחות ולהפגין בדרישה למצות את הדין עד תום (קרי: עד מוות) עם הרוצח.

נראה, כי הדיווח במדיה הרשמית של המשטר על מעצרו של סלימאן אל-אסד מלמד על כך שהנשיא הסורי מנסה להכיל את הזעם הציבורי המגיע ממקור התמיכה הטבעי שלו – העדה העלווית – וזאת כדי לחסוך לעצמו "כאב ראש" נוסף ומיותר, בשעה בה הוא נלחם על חייו בגזרות השונות ברחבי סוריה מול ארגוני המורדים, וזקוק לכל בדל של תמיכה. ייתכן, על כן, כי במקרה זה ה"ייחוס" המשפחתי לא יעזור לקרובו, ש"קופה של שרצים" כבר תלויה לו מאחוריו זה מכבר.

ראיה נוספת לכך ניתן למצוא בעיתון הסורי "אל-וטן". העיתון פרסם היום ראיון עם אלמנתו של הנרצח, שאמרה כי הנשיא הבטיח לה להעמיד את רוצח בעלה לדין. לדבריה, ההבטחה הועברה לה באמצעות משלחות רשמיות שהגיעו לנחמה. היא הוסיפה, כי יש לה אמון בנשיא.

הידיעה ב"אל-וטן" מוסיפה, כי מושל אל-לאד'קיה איבראהים חדר א-סאלם היה בין הבאים לנחם את משפחתו של המנוח. לדברי "אל-וטן", א-סאלם הבטיח לאמו של המנוח כי זכותו של המנוח "לא תלך לאיבוד".

(מקורות עזר: RT; "הארגון הסורי לזכויות אדם"; "אל-ראד", ירדן)